In Huur aangeboden: De Commissaris des Koning* HET UITKEERINGS- EN KANSFONDS, jaar tot jaar verbazend toe. In 1849 bedroeg het aantal 19,000,000, in 1865 414 mill, in 1866 450 mill. In Enge land werden er in het vorige jaar 800,000,000 gedrukt. De Russen gaan in Azië voort zich ongemerkt naar het zuid-oosten uit te breiden. Eene deputatie uit verschil lende volkstammen in Turkestan zal weldra te Petersburg zijnten einde den Czaar hunne hulde te bewijzen. Volgens berichten uit Madrid bevindt de koningin zich weder in gezegende omstandigheden. TOONEELNIEUWS. ONDERWIJS. ADVERTENTIEN. Yoor de veelvuldige, groote en ongewachte bewijzen van achtinggenegenheid en deelnemingbetoond bij mijne ver vulde 25jarige praktijk alhier, betuig ik aan allen mijn hartelijken dank. A. VAN IPEREN, Chirurgijn en Yroedmeester Leyden, 16 Maart 1867. Ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF kunnen LETTERZETTERS en JONGMAATJES ge- plaatst worden. De te benoemen personen mogen geen dienst doen in hunne woonplaats. Hunne standplaats zal hun nader wor den aangewezen. Aan deze betrekking is verbonden een weekgeld van f 12.benevens vergoeding van reis- en verblijfkosten naar de 4de klasse van het tarief, vastgesteld bij Zijner Majesteits besluit van 15 December 1849 (Staatsblad N°. 62). Belanghebbenden moeten zich vóór den 22 Maart eerst komende met franco brieven aanmelden bij den Heer G. J. HENGEVELD, belaft met de regeling der veeart- senijkundige dienst tot wering van den veetyphus te Legden. Bij het verzoek om plaatsing behoort te worden over gelegd een getuigschrift van eerlijkheid en goed gedrag, aftegeven door den Burgemeester der woonplaats en van geen ouder dagteekening dan 1 Januarij 1867. Het onderzoek of de sollicitanten kennis hebben van vee en der verschijnselen van den veetyphuszal geschie den door den Heer HENGEVELD voornoemd, of de door hem daartoe aan te wijzen Veeartsen, 's Gravenhage, 14 Maart 1867. De Commissaris des Konings voornoemd J. LOUDON. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING op Dlngsdag den 19den 91aart 1S67 in het gebouw tot Nut van 't Algemeen op de Ruïne te Legdentot welker bijwoning zoowel, deelhebbers als be langstellenden worden uitgenoodigd. 100 Bunders Bouw- en Weideland; zijnde reene compleet in gang zijnde landbouw-exploitatiè waarvan 15 Br. in Wintergewas, 17 Br. voor Vlas en 20 Br. voor Zomerbezaai, en als zoodanig uitmuntend bewerkt en in het zaad gebracht of nog te brengen; de landen sterk en wel bemest, ter aanvaarding gereed vóór of op 1°. Mei eerstk. De zich op het terrein bevindende ruim® stallingen met dorschvloer enz., zijn mede inzonderheid in gericht tot het SCHAlPHOlJIlfiK en FOKKEN. In de onmiddelijke nabijheid dezer Bouwerijt. w. op het dorp Hillegomis mede te huur 1°. een HUIS, met 5 behangen kamers en tuin voor f280 2°. een kapitaal I1EERENHFI9met 12 kamers stalling, zeer groote tuinen en wandeling, voor f800 of bij splitsing voor f 500. Gegadigden adresseren zich (brieven franco), om nadere informatie, B. 24, Dorpsstraat, Hillegom. l)e gisteren in den schouwburg alhier gegeven voorstelling van de opera- bouffe "la belle Hélène" werd door een buitengewoon talrijk publiek bij - gewoondalle rangen waren goed bezetde mindere zelfs stampvol. Laat ons beginnen te zeggen, dat dit genre van operamuziek weinig in onzen smaak valt, niet omdat de tekst, wat natuurlijk in een klucht spel thuis behoort overloopt van de dolste farcen, maar omdat de mu ziek van hare zijde in dienzelfden trant te veel mede, te ver gaat. Zoo lang er nog opéra's comiques als: »le Barbier," "Figaro's Hochzeit" en tal van andere bestaan, in welke de muziek op de gunstigste en piquantste manier den tekst volgten in de meest comische momenten toch haar verheven standpunt in de kunst weet te behouden, zoolang zullen we te gen de opéra-bouffe die dit maar al te zeer vergeet, als muzikaal kunst- produet protesteeren. Met deze beschouwing vooraf, moeten we toch erkennen dat de mu ziek van Offenbach veel origineels heeft, en "la belle Hélène" evenals zijn Orphée aux enfers" den toeschouwer aangenaam bezighoudt. DeheerVoi- sin heeft een goed helder tenorgeluid en is een geroutineerd beschaafd zanger. Me. Lestradedie de hoofdrol met veel talent vervuldebe zit mede eene aangename en frissche sopraanstem. Me. Bernardini toonde in de rol van "Oreste" eene bekwam» actrice te wezen en munt vooral door haar natuurlijken tevens élégant spel uit. Ook de heer Me- lingar als «Calchas is een goed acteur, die zijn rol begrijpt. Over 't ge heel was 't een goed ensemble; het orkest, dat trouwens wat zwak in zijn violen was, kweet zich mede verdienstelijk van zijn taak. Men meldt ons uit Deventer Maandag jl. werd door den gemeenteraad van Deventer tot leeraar in de wiskunde Dr. B. Wisselink, tot leeraar aan de voorbereidende school F. de Stoppelaar, en tot buitengew. hoogl. in Hebreeuwsche letter- en oudheidkunde benoemd Dr. W. B. J. van Eyk, pred. aldaar. HH. curatoren vonden »in de omstandigheid dat de heer Van Eyk vooral in de laatste jaren meermalen in het prov. kerk bestuur belast was met het examineeren der proponenten in de Hebr. let terkunde en oudheden een waarborg, dat hij voortdurend van dat vak van studie meer dan gewoon werk .heeft gemaakt." Tot nog toe was de heer Van Eyk bibliothecaris en secretaris van curatoren. De eerste be trekking zal hij blijven vervullen, voor die van secretaris zal een ander gezocht worden. Als hoogl. zal de heer Van Eyk 500, als bibliothecaris 300 genieten. De seer, van curat, zal met 100 betaald worden, "met bepaling dat curatoren de bevoegdheid hebben aan dien te benoemen se cretaris zulke werkzaamheden op te dragen als zij in overleg met den bibliothecaris zullen meenen goed te zijn." Door de benoeming van Dr. Van Eyk zijn thans de professoren van het athenaeum weder voltallig. In het geheel zijn er zes: 2 gewone voor Latijn Griekschantiquiteiten en algem. geschiedenis, 1 gew. voor de Holl. taal, vaderl. geschiedenis en logica, 1 gew. voor de rechten, 1 buitengew. voor de natuurk. en l buitengew. voor het Hebreeuwsch. Bovendien is er één emeritus hoogl. Gedurende den vorigen cursus waren er 7 studenten. De 2 gew. hoogl. voor het Latijn en Grieksch geven ook les aan de 2 laagste klassen van het vroegere gymnasium. Men heeft nl. sedert een paar jaar, nadat een hevige strijd over het bestaan van 't athenaeum was gestreden de overblijfselen van het oude athenaeum met die van het oude gymnasium vereenigdonder den algemeenen naam van athenaeum. De geheele inrichting heeft een cursus van 8 jaar, namelijk 5 jaar voor wat elders aan de gymnasiën wordt onderwezenen 3 jaar voor de prepaedeutische vakken en het can- didaats in de rechten. Het onderwijzend personeel is gesplitst in hoog leeraren en leeraren. Er zijn 4 leeraren: 2 voor Latijn Grieksch, Holl. en gesch., 1 voor Fransch, Duitsch en Engelschen 1 voor de mathema tische vakken. Op het oogenblik is de rector van het stukdat meer spe ciaal Latijnsche school moet heeten, te gelijk rector-magnificus van het gedeeltedat meer speciaal athenaeum is. Behalve de hoogleeraren aan het aihenaeumheeft men in Deventer ook nog hoogleeraren aan de hoogere burgerschool. Van deze soort zijn er twee in het geheel, van welke de een uitsluitend aan de hoogere burgerschool werkzaam isde tweede tevens belast is met het mathematisch onderwijs van de studenten van de af- deeling, die meer speciaal athenaeum is. De laatste is met deze taak en den titel van hoogleeraar vereerd in dezelfde raadsvergadering als waarin Dr. W. B. J. van Eyk werd benoemd. Ten slotte zij nog opgemerkt dat dezelfde heer, die den titel van buitengew. hoogl. in de natuurk. aan het athenaeum voert, voor de grootste helft zijner werkzaamheden de betrek king van leeraar aan de hoogere burgerschool vervult. Dr. M. Snellen, docent aan 't gymnasium te Groningen, is benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft, op een traktement van 2000, IN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND Roept bij dezen op allen die genegen zijn zich gedu rende onbepaalden tijd, doch minstens tot 31 December 1867, onder de leiding der daartoe van Regeringswege aan gewezen Veeartsen, te belasten met de inspectie van het rundveedat thans binnen den besmetten kring in dit gewest is opgestald, dat in den aanstaanden zomer in de wei den zal worden gebracht, en dat na afloop van den weitijd weder zal worden opgestald. TAN DES NAMIDDAGS TE TWEE UREN,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3