LEIDSCHE BROODFABRIEK. klein ambtenaars examen onderwierpen, zijn er 7 toege laten. Een Europeesch sergeant schoot uit minnenijd een inlandsch fuselier neder. Hij is door den krijgsraad ter dood veroordeeld en heeft gratie gevraagd. BUITENLAND. De heer Yon Beust, die reeds grootkruis was van het Legioen van Eer, heeft nu van keizer Napoleon de insig- niën dier orde in brillanten ontvangen. De veldmaarschalk graaf Wrangel heeft zijn eenigen zoon, graaf Eriedrich Wrangeldoor den dood verloren. Hij werd in 1821 geboren. Het Italiaansche eskaderdat naar de Grieksche wa teren zal vertrekken onder Ribotti, bestaat uit 12 sche pen, waaronder 2 gepantserde en 4 stoomfregatten. Thans zijn er reeds 88 verkiezingen voor de nieuwe kamer in Italië bekend. In 156 districten moeten herkie zingen plaats hebben. Yan de gekozene zijn 66 leden de regeeringspartij toegedaan, 22 behooren tot de oppositie. Garibaldi heeft aan de Ilongaarsche emigranten ge schreven dat Oostenrijk met Hongarije verzoend isen zij dus naar hun vaderland kunnen wederkeeren. De berichten uit Athene melden, dat de koning er teruggekomen is van de Ionische eilanden, alwaar hij de onlangs door aardbevingen geteisterde plaatsen had bezocht. In Ierland, en bepaald te Cork, heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. Te Birmingham is "Woensdag de fabriek der heeren Pattisen door brand vernield de schade wordt op 15,000 p. st. begroot. Een lOOtal arbeiders is dientengevolge tijdelijk van werk beroofd. Uit Griekenland is een stoomschip naar Candia ver trokken met krijgsammunitie, proviand en 3500 achter- laadgeweren. De republikeinsche generaal Escobeda heeft alle ge vangenen van de keizerlijken, die geene Mexicanen wa ren, laten doodschieten. Het schijnt nu zeker, dat de Great-Eastern den 20sten Maart van New-York zal vertrekken, om eene eerste la ding Amerikanen naar de Parijsche tentoonstelling te bren gen. Het schip kan 3000 passagiers bergen en 2000 kunnen te gelijk in de salons eten. Christ. Afgesch. Geref. Kerk. GEVEILDE PERGEELEN. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. Bevallen van twee ZoonsE. JONGMANS - Peinzen. Leiden, 18 Maart 1867. Men verlangt tegen 1 Mei aanstaande dagelijks van 's morgens 9 tot 4£ uren, te- gen een salaris van ƒ100.'sjaars, eene JUFVROUW, die zeer bekwaam is in liet Wollen en Linnen naaijen en in het mazen, maar tevens geschikt heid bezit om met kinderen om te gaan. Adres onder de letters A. C. bij de Boekhandelaren GEBROEDERS YAN DER HOEK alhier. ALGEMEENE VERGADERING van aandeelhouders op Zaterdag den 30sten Maart 1867, des namiddags te 2 ure, in het gebouw der Maatschappij tot nut van 't Al gemeen. De punten ter behandeling liggen ter visie op het kan toor der Vennootschap. DE COMMISSARISSEN. Wezenlijke Menschenvrienden Iemand, geboren uit de arbeidende klasse, doch tegen woordig door Gods goedheid in iets betere omstandigheid geplaatst, wenschte thans gaarne iets te ondernemen, tot leniging der armoede van die zoo nuttige, maar zoo vaak miskende werkmenschen. Zoo er soms hier of daar een menschenvriend of vriendin is, die eene groote of kleine som geld over zou hebben en niet in de gelegenheid is, om wezenlijk met nut weldaden te verspreiden, zoo wenscht steller dezes met zoodanig iemand persoonlijk kennis te makenom in de gelegenheid te worden gesteld te helpen weldoen, niet alleen aan dorpsgenootenmaar indien de middelen toereikend warenook aan een of twee naburige gemeenten. Voor de zuiverheid van bedoelingen kan geene andere borgstelling gegeven wordendan het woord van eer en desverkiezende goede getuigschriften. Verschil van godsdienst wenscht men bij zulk een lief dadig doel niet in aanmerking te nemen. De firma JACs. HAZENBERG Cornsz., Boekhandel te Leidenheeft zich bereid verklaard giften voor het boven gemeld doel in ontvangst te nemenonder het woord.- Voor Rijpwetering. BEROEPEN. Beroepen: Te Arum: R. Sybrandi te Marrurate Borger: M. Boon te Ureterp. Aangenomen: Te Zuid-Beierland: door W. J. Wijenberg te Baambrugge. Bedankt: In Amerika: door M. Boon te Ureterp; te Heerde en te Koc- kengendoor K. Kleinendorst te Putten; te Hattem: door J. Greven te Dinteloord. N IJ VERHEID. Eergisteren avond hield de Leidsche afdeeling der Ned. Maatsch. tot bevor dering van Nijverheid eene openbare vergadering, welke door een talrijk publiek en de tegenwoordigheid van HH. burgemeester en wethouders werd vereerd en waarin door den voorzitter, de hoogl. V. d. Boon Mesch gehandeld werd «over het weren van besmetting." Na eerst gewezen te hebben op de samenstelling van de dampkrings lucht en de verschillende oorzaken welke daarop een verstorenden invloed kunnen uitoefenen, trad spr. in eene beschouwing omtrent hetgeen men door "miasma" (als een der hoofdoorzaken van besmetting der lucht) en „contagium" te verstaan heeft, om daarna de verschillende middelen te behandelen, die tot zuivering van besmette dampkringslucht worden aan gewend. De zoodanige verdeelde spr. in «werktuigelijke en scheikundige." Onder de eerstewaarvan sommigen reeds door de Ouden werden aangewend, noemde hij achtereenvolgens: het bestrooien der vloeren van besmette lokalen met houtskool, of bijtende en koolzure alcaliën en aar den (zooals potasch, soda, kalk), ter opslorping der lucht en het daarin bevatte waterhet toepassen eener goede ventilatiehet verhitten der lucht door aangebrachte warmte; het aanwenden van stoom; het bespren kelen met aromatieke azijnen, enz; zoo ook het branden van teer-en pik tonnen in de open lucht bij het heerschen van meer algemeene epidemieën; waarbij het ondoelmatige van sommige middelen werd in het licht ge steld. Onder de tweede soort, de «scheikundige," rangschikte spr. de zooda- nigen, die door hunne ontleedende werking vernietigend op de smetstoffen inwerkten, en stond stil bij het salpeter-, zwavel-, zwavelig-, en zout zuur, welk laatste zuur bij uitvoerig besprak als een middeldoor Guyton de Morveau in zijne bekende berookingen als uitstekend en doeltreffend tegen ontsmetting van bedorven lucht aangewend, hetgeen door den spr. met menig voorbeeld bevestigd werd. De ontdekking eindelijk van het metalloid chloor en de daaruit bereidde onder chloorigzure zouten (wier eigenschappen door eenige proeven werden aanschouwelijk gemaakt), schonk dit middel eene eerste plaats onder die welke tot dien tijd voor desinfectatie werden aangewend. Met menig voor beeld staafde spr. ook hier weder de treffende uitkomsten daarmede ver kregen en hij hield deze stof voor een der krachtigste middelen tot het weren van besmetting. Met een woord tot waarschuwing tegen de kwade praktijken van som migen, die minder doelmatige middelenten schade van belanghebbenden aanbevelen, besloot de spr. zijne rede. Gehouden verkooping ten overstaan van den Notaris A. J. Rijshouwer alhier, aan den Burg, op Zaterdag den 16den Maart 1867, van: Een huis en erf, op de Pieterskerkgracht, Wijk IV, N°. 677. Niet verkocht. Ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen: N°. 1. Een huis en erf en tuin aan de zuidzijde van het Rapenburg, Wijk II, N°. 41. Kooper J. Dijkhoff qq. voor f 2550. N°. 2. Een partij warmoesland. Opgehouden. N°. 3. Een huis en erf te Valkenburg. Kooper J. J. C. Mothouwer voor 1125. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 17den Maart 1867. J. Blansjaar jm. 20 j. en M. J. van den Bosch, jd. 22 j. A. Boom jm. 25 j. en S. van Polanen jd. 29. I. J. M. Lory jm. 29 j. en H. van Latestein jd. 26 j. P. J. Lemair wedr. 36 j. en H. Omvlee wed. 36 j. H. Diehl jm. 28 j. en A. E. Couvee jd. 28 j. Leiden 16 Maart. 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3