BINNENLAND. LEIDEN, 20 Maart. De commissie, belast met het ontwerpen en herzien der plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, beeft aan den gemeenteraad eene verordening voorgedragen omtrent de bewaring en den verkoop van petroleum. Yolgens deze zullen met uitzondering van betgeen voor het huiselijk gebruik is bestemd geene bewaar plaatsen van petroleum mogen worden ingericht of ver anderd zonder schriftelijke toestemming van burgemeester en wethouders, die den vorm en de samenstelling van de bewaarplaatsen bepalen. Binnen de kom der gemeente zal niemand eene groo- tere hoeveelheid voorhanden hebben dan van 3 vatenhet vat bepaald op 100 kannen inhoud. In bewaarplaatsen van petroleum is het verboden a. kunst licht te hebbenb. gasleiding aan te brengenc. eenig vuur te hebbend. tabak of sigaren te rooken. Geen vex-koopverwerking of aflevering zal mogen ge schieden door personen beneden de 16 jaren. Het verkoopen en bewaren van ongezuiverde petroleum binnen de gemeente is verbodenevenzeer de vervoer in grootei-e hoeveelheid dan van vijf vaten zonder vooi-af ge- gane kennisgeving aan de politie en met inachtneming der door haar voorgeschreven behoedmiddelen. Overtreding der verordening wordt gestraft met eene geldboete ten bedrage van tien gulden en gevangenis van één dag te zamen of afzondeidijken bij niet voldoening aan het bevel tot wegruiming van eene grootere dan bij de verordening vastgestelde hoeveelheid met eene geldboete van 25 en drie dagen gevangenis te zamen of afzonder lijk terwijl het aan den rechter zal vrijstaan de petroleum benevens de voorwei'pen waarin ze is vervat verbeurd te verklaren of te doen vernietigen. Gisteren middag werd in het gebouw van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Uitkeerings- en Kansfonds en van het Nederlandsch onderling pensioen- en weduwen- fonds. Door directeuren, de heei'en G. J. Rollandet, Mr. C. A. de Yassy en M. H. Esser, werd bij monde van laatst genoemde, in tegenwoordigheid van drie der commissaris sen de heeren C. W. Hubrecht, Jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier en M. G. ten Sande, aan de leden rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. Daarbij werd er op gewezen en zulks met de cijfers der verant woording (die spoedig gedrukt zal worden) gestaafd, dat de invloed die het rampvolle jaar 1866 op deze fondsen heeft uitgeoefend minder ongunstig is geweest dan men zich had vooi'gesteldde aanwinst van nieuwe leden toch was betrekkelijk zeer aanzienlijk te noemen. De vi*aag hoedanig na een vijfjarig tijdvak de ware toestand der fondsen nu was, kon ook voldoende beantwoord worden. Spreker wees er daarna opdat deze fondsendoor hunne openbaarheid en door de macht die zij den leden geven om zeiven invloed op de leiding uit te oefenen, de voorkeur verdienen boven de meeste dergelijke inrichtingen. Na bespi'eking der nu reeds aanzienlijke kapitaalsophoo- ping, waaraan eenmaal perk zal behooren te worden ge steld doch die door het gouvernement ter bekoming der koninklijke goedkeuring was voorgeschreven, besloot spr. met eene opwekking aan de leden om tot den bloei en de uitbreiding mede te werken en stemmen wij gaarne in met zijne laatste woordendat van deze fondsen in waarheid kan worden gezegd, dat onbekrompen eerlijkheid, goede trouw en openbaarheid de grondslagen zijn." Overtuigd als wij zijn van het nut dezer fondsen voor elkeen, maar vooral voor den geringeren burgerstandho pen wij dat na een vijfjarig bestaan de algemeene aan dacht er zich meer en meer op vestige en menigeen door tijdige toetreding later de vruchten eener welgeplaatste spaarzaamheid zal trekken. Wij vernemen zoo even met zekerheid dat op Vrij dag a. s. eene voorstelling door het Fransche opera-gezel schap uit 's-Hage gegeven zal worden. De schei-pschuttersvereeniging alhier heeft een schrij ven aan het gemeentebestuur gerichtwaarin wederom wordt aangedrongen op het daarstellen van een schietbaan. De Afdeeling Oegstgeest en omstreken der Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft in hare den 14den Maart 1867 te Sassenheim gehouden vergadering de ant woorden vastgesteld op de drie door het hoofdbestuur ge dane vragennaar aanleiding van het rapport der staats commissie over de veeziekte. De eerste vraag werd toe stemmend, de tweede ontkennend beantwoord. De derde vraag gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisselingwaar van het resultaat was, dat de vergadering eenparig ver klaarde, niet in te stemmen met het rapport van de meei*- derheid. Heden werd voor het prov. gerechtshof van Z.-Holl. (civ. kamer) de belangrijke quaestie behandeld tusschen de gemeente-commissiebelast met het beheer der kei'kelijke goederen en fondsentoebehoorende aan de Ned. Herv. gemeente te Leiden, appellante, proc. Van der Biezen, tegen de HH. J. N. Puttkammer c. s. uitgemaakt hebben de de vroegere gemeente-commissie van dat kerkgenoot schap, geïntimeerde, proc. Franfois, en het college van notabelen der Ned. Herv. gem. te Leidenmede geïntimeerde proc. Kraijenhoff. De heer Mr. Neeb heeft gepleit als raads man voor de appellante. Het pleidooi zal Dinsdag worden voortgezet. Mr. G. M. v. d. Linden treedt voor de ge daagden op. Mr. J. Kappeyne van de Coppello zal bij de repliek voor de appellanten optreden. Wij komen morgen hierop uitvoerig terug. In den Kon. Franschen Schouwburg te's-Hage zal Don derdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera//Les filles de marbre." De heeren Van Eeghen, Mr. De Marez Oyens, Van Oosterwijk Bruyn en Van Eik hadden zich in commissie vereenigd om den pred. Heldring, bij het erlangen van zijn emeritaat, een bewijs van erkentelijkheid te geven voor al hetgeen hij op pliilanthrophisch gebied gedaan had. Wij kunnen thans melden dat hem met de meeste kieschheid een kapitaal is aangebodenbestaande in eene inschrijving in het Grootboek voor een belangrijk bedrag. Z. M. de koning, Z. K. H. prins Hendrik en de ministers van marine en oorlog hebben eergisteren eene conferentie gehoudendie ruim twee ui'en geduurd heeft. Donderdag a. s. zal er bij Z. K. H. prins Frederik een bal plaats hebben. De audiëntie bij den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Tot kommandant van de scherpschuttersvereeniging te Zierikzee is benoemd Mr. J. C. E. baron van Lijnden. De cavaleristen zullen voortaan allen kolbakken dra gen van zeekalveren velmet oranje pomponstormketting en wat er vei'der bij behoort. Voorts zal aan den sabel koppel een sabeltasch worden gedragen. Den 30sten dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk een detachement suppletie-troepen vertrekken, groot 125 man, onder den luit.-kol. De Roy van Zuydewijn, om per Jason naar Indië te gaan. Aan het Kralingsche veer werden van den 11 den tot den 16den dezer 371 zalmen ter mai'kt gebi-acht en ver kocht voor ƒ1.10 en ƒ1.15 het halve Ned. pond. In de courant van den Helder heeft dezer dagen eene belangrijke mededeeling gestaan, die ook door andere bla den is overgenomen en wel de aandacht verdient. Het be treft zekeren A. Paarlberg, die een geheim bezit, dat hem in staat stelt om runderendie nog volkomen gezond zijn aan te zien of ze al dan niet door de ziekte aangetast zul len worden. Men denke hier aan geen bedrog. Met ver gunning van den minister van binnenlandsche zaken heeft hij den 26sten Febr. 6 koeien, die niet aangetast zouden worden, overgebracht naar de besmette stal van de rijks veeartsenijschool te Utrecht. Ze werden gestald op een stal alwaar 17 beesten aan den veetyphus waren gestorven een nog ziek was en eenige dagen daax-na overleed, ter wijl 2 koeien herstellende, en nog 2 vrij van de ziekte waren. De koeien van den heer Paarlberg zijn gedurende al dien tijdtot op hedengezond en ongedeerd gebleven hoewel men verschillende, zeer sterke proeven heeft geno men men heeft ze o. a. gedekt met de dekken van aan den typhus gestorven koeienen ze op verschillende lichaams- deelen, ook aan neus en onderlippen besmeerd met smet stof, zelfs lappen met versche smetstof aan de koppen ge-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2