Het stoomschip //Minerva," medebrengende de mails van China en Oost-Indië, is den llden dezer des namid dags uit Alexandrië te Triëst aangekomen. Het examen voor de leerling-telegrafisten te 's-Hage is bepaald op 25 Maart. Van de bestaande vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid hebben zich een getal van 21tel lende gezamenlijk ruim 2000 werkende leden, aan den Ne- derlandschen weerbaarheidsbond aangesloten en is die bond thans tot stand gekomen. De tot den bond toegetreden vereenigingen zijn gevestigd te Utrecht, Middelburg, As sen WageningenDeventer's-Hage LeidenZeistArn hem, Schoonhoven, Amsterdam, Bloemendaal, AVoerden Haarlem en Kampen. Den 4den April zal de eerste alge- meene vergadering te Utrecht gehouden worden. Heden middag te twee uren heeft in het Lange Voor hout te 's-Hage de plechtige uitreiking plaats gehad van het vaandel, door Z. M. den koning aan de scherpschutters- vereeniging aldaar geschonken. Zij ontving dat vaandel uit handen van baron Van Hardenbroekkommandant der vereeniging, waarna het corps, met de muziek van het regiment grenadiers en jagers aan het hoofd, eenige ma len om het vaandel defileerdeonder het aanheffen van het volkslied. Ingevolge Zr. Ms. verlangen werd het vaandel toevertrouwd aan Jhr. Mock. Ha de plechtige uit reiking heeft het korps, voorafgegaan door het muziek korps een optocht langs de voornaamste pleinen en straten der stad gedaan en voor de paleizen der koninklijke familie eenige oogenblikken halt gehouden. De Haagsche scherpschuttersvereeniging wenscht een fonds op te richten om de uniform te kunnen bekostigen voor hendie daartoe niet in staat zijnom de noodige werken voor een schietterrein in gereedheid te brengen, enz. Zij doet daartoe een beroep op de mildheid van de Haagsche ingezetenen. Het tweede gedeelte der zitting van gisteren in de Tweede Kamer, waarin de discussiën over het defensiewe zen werden gevoerd, heeft Z. K. H. de prins van Oranje, in de hofioge bijgewoond. De audiëntie va:i den minister van marine zal op aanstaanden Vrijdag, den I5den Maart, niet plaats hebben. Naar men verneemt hebben de heeren A. E. Maas en K. Enthoven Lzn. hun ontslag genomen als leden van de kamer van koophandel en fabrieken te 's-Gravenliage. Den 20sten dezer zal te Amsterdam van de werf van stapel loopen het stoomschip Jan v. Galen, dat alsdan te vens herdoopt wordt in de Anna Paulowna. Het is het langste ooriogstoomschip onzer marine. Alles wat vèrsehillende bladen hebben bericht om trent het vinden van de dieven, die bij mevr. G. v. S. te Ede voor ƒ40,000 aan effecten en juweelen hebben ge stolen, en de wijze waarop de 72jarige freule V. PI. de misdaad heeft volbrachtblijkt volkomen waar te zijn. Het is nog al aardig te vernemen hoe de dievegge er ingeloo- pen is. Zij had eene Oostenrijksche coupon uitgegeven van 1854, maar achter het nommer een naar doodonschuldige nulletjes gezet. Jammer dat hierdoor het cijfer zoo hoog werd, dat het onmogelijk tot die leening kon behooren. En toen men haar gevraagd had, hoe zij aan dit stuk kwamhad ze in haren eenvoud geantwoord uit de erfenis van mijn vader. Men vond het toch wat al te kras om aan te nemen, dat haar vader, toen hij in 1834 stierf, reeds coupons zou hebben gehad, die eerst 20 jaren later werden uitgegeven. Ereule V. PI. was toen slim genoeg om zich uit de voeten te maken; maar het is bijna on verklaarbaar, dat de politie haar naar Londen heeft laten ontsnappen. Uit Spankeren zullen eerlang eenige warmoeziers en bloemisten een uitstap doen naar Antwerpen om daaron der leiding van den heer De Beuckerin zijn etablissement nader omtrent het snoeien te worden ingelicht. Men schrijft uit Dinxperlo van 11 Maart: Het is reeds meermalen, nog gisteren en heden gebeurd, dat Ne derlanders die Pruisen eenige ellen waren binnengeslopen, bij hun terugkeer door Pruisische soldaten op //Nederlandsch grondgebied" werden opgepakt en na desinfectie gevankelijk naar Bocholt werden gebracht. Gelukkig dat onze plaatse lijke politie niet hartstochtelijk is en wij dus voor conflic ten bewaard blijven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 33°, des avonds te 8 uren 28°, te 10 uren 26°. Donderdag morgen te 5 uren 26°, te 8 uren 30°, 's middags te 12 uren 36°, 's namiddags te 4 uren 34° BUITENLAND. De Brusselsche studenten zullen aanstaande Paschen we derom een studenten-congres houden. Men zal zich uitslui tend bezighouden met de vragen die op het hooger on derwijs betrekking hebben. Den 22sten Maart zal te Keulen het ruiterstandbeeld van koning Erederik Willem IAr worden onthuld. De Köln. Zeit. vermeldt met eenige spijtigheid, dat, bij de bekende laatste inschrijving, het bouwen van een spoorwegbrug door den Nederl. minister van binnenl. zaken niet was gegund aan de Keulsche maatschappijofschoon deze minder had ingeschreven, maar aan de fabrikanten Enthoven en C0., bekend wegens zijne patriotischen de monstra tionen" van November. Tot afwisseling van de redevoeringendie thans door de woordvoerders van verschillende politieke richtingen op den rijksdag te Berliju worden uitgesproken waarover nader heeft graaf Aron Bismarck een prachtig parlemen tair diner gegeven aan een groot aantal afgevaardigden. De hertogin Louise van Augustenburg is te Priui- kenau Dinsdag gestorven. Na het overlijden van de hertogin Sophia, heeft de oude koning van Sakseu nog slechts eene dochter over, Elisabeth, hertogin-weduwe van Genua. Sedert 1847 ver loor hij een zoon en vijf dochtersallen in den bloei hun ner jaren. De -Hongaren zullen den keizer van Oostenrijk een zeer karakteristiek geschenk aanbiedenbij gelegenheid zijner kroning tot koning van Hongarije. Het zal be staan in drie gepantserde fregatten, die gedoopt zullen worden: Frans Joseph, Elisabeth en Hongaria. Omtrent Duitschland loopen te Parijs allerlei praat jes. Men meent dat Zuid-Duitschland zich bij Pruisen zal aansluiten. Sommigen zeggen dat men de proclamatie van een Duitsch keizerrijk te wachten heeft, enz. Met een en an der wordt de komst van den heer Benedetti, Fransch ge- zam; te Parijsin verband gebracht. Te Parijs circuleeren onrustbarende geruchten om trent den gezondheidstoestand van den keizerlijken prins. Na zijn val van het paard is hij reeds eenmaal door Dr. Nelaton geopereerd. Dinsdag onderging hij eene tweede operatie aan het linkerbeen, waar zich een gezwel had voor gedaan. Er zijn wondkoortsen bijgekomen. Onder de voorwerpen die te Parijs tentoongesteld zullen worden noemt men thans weder een monster-aquarium waarin de grootste zoetwatervisschen zullen gezien worden verder een kanon zoo grootdat het doet denken aan het kanon van Munnichhausenen een jaargang van alle En- gelsche couranten. Ook zal er het huis te zien zijn, dat Gustaaf Wasa in Dalecarlië bewoonde. Wie weet of wij eerlang nog niet verrast worden met de tijding, dat het huisje van czaar Peter te Zaandam aldaar verdwenen en op het Maartveld terecht gekomen is. In Ierland heet alles voor het oogenblik rustig te zijn. Op het hoofd des Fenians, zekere kapitein Dume, is een prijs gesteld van 250 pd. st. Maar te Portsmouth Colchester en in andere havens wordt alles gereed gemaakt omop het eerste sein troepenzelfs artillerie te kunnen transporteeren. Ook in Ruslandwaar men anders volgens het zeg gen, zoo uiterst voorzichtig is en met stoom niet vèel harder gaat dan met een paar vlugge paarden gebeuren spoorweg-ongelukken. Den 20sten Febi'uari is de trein van Korlow naar Riasan gederailleerd, met het gevolg dat eenige wagens omvielen. Men telde een tiental dooden en meer dan 50 gekwetsten. De Delta met de Engelsche mail uit Oost-Indië en China is den 7den dezer van Alexandrië vertrokken en wordt den 13den te Marseille verwacht. BEROEPEN. BeroepenTe Alblasserdam Ds. W. J. Geselschap, thans te IJsel- muiden. Aangenomen: Ds. L. S. Meijer te Uithuisterroeeden, het beroep naar

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2