BUITENLAND. eene vereeniging tot bevordering van volksweerbaarheid op te richten. De algemeene bijval, dien deze oproeping reeds heeft mogen ondervindengeeft gegronde hoop op een goe den uitslag. In den nacht van 3 op 4 Maart begaf zich de sol daat IJ. v. d. Meerdie tot surveillance tegen de veepest post had op de Nieuwe-Scheid tusschen Friesland en Drenthe, naar de vaart, om wat) drinkwater te halen. Door het vrie zend weder was de steile wal glad gewordenzoodat V. d. Meer vanboven neer, in het holst van den nacht, halfdrie, in de diepe vaart stortte. De persoon B. Herder, die als burgerwachter mede post had op de Nieuwe-Scheid, onge rust wordende over het lang uitblijven van zijn makker, begaf zich naar de vaart en hoorde het geroep om //hulp." Bij de vaart gekomenzag hijdat Y. d. Meer er midden in lag en onverwijld snelde Herder naar den bakker Wiel- draaijer, die gelukkig niet te bed was. Dadelijk snelden nu beide personen terug, waarop Wieldraaijer, na zich onder het loopen ten deele ontkleed te hebben, zonder beraad in de diepte sprong. Na veel moeite gelukte het hem den reeds ten deele zinkenden drenkeling te vattenop den wal en vervolgens naar de bakkerij te brengenwaar zeer ge lukkig binnen korten tijd de sergeant Quack en politie dienaar Hofschadie 's nachts de ronde langs de poorten hadden gedaan, tegenwoordig waren. De sergeant Quack diende den bewusteloozen drenkeling dadelijk braakmidde len toe, die gelukkig effect deden, zoodat Y. d. Meer als 't ware in het leven werd teruggeroepen. De soldaat IJ. v.- d. Meer heeft alzoo het behoud van zijn leven aan den heer Wieldraaijer en aan sergeant Quack te danken. Door //die Gesellschaft für Geburtshülfe" te Berlijn is tot buitenlandsch lid benoemd de hoogleeraar T. Zaaijer alhier. Onder de vele zinnebeeldige voorstellingen op het carnaval te Keulenmeerendeels betrekking hebbende op de staatkundige aangelegenheden van den dag, en op de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, die voor de stad Keulen eenig belang hadden, merkte men eene ver tooning opwelke de bedaardheid voorstelde van den Hol- landschen botboer, die in de straten van Keulenomgeven van wangunstig gemeen, zijn recht om visch te verkoopen op eigenaardige wijze verdedigde. Een Posensch dagblad bevat een artikel, waarin aan de afgevaardigden uit het groothertogdom ten plicht ge steld wordt, om onvoorwaardelijk tegen de inlijving van eenig gedeelte der voormaals Poolsche gewesten in den Noord-Duitschen bond te protesteeren en vervolgensvóór de verdere beraadslaging over de vestiging van den bond, gezamenlijk de vergadering van den rijksdag te verlaten. Het is der Spaansche regeering gelukt den redacteur van het geheime blaadje, de //Belampagowaarvan tal van exemplaren onder de bevolking verspreid werden en dat openlijk oproer predikte, gevangen te nemen op het oogenblik, dat hij bezig was een nieuw nommer te redi- geeren. Hoogst waarschijnlijk zal hij gefusilleerd worden. ONDERWIJS. OFFICIEELE BERICHTEN. GEVEILDE PERCEELEN. ADVERTENTIEN. Blijkens akte, den 5den February 1867 voor den No taris J. A. YAN DEB LEE, te Aarlanderveenverleden is tusschen de Heeren COBNELIS VAN BIJN Teunis- zoon, Fabrijkant, en GEBBIT YAN BIJN, zonder beroep, beide wonende te Aarlanderveeneene Yennoot schap aangegaan tot het fabriceren van en den handel in LakkenVernissen, Standolie en Siccatief, onder de firma van VAROSSIËAU Cie., gevestigd te Alphen, voor een onbepaalden tijd, en aangevangen 1 February 1867. Ieder der Yennooten kan onder gemelde firma hande len doch tot het opnemen en uitleenen van gelden wordt de speciale handteekening en goedkeuring der beide Ven- nooten vereischt. Met het eindigen van elk jaar kan door den wil van een der Yennooten de Yennootschap ophouden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 38°, des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 36°. Zondag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 40°, 's middags te 12 uren 45°, 's namiddags te 4 uren 43°, te 5 uren 42°, te 8 uren 38°, te 10 uren 36°. Maandag morgen te 5 uren 36°, te 8 uren 38°, 's mid dags te 12 uren 46°, te 4 uren 40°. Op Zaterdag vóór PascheD zal te Utrecht eene vergadering worden ge houden van leeraren bij het middelbaar onderwijs. Ruim 200 leeraren hebben te kennen gegevendat zij op die vergadering tegenwoordig zullen zijnof bereid zijn toe te treden tot eene op te richten vereenigingen wel uit Zuid-Holland 67, uit Noord-Holland 35, uit Gelderland 24, uit Groningen 24, uit Zeeland 18, uit Utrecht 10, uit Friesland 10, uit Limburg 10, uit Overijsel 5, uit Noord-Brabant 3. Bijna alle hoogcre burgerscholenburgerdag- 'en burgeravondscholen zullen vertegenwoor digd zijn. Te Haarlem is onlangs in den gemeenteraad over het oprichten van eene tuinbouwschool gesproken. Burgemeester en wethouders zullen dien aangaande eerlang een bepaald voorstel indienen. Uit het officieel verslag van de plaatselijke commissie van toezicht op de openbare scholen van middelbaar onderwijs te 's-Hage blijkt, dat het studiejaar 1865/66 van de hoogere burgerschool aldaar aanving met 83 en eindigde met 77 leerlingen. Het schooljaar 1866/67 ving aan met 61 van de vroegere leerlingen en 46 die aan de eischen van het toelatings examen hadden voldaan. Het totaal bij den aanvang van dit schooljaar be» droeg dus 107. Op de binnenplaats van het ministerie van onderwijs te Parijs zal dezen zomer eene speciale tentoonstelling worden gehouden van voorwer pen, die op het onderwijs betrekking hebben. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs zullen in Mei plaats hebben. Zij die verlangen zulk een examen af te leggen moeten zich vóór den lOden April schriftelijk aanmelden aan het departement van binnenlandsche zaken. In de maand Februari 11. zijn binnen deze gemeente geboren 120 kin deren, als: 59 zoons en 61 dochters, waaronder zijn begrepen twee twee linggeboorten. Overleden 87 personen, als: 21 mannen, 21 vrouwen, 29 zoons en 16 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrok ken 37 huwelijken. De Burgemeester van Leiden herinnert bij deze den Geestelijken en Studenten in de Godgeleerdheid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfdalsmede hun die daartoe kunnen worden opgeroependat zij tot het bekomen der ontheffing van de werkelijke dienstbedoeld bij de eerste zinsnede van art. 127 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72), verpligt zijn, vóór den lsten April aanstaande, hunne aan vrage, met het daarbij behoorende bewijsstuk, bij hem Burgemeester in te dienen. Burgemeester en Wethouders van Leyden doen te weten dat de eerste zitting van den militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72), wordt ge houden: Op Dingsdag den 12den Maart 1867, voor hen die getrokken hebben van N°. 81 tot N°. 160; Op Woensdag den 13den Maart 1867, voor hen die getrokken hebben van N°. 161 tot N°. 230, en Op Donderdag den 14den Maart 1867, voor hen die getrokken hebben van N°. 231 tot N°. 308; telkens des namiddags ten één uur, in het gebouw de Lakenhal, aan den Ouden Singel. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voor den militieraad moeten verschijnen 1°. de vrijwilligers voor de militie; 2°. de lotelingendie vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteld heid of gebrekenof gemis van de gevorderde lengte dat de lotelingendie voor den Raad niet zijn verschenengehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben voor de dienst worden aangewezen, terwijl ook het niet ontvangen van een oproepingsbillet niet ontheft van de verpligting tot het verschijnen voor den militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevor derde bewijsstukken. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leidenden lOden Maart 1867. P. Kloosterboer, jm. 27 j. met M. Freers jd. 19 j. W. A. Moote, jm. 31 j. met S. Sompion, jd. 29 j. A. Montfoort, jm. 30 j. met J. Huter, jd. 22 j. J. P. Krassenburg, jm. 33 j. met J. Segaar jd. 26 j. C. van der Boon, jm. 28 j. met A. Elzer, jd. 21 j. Gehouden verkooping ten overstaan van den Notaris A. J. Rijshouwer, alhier, aan den Burg, op Zaterdag den 2den en 9den Maart 1867 van: N°. 1. Een huis en erf, aan de oostzijde van de Pieterskerkgraoht Wijk IV, N°. 677. Is niet afgeslagen. N°. 2. Een dito met tuin, aan den Hoogen Rijndijk, onder Soeterwoude. Kooper de heer J. de Sauvage, voor ƒ2514. N°. 3. Een huis en erf, in de KaarsenraakerstraatWijk VIII, N°. 843. Kooper V. Cornelissen voor 424.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3