N°. 2174. A0. A 867.; Woensdag 13 Maart. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n/m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuw9traat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.j 's namidd. te 3 u. 35 m 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 n. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u, 's m. tot 10 u. 30 m.'s av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage de9 Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9 2 uren; Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en UitgaandeiRechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. LEIDSCH Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer f 0.15. De Tweede Kamer is thans met de behandeling der be grootingen gekomen aan hoofdstuk binnenlandsche zaken afdeeling: lager onderwijs. Wij zullen niet terugkomen op al hetgeen er na het reces gesproken is, allerminst op de algemeene beschouwingen over de begrootingen in 44 redevoeringen. Wij zijn het met de //Arnhemsche Cou rant" eensdat de hoofdpunten van het debat in een zond vloed van meerendeels onleesbare discussiën zoo overstelpt en verdronken geraakt zijndat het eene hopelooze taak is ze er uit te gaan opvisschen. Na de afhandeling over de begrooting voor binnenlandsche zaken wenschen wij echter van de hierover gevoerde discussiën een overzicht te geven. Blijkens een resumé in de Haarlemsche Courant heeft de Amsterdamsche Courant zich veroorloofd den heer J. Heems kerk Bz. in schampere taal aan te vallenomdat hij voor het amendement van den heer Van Lijnden, betreffende de Medische school te Amsterdam, gestemd heeft. Zij gaat daarbij zelfs zóó verre van den heer Heemskerk bij de Am sterdamsche kiezers, die hem ter Tweede Kamer afvaardig den, zwart te maken, omdat hij tegen een Amsterdamsch belang gestemd heeft. Zulk eene handelwijze is inconstitu- tionneel. De Amsterdamsche Courant heeft volle vrijheid den heer Heemskerk in zijne politieke richting te be strijden, als zij die schadelijk voor het gemeene welzijn acht. Zij heeft evenzoo het recht, hem terecht te wijzen als hij aan zijne plichten als volksvertegenwoordiger te kort komt. Maar als de grondwet uitdrukkelijk zegt: //de Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederland- sche volk", en//de leden stemmen elk volgens eed en gewetenzonder last van of ruggespraak met hen die benoemen", dan is het verwijt, dat de heer Heems kerk tegen het belang van Amsterdam gestemd heeft, on grondwettig en als daarbij gevoegd wordtdat hij dit uit partijzucht gedaan heeft, dan is deze beschuldiging belee- digend. Men leest in de Middelburgsche Courant: In eene mededeeling uit Hanover wordt beweerddat de schending van het brieven geheimhetwelk gedurende de laatste dagen in Frankrijk zoozeer werd besproken, door de Pruisische regeering in dat gewelddadig ingelijfd koninkrijk geheel en al tot systeem is aangenomen. Vol gens deze mededeeling hebben alle postdirecteuren in Ha nover in last de brieven en pakketten te openen, welke hun voorkomen aan Pruisen vijandige gedrukte stukken te bevatten. Het heeft een eigenaardig nut, gelooven wij nu en dan te wijzen op den tegenwoordigen toestand van het ongelukkig Hanover, als het gevolg van den door de regeering te Berlijn gepleegden roof zijner onafhankelijk heid. Men kan daaruit opmaken hoe zulk eene inlijving bij Pruisen geheel den maatschappelijken toestand der ge annexeerde gewesten demoraliseert." BINNENLAND. LEIDEN, 12 Maart. Z. M. heeft de benoeming van C. Groot, burgem. van Heerhugowaardtot secr. dier gemeentebekrachtigdaan den lsten luit. J. F. A. van Eosevelt, ook genaamd J. F. A. Cateau van Eoseveltvan het bat. jagers N°. 27, dienst doende in West-Indië, op verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst. De minister van financiën heeft vastgesteld het plan voor de 263ste staatsloterij. Deze loterij zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte zal ten kantore van den directeur worden geopend op Maan dag 1 April en gesloten op Zaterdag den lBden daaraan volgende. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op Maandag 29 April, terwijl de laatste 100 nommers op Za terdag 20 Juli zullen worden getrokken. De audiëntie van den minister van koloniën zal op Woensdag den 13den Maart niet plaats hebben. Heeft men eenige dagen geleden de veroordeeling ge meld van de cadetten der koninklijke militaire academie, die zich hadden schuldig gemaakt aan mishandeling en ver wonding, gepleegd met voorbedachten rade op kameraden van jongere studiejaren, thans bericht men uit 's-Herto- genbosch dat, na goedkeuring van het vonnis, uitgespro ken over de cadetten enz. door het hoog militair gerechts - hof, het Zaterdag middag te 12 uren in eene openbare terechtzitting van den krijgsraad in de 1ste militaire af deeling is uitgesproken geworden. Een tal van nieuwsgierigen woonde de uitspraak bij. De straffen der veroordeelden zijn Zaterdag ingegaan. De adv.-generaal Eömer heeft in de zitting van den hoogen raad (kamer van strafzaken) van Maandag gecon cludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie, inge steld door F. W. Vingerhoedtegen een arrest van liet hof in Noord-Holland. De zaak was deze: De req. kocht

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1