BINNENLAND. KOLONIËN. richting ten dienste der gansche nijvere burgerijen ik daaromwel verre van met den heer Scheltema het school geld aldaar te verdubbelenals ik iets in te brengen had zou willen voorstellen om het nog te verlagen. Moest dit dan ook der stad jaarlijks eenige duizenden meer kosten (hetgeen nog lang niet zeker is) wij zouden de renten van dat geld overvloedig genieten in beter werk van onze werk bazen in hoogere beschaving van onze burgerijin groo teren bloei van onze industrie. 5°. Omdat, wat eindelijk betreft de vraag van de ver hooging van het minerval voor het gymnasium, het voor stel van den heer Scheltema mij voorkomt de zaak van de verkeerde zijde aan te vatten. Ik herhaal hier nog eens dat ik niets terug neem van hetgeen ik vroeger geschre ven heb. Maar de wijze, waarop de heer Scheltema hier het beginsel wil toepassen, doet al te veel denken aan de geschiedenis van de kip met de gouden eieren. Het gymnasium is (ik laat in 't midden door welke oorzaken) sterk achteruitgegaan in getal van discipelen. Zal eene ver hooging van het minerval met 150 pCt. het middel zijn om dat getal weer te doen aangroeien Ik betwijfel het. Mijns bedunkens eischt deze kwestie eene geheel andere oplossing. Tegen een verhooging van het minerval heb ik niets, wan neer zij, na onderzoek, noodig, billijk en dragelijk bevonden wordt. Maar het krasse voorstel van den Heer Scheltema zouals ik hier den toestand wel kengeen ander gevolg hebben, dan dit, dat de school binnen weinige jaren, ge heel ontvolkt zou wezen. De redactie van het Leidsch Dagblad gelieve mij met eene spoedige plaatsing van bovenstaande regelen te verplichten. UEd. Dw. Dr. Leiden, 15 Maart 1867. S. VISSERING. STATEN -GENERAAL. LEIDEN, 18 Maart. Den 17den Aug. ek. en volgende dagen zal te Parijs het tweede Congres international d'Anthropologic et d'Ar- chéologie préhistorique" gehouden worden. Door den voor zitter van het //comité d'organisationE. Lartet, zijn namens dat comité uit alle staten van Europa, uit Ame rika Indië enz. enkele geleerden uitgenoodigd omals cor- respondeerende leden, gemeld congres met hunne tegen woordigheid te vereeren. In ons vaderland zijn daartoe uitgenoodigd de heeren Prof. J. van der Hoeven en Dr. Janssen te Leiden Dr. Dusseau te Amsterdam en Dr. Lu- bach en Westendorp te Haarlem. Door de arbeiders-winkelvereeniging alhier zal, zoo men verzekert, in Mei de eerste winkel van levensmiddelen geopend worden. Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het leveren van een dieperspraam. Zes inschrijvers waren opgekomen. Aannemer werd de heer A. van Yliet, scheepmaker te Koudekerkvoor een bedrag van f 424. De hoogste inschrijver ging boven de ƒ1200. De heeren Yan der WerfF en Bourletwapensmeden uit Luik alhier domicilium gekozen hebbendemoeten zich tot de regeering gewend hebbenom octrooi te verkrijgen voor hunne uitvinding van een nieuw naaldgeweer, dat door de staartschroef geladen wordt. Men bericht uit Warmond, dat eene weduwe van 98 jaren, aldaar woonachtig, in de vorige week over-over- grootmoeder is geworden. Op voorstel van den hoogl. Buys Ballot te Utrecht zijn er stappen gedaan door den minister van binnenland sche zaken bij het Portugeesche gouvernement, om eene telegrafische gemeenschap met de Azorische eilanden daar te stellen. De heer G. Henriques de Castro te 's-Hage heeft f 500 gegeven als eene bijdrage voor de voorloopige onkos ten der vereenigingBm-ger-wapenoefening" voor de aan schaffing van uniformen. De audiëntie van den minister van finantiën en van koloniën zullen op Dinsdag 19, Woensdag 20 en Donder dag 21 dezer niet plaats hebben. Zaturdag zijn de leden der Ned. hoofdcommissie voor de wereld-ten to onstelling te Parijs aan haren eere-voorzit- ter, den Prins van Oranje, in HD. paleis voorgesteld. De hoofdcommissie hield daarna eene gewone vergadering waarin Z. K. H. het eere-voorzitterschap heeft aanvaard en waarin verder eenige werkzaamheden werden geregeld. Door een aantal veehouders en landbouwers in de gemeente Hummelo en Keppel is een request aan Z. M. den koning verzonden, houdende adhaesie aan het adres door ingezetenen van Leiden ingezonden. Met den lsten April a. s. treedt het Nederlandsch- Pruissische postverdrag ook voor Hanover in werking. Tusschen 1 en 5 Eebr. jl. is door D. Peters te Horst eigenhandig in de brievenbus van het hulppostkantoor te Roermond gestokeneen brief, aan het adres vanMe- jufvrouw A. Eick, bij de eerwaarde zusters in het kloos ter te Oosterloo, bij Westerloo (België)," inhoudende: 1 bankbiljet van 100 franks, Banque nationale de Bruxel- les, welke brief, gefrankeerd met twee postzegels van 5 centsvolgens schrijven van de geadresseerdeniet is be zorgd. De officier van justitie te Roermond verzoekt op sporing, aankondiging en bericht. De lijkopening van den vice-president van den raad van Indië, Mr. A. Prins, heeft het bewijs geleverd voor de juistheid van de behandeling der ziekte door de heeren der wetenschap. Het vice-presidentschap van den raad van Ned.-Indië is voorloopig opgedragen aan Mr. A. Loudon, Dr. L. W. G. de Roo, conrector aan het gymnasium Willem IIIis op zijn verzoek eervol ontslagen. Men heeft eene bende valsche munters betrapt, die het eiland Onrust tot tooneel hunner werkzaamheid had den gekozen, en reeds veel valsch geld in omloop hadden gebracht. In de zuider- en oosterafdeeling van Borneo gaat alles naar wensch en uit Pontianak wordt berichtdat de rust daar weldra hersteld zal zijn, ten gevolge der betere gezindheid van de bevolking. In de residentie Bantam is eene lichte aardbeving waargenomendie echter geen schade heeft aangericht. Yan de 17 candidaten die zich te Soerabaye aan het TWEEDE KAMER. Woensdag 11, na de aanneming van de begrooting voor binnenlandsche zaken, werden de beraadslagingen aangevangen over hoofdstuk VI, dept. van marine. De min., de heer Pels Rijcken, opende de belangrijke be spreking van ons defensiewezen, met eene beantwoording der beschouwin gen, die in het eindverslag voorkwamen. Ze betroffen de vragen: of de inriohting dor oorlogsmarino bij de wet moest worden vastgesteld, welke de werkkring dier marine behoorde te zijnen welk model van schepen aangenomen was. Hij beantwoordde de eerste vraag ontkennend. De min. van oorlogde heer V. d. Bosch, sprak daarna over ons geheela de fensiewezen, in zooverre het met de marine in verband stond. Hij was mede tegen eene organisatie van het leger bij de wet en tegen een gecon centreerd stelsel van verdediging. De heer Zylker beweerde, dat de ont worpen organisatie veel te kostbaar was. Hij zou tegen de begrooting stemmen. De hear 's Jacob, afgev. van Alkmaar, vreesde dat deze orga nisatie voor het tegenwoordige te veelvoor de toekomst te weinig zou op leveren. Hij wenschte nader ingelicht te worden. De heer De Roo van Alderwerelt, afgev. van Leeuwarden, was aterk voor de regeling van om defentiewezen bij de wet, en gaf eene breedvoerige uiteenzetting zijner inzichten over de verdediging van ons land te water en te land, en over onze strijdmiddelen. In de zitting van Donderdag hebben de HH. De Casembroot, afgev. van »-Hage; Storm van's-Gravensandeafgev. van SteenwijkWintgens, afgev. van Delft; Stieltjes, afgev. van Zwolle; Van Goltsteinafgev. van Amersfoort; Van Wassenaer Catwyck, afgev. van Leidenen Saaymans Vader, afgev. van Goes, gesproken. Ze kwamen allen in de hoofdzaak daarin overeen, dat het noodzakelijk was onze weerbaarheid te land en te water te versterken, meer nog voor het oogenblik dan voor de toekomst. Wij moesten niet te rugdeinzen voor offers in het belang van onze onaf hankelijkheid. Men ver heugde zich over den geest, die onder de burgerij begon te ontwaken. Al dreigde nog geen gevaar, voorbereiding was plicht. Niemand verklaarde zich tegen de voorgestelde begrootingen, ofschoon verschillende sprekers bedenkingen hadden van finantieelen en anderen aard. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 36°, des avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 32°. Zondag morgen te 5 uren 28°, te 8 uren 32°, 's middags te 12 uren 38°, 's namiddags te 4 uren 36°, te 5 uren 35°, te 8 uren 32°, te 10 uren 28°. Maandag morgen te 5 uren 26°, te 8 uren 32°, 's mid dags te 12 uren 36°, te 4 uren 32°.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2