N°. 2176. Vrijdag A0. 1867. 15 Maart. Prijs dezer Courant. Deze Courant "wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n/m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliehtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m,; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Ind.isch.0 Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Wöst-Indisch.6 den 14de" en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm.totlO u. 80m.'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 104 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9 2 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe BelastingenMaandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Prévost-Paradol bepleit in bet Journal des Débats de zaak van den onderkoning van Egypte, die, evenals de hospador van Rumenië, verlangt een zelfstandig rijk te vormen, onafhankelijk van den Turkschen sultan. Zoo wordt het rijk van den //zieken man" langzamerhand ont bonden, en het blijkt genoeg dat Frankrijk dit met wel gevallen aanziet. Ergens in de wereld bestaat eene kostschool, waarop won derlijke dingen gebeuren. Een onderwijzer hield een der leerlingen verdacht van niet wel bij 't hoofd te zijn. Men zou denken dat de dokter over dezen patiënt geraadpleegd werd. Doch men deed dit nietofschoon de geneeskundige dagelijks de inrichting bezocht. Men zou verwachten dat men den vader hiervan had kennis gegeven die, letwel, in dezelfde stad woonde. Dit geschiedde ook niet. Wat dan? Men had een beter middel uitgedacht om den ar men jongen radicaal te genezen. Hij werd 3 weken ach tereen telkens 40 uren cellulair opgesloten in een hok met de volgende geriefelijkheden: 1°. een houten brits onder een open raam, met 2 hoofdkussens doch zonder iets tot ligging en dekking; 2°. een stilletje; 3°. een waterkruik; 4°. een nachtpitje, doch alleen 's avonds van 6 tot 9 uren; 5°. wat boeken en schrijfgereedschap maar geen tafel of stoel. Maar dit is toch zeker bij de Kaffers of ergens in Siberië Ge vergist udie school bestaat onder eene beschaafde bevolking. Het is eene Nederlandsche school. Het is het gymnasium Willem III te Batavia. Wat wij hier mededeelen is ontleend aan een open brief van den heer S. F. Groen, (vroeger docent aan het gymnasium al hier, thans gouverneur in Indië), geplaatst in de Sama- rangsche Courant en in het Weekblad van onderwijs. Hij bespreekt verder de geheele inrichting van dat gymnasium in eene afzonderlijke brochureBeleediging en satisfactie of veroordeeling van den gang van zaken op het gymnasium Willem III te Batavia. Indien de beschuldigingen van den heer Groen waar zijn, dan is de regeering verplicht hierin onmiddellijk te voorzien. In elk geval vereischt deze zaak een nauwlettend en onpartijdig onderzoek. //Ook wij zullen het voorstel tot herziening van de wet op het lager onderwijs afwachten" zegt het Handelsblad, //maar een subsidie-stelsel van allerlei bijzondere secten-scho- len van allerlei godsdienstige gezindheid en allerlei nuan cesvan allerlei richting op godsdienstig gebied, dat is, wij zeggen het met den minister, in de praktijk onmoge lijk. Dat zou bovendien de doodslag zijn voor het open baar onderwijs van staatswege, toegankelijk en bruikbaar voor allen; dat zou het zaad van godsdienstige verdeeld heid en verwijdering welig doen opgroeien in de argelooze harten van de Nederlandsche jeugd. Ieder late zijne kin deren godsdienstig onderricht geven in de richting, welke hij het beste oordeelt, doch de maatschappelijke school tot opleiding van allen moet neutraal blijven. Maar daarnaast moet staan volle vrijheid van het bijzonder onderwijs." BINNENLAND. LEIDEN, 14 Maart. Z. M. heeft benoemd den heer P. A. Knoop tot Neder- landsch consul te Harburgtot notaris binnen het arron dissement Roermondter standplaats Blerickgemeente Maasbree, Mr. J. M. L. H. Clercx, advocaat en cand.- notaris, thans burgem. van gemelde gemeente. Z. M. de koning heeft eene zilveren medaille ge schonken aan kapitein W. Graingergezagvoerder van het Engelsche schip //Queen of India," als blijk van erkente nis voor het redden der bemanning van het Ned. schip //Joannes," kapitein Zetteler, in Juli 1866 gezonken. Door de Engelsche regeering is aan kapitein W. Doo- ren, gezagvoerder van het Nederlandsche barkschip //Ida Elisabeth," een sextant geschonken, als bewijs van er kentelijkheid voor de menschlièvende hulp, door hem be wezen aan den gezagvoerder van de Engelsche bark //Jane Lowden," in Januari 1866. De 1ste luitenant H. F. Hubner van het 2de reg. vest.-art. te Breda is benoemd tot adjudant van den ge- neraal-majoor directeur der 2de art.-directie te Dordrecht. Aan de Tweede Kamer is eene wetsvoordracht aan geboden tot verhooging der begrooting van Ned.-Indië voor 1867 met eene som van f 389,993, voor de kosten van aan leg onderhoud en bediening van eeneop dringend daar toe gedane voorstellen van de Indische regeeringte maken telegrafische verbinding van Lahat over Palembang, Ben- koelen en Padang naar Siak, ter aansluiting van de Su- matra-lijn aan Malakka. Naar men verneemt, zullen de ar till.-troepen voortaan in de legerplaats te Milligen in stede van in de vlakte van Waalsdorp gekampeerd worden. LEIDSCH llAlilSLA Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75 iedere regel meer 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten ran 1 -4 regels 0.90iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. lm; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 in.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1