teit aan de hoogeschool te Groningen benoemd de heer j Mr. W. Moddermanadvocaat aldaar. Een bij het departement van marine ontvangen te legram bevat het bericht, dat Zr. Ms. fregat met stoorn- vermogen Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee G. P. J. Mossel, den llden dezer te Gi braltar is aangekomen en dat aan boord alles -wel was. De kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge wend tot herzieningzoo niet geheele afschaffing der pa tentbelasting. De kamer van koophandel en fabrieken te Schoon hoven heeft zich mede tot de regeering gewend, om af schaffing te vragen van de patentwet. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft twee belangrijke adressen aan de ministers van koloniën en financiën gezonden. Plaatsgebrek verhindert ons ze op te nemen. Wij verwijzen voor den inhoud naar de Leidsche Courant van heden. Te Amsterdam is door een aantal belanghebbenden een adres tot den koning gerichthoudende bewaren tegen het afmaken van ziek en verdacht vee. Het adres draagt 550 handteekeningen. De commissie van inspectie bij de militaire academie te Breda wordt opgeheven. Te Tiel heeft zich een 25tal jongelingen vereenigd, om zich in den wapenhandel te oefenen. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan het Utrechtsch Dagblad, dat de regeering voornemens is een hooggeplaatst staatsman gerechtelijk te vervolgen wegens het openbaar maken van uittreksels uit officieele stukken. Wij deelen dit bericht onder reserve mede. Aan den sergeant A. Koene, van het 6de reg. inf., te Vlissingen in garnizoen, is de gouden medaille toege kend voor 36 jaren eerlijken en trouwen militairen dienst, alsmede de aan dat eereteeken verbondene gratificatie van f 50. Die medaille zal aan den sergeant Koene den 19den dezer plechtig uitgereikt worden. Den 12den dezer is te Rotterdam eene algemeene vergadering gehouden van de leden der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstrekenwaarin over de veepest en het rapport van de staatscommissie gehandeld is. Het was voor de bewoners van Amsterdam zeker eene aangename verrassing toen de gezondheids-commissie dezer dagen kenbaar maaktehoe uit het onderzoek van de keur ders der levensmiddelen gebleken wasdat de melksoorten van 38 slijters allen voor de helft of een derde met water verdund wai-en. en dat dit water in 21 van de 38 geval len was burgwalwaterslecht welwater of schuitwater in vrij bedorven toestand. Men zal zich herinneren dat er onlangs een zware brand heeft gewoed in de Belgische gemeenten Smeermaes en Mechelen, waarbij de heer Regout te Maastricht uit nemende diensten beweesdoor aanstonds zijne spuiten en werklieden te zenden. Het Belgische gouvernement heeft hem daarvoor de medaille van verdiensten geschonken. Met Mei a. s. zal de lijn van Venlo op Kempen reeds voltooid zijn en daarna spoedig geopend worden. Men schrijft uit Zwolle van 13 Maart :Wij zijn hier mid den in den winterbij feilen noordoostenwind is het moei lijk lang in de open lucht te verblijven. In den afgeloopen nacht heeft het 4 duim dik gevroren, zoodat de stoom- booten naar en van Amsterdam met moeite vertrokken en aangekomen zijn. Volgens bericht van den gezagvoerder der stoomboot van Assen, die heden avond hier aan kwam, na zich met moeite door het ijs te hebben gesla gen, liep men heden reeds over het ijs in de Smilder hoofd vaart. Wanneer het dezen nacht zoo hard vriest als zich laat aanzien, vertrekken er morgen geene stoombooten van hier. De veehouders in den omtrek van Leeuwarden maken trouw gebruik van de aanwijzing der autoriteiten tot we ring van de veeziekte. Men waschtreinigt en berookt het vee met de middelen door deskundigen aangeraden. Het is nu drie weken geleden sedert zich het laatste geval van veetyphus voordeed. Maar nu begint de longziekte weder erg uit te breken. In de zitting van den Hoogen Raad, (burgerlijke kamer) van hedenis beëedigd als advocaat bij diens Raad de heer Mr. A. M. B. Hanlo. Het bestuur der kiesvereeniging //Nederland" te 's-Hage is dezer dagen uit de navolgende heeren samenge steld: W. J. A. Jonckbloet, lid van de Tweede Kamer, president; Mr. D. Léon, vice-president; Mr. D. van Eek: lid der Tweede Kamer, secretaris, en Mr. E.H. Karaten, penningmeester. Als iets bijzonders kan men melden, dat in de ge meente Uithuistermeeden 4 driejarige ossen zijn verkocht voor de enorme som van f 1010. BUITENLAND. Men meldt uit Bathdat er met de afdamming van de Ooster-Schelde een begin is gemaakt. Uit België wordt be richt, dat de minister Rogier aan Frankrijk, Engeland en Pruisengevraagd zou hebben hoe hij in dit geval handelen moet, daar de Nederlandsche regeering het rapport van de commissie van ingenieurs niet heeft afgewacht. Te Berlijn is bericht ontvangendat de Pruisische korvet //Gazelle," bij aankomst te Smyrna, onmiddellijk tot hulp naar Mitylene is vertrokken, alwaar men alge meen vreest voor eene geheele verzinking van het eiland, na de geweldige aardbeving. De Pruisische kanonneerboot //Blitz" had inmiddels van daar reeds een aantal in Prui sische bescherming aanbevolen en 50 andere personen naar Smyrna overgebracht. Eene deputatie van den Hongaarschen rijksdag is bij den keizer toegelaten, om haren dank te betuigen voor het herstel der constitutie. De benoeming van de heeren Taaffe en Yon Becke tot ministers van Oostenrijk wordt slechts als tijdelijk be schouwd. Naar men Verneemt heeft keizer Napoleon een fraaien prijs bestemd voor een in het gebouw der tentoonstelling te houden schaakstrijd. Men zegt dat thans reeds 300,000 Chassepot-geweren aan het Fransche gouvernement zijn afgeleverd. Desniet temin worden de proefnemingen met andere verbeterde geweren voortgezet. Den 8sten April zal te Parijs een nieuw orgaan der studenten van de universiteit het licht zien. Het nieuwe blad zal den titel van //Erasure" voeren. AVanneer men zich de zonsverduistering van den 6den Maart herinnert en dan bedenkt dat Em. de Girardin hoofdredacteur is van de Liberté, zal men het volgende versje begrijpendat te Parijs circuleert Le Mercedri des Cendres, 6 Mars 1867. Couvrez, ministres Saints, nos visages de cendre; Parmi les jours de deuil, ce jour sera compté L'éclipse de soleil est la pour nous l'apprendre Dieu n'a pas voulu voir flétrir la Liberté De Fransche officieren, die de Japansche armee zullen leeren op Europeesche wijze te vechtenzijn te Yokohama gearriveerd. Uit Illinois is voor de Parijsche tentoonstelling het model eener school gezonden. Dit gebouw, met al zijne onderdeelenvuldezoo men zegtniet minder dan drie vrachtwagens van den spoorweg. Uit eene vergelijkende opgaaf in de Railway Times blijktdat de negen spoorlijnen die op Londen uitloopen in de week eindigende den 22sten December 1866, een getal van 47,772 personen per mijl vervoerd hebbenter wijl de //Metropolitan Railwaygedurende dezelfde week 152.552 passagiers per mijl vervoerdezijnde ruim driemaal zooveel als de negen genoemde lijnen te zamen. Het laat ste halfjaar van 1866 bedroeg het aantal passagiers in het geheel ongeveer 11 millioenzoodat men dus kan rekenen, dat geheele bevolking van Londen zeven keeren per jaar over deze lijn vervoerd wordt. Gemiddeld zijn in Groot-Brittannië en Ierland in het afgeloopen jaar 4 personen 's weeks door spoorweg-onge lukken omgekomen. l)e Thermometer ïau Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 33°, des avonds te 8 uren 30°, ie 10 uren 30J. Vrijdag morgen te 5 uren 28°, te 8 uren 34°, 's middags ts 12 uren 41°, 's namiddags te 4 uren 40°.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2