dankbaarheid, waarop zij aanspraak maken, behoort te be staan in het navolgen van hun voorbeeld om niet alleen te jubelen over het herstel der onafhankelijkheid, maar zoo noodig tot haar behoud alles op te offeren. Thans nu uwe vrijheid wederom staat bedreigd te wor den nu men op nieuw de groote voordeelen IJ voorspie gelt, die uit de vereeniging met een grooten staat volgen vragen wij u ernstig af: zijt gij bereid des gevorderd zware offers te brengen ter verzekering uwer onafhankelijkheid evenals ge dat waart om van uwe dankbaarheid in 1868 blijk te geven Overtuigd dat elke krachtige arm, door een vaderlands lievend hart bestuurdbereid is in de ure des gevaars het zwaarste offer te brengen, achten wij het onzen plicht U, waarde landgenootente herinneren wat enkele mijlen van ons verwijderd in het afgeloopen jaar is gebeurdopdat gij U spiegelt aan anderen en niet te laat besluit tot een offer te brengen op het altaar uwer volksvrijheid. Hoort! en bespaart IJ, landgenooten de treurigste toe komst. Welk volk ter wereld heeft zulk een verleden als het onze? Wat stonden onze vaderen dikwerf tegen over macht van meer dan één roofzuchtigen nabuur en bleven door moed en eendracht in het bezit hunner onafhanke lijkheid. Yolgt het roemrijk voorbeeld uwer vaderen, be denkt dat onverschilligheid en lauwheid tot slavernij doemen. Volgt het voorbeeld van vele uwer broeders, maakt U weerbaar, toont aan de beschaafde wereld bij vernieuwing dat het U nimmer aan moed faalt. Doet nog heden wat gij morgen wellicht niet meer kunt; oefent U in den wa penhandel om des gevorderdbij den wil de daad te kun nen voegen. Laat U niet beheerschen door de gedachte; ons land is klein, onze krachten zijn gering, wat vermogen wij tegen overmacht. Houdt moed landgenootende geschiedenis van ons dier baar vaderland leert, dat de macht van het kleine, onder Gods zegen, door eendracht groot is. BINNENLAND. 1 LEIDEN, II Maart. Z. M. heeft ingetrokken, op diens verzoek, de benoe ming van J. A. van der Burgh, wethouder der gemeente Breda, tot plaatsverv. lid van den militieraad in het 2de militiedistrict der provincie Noord-Brabant, en als zooda nig benoemd B. Buy senlid van den gemeenteraad te Gin- neken; voorts tot lid van den militieraad in het 3de mi litiedistrict der provincie Noord-Holland, ter vervanging van L. Stokbroo van Hoog- en Artswoud, als zoodanig benoemddoch sedert overledenA. J. Eaberlid van den gemeenteraad van Hoornbekrachtigd de benoeming van Mr. J. A. van Hasselt en D. de Booyrespectivelijk bur gemeester der gemeenten Gorsel en Westervoort, tot secre. taris dier gemeenten. Z. M. heeft aan den heer A. M. Danckaertsop zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. te Middelburg, behoudens aanspraak op pensioenen met dankbetuiging voor zijne den lande in on derscheidene betrekkingen bewezen dienstengedurende een tijdvak van ruim 54 jaren; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Anjum c. a. benoemd den heer J. W. Callenfels, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Groenlo en tot ontvanger der in- en uitgaande rechten te Goirle (Noord-Brabant) den heer H. W. Stollijndsbergthans ontv. van het bij Z. M. besluit van 22 Februari 1867, N°. 76, met den lsten April aanstaande opgeheven expeditie-kan toor aan de Zuid-Willemsvaart bij sluis N°. 16. Bij koninklijk besluit van 3 Maart is aan mevrouw J. F. J. Hagen, weduwe van Dr. G. J. Verdam, in le ven hoogleeraar te Leiden, een pensioen verleend ten be drage van f 1000. Zaterdag is aan het paleis van Z. M. den koning ontboden eene commissie uit de 's-Gravenhaagsche scherp- schuttersvereeniging om aldaar, in tegenwoordigheid van het militair huis des konings, uit handen van den Vorst een militair vaandel te ontvangen. H. K. H. prinses Hendrik heeft de voorstelling op Vrijdag avond in den koninkl. Holl, schouwburg te's-Hage, van de //Ellendigenen Zaterdag van de//Africaine" met hare tegenwoordigheid vereerd. Blijkens missive van den minister van koloniën van 22 Febr. 11. maakt de invoering met 1 Jan. 1867 der wet van 23 April 1864 (Stbl. N*. 35) tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen van Nederlandsch-Indië, eene verandering noodzakelijk in de door genoemd departement tot dusverre gevolgde wijze van voldoening der in Nederland betaalbaar gestelde pensioenen gagementen, onderstanden, toelagen en gratificatiën, toe gekend ten laste van de geldmiddelen van Nederlandsch- Indië. Door den minister is bij circulaire van 22 Febr. aan de belanghebbenden kennis gegeven van de wijze waarop de betaling voortaan zal plaats hebben, en van hetgeen in acht behoort te worden genomen om de beta ling te erlangen. De commissarissen des konings hebben aan de burgemeesters een exemplaar dier circulaire toege zonden, mitsgaders van de daarin vermelde attestatie de vita en quitantie. De commissie van landbouw in de provincie Gronin gen heeft bij een adres zich tot den koning gewendwaar van afschrift aan de Tweede Kamer is toegezondenwaarbij Z. M. eerbiedig doch dringend verzocht wordt, //om door strenge en doortastende maatregelen de verderfelijke run derpest in Nederland met wortel en tak uit te roeien en niet toe te geven aan het geschreeuw een er dwaze menigte, welker halve maatregelen, die zij wenschen, den tegen- woordigen ongelukkigen toestand slechts zouden bestendi gen, het verkeer met het buitenland bemoeilijken en de runderpest wellicht tot eene hier blijvende ziekte maken." Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is rondgedeeld een geschrift, getiteld: //Open brief aan de professoren der faculteit van letteren en wijsbe geerte aan de Leidsclie hoogeschoolop last van het Leid- sche studentenkorps geschreven door het collegium civita- tis academicae Lugduno-Batavae supremum." De audiëntie van den minister van marine zal op 15 dezer niet plaats hebben. De openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal plaats heb ben op 13 dezer, des voormiddags te 11 uren. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft in de zes zaken der gerechtelijk onteigening voor den spoor weg TilburgTurnhoutwaarin tegen de onwilligen verstek is verleend, geconcludeerd tot dadelijke toewijzing van den eisch. Uitspraak over 8 dagen. Te rekenen van 15 dezer zal het rijkstelegraafkan toor te Eindhoven op werkdagen open zijn van 9 's voor tot 3 uren 's namiddags en van 5 tot 7 uren 's namiddags. De diensttijd op Zon- en Feestdagen blijft onveranderd. De werkzaamheden aan den staatsspoorweg, lijn UtrechtKuilenburg, gaan met spoed vooruit; op Vrijdag heeft reeds de eerste trein tot vervoer van ballast met het gunstigste gevolg geloopen. Gisteren nacht heeft in de gemeente Stolwijk bij Gouda een hevige brand gewoed. De oude Protestantsche kerkdie reeds sedert eenigen tijd buiten gebruik was gesteldis geheel eene prooi der vlammen geworden. Zelfs de spuiten zijn verbrand, zoodat men de nabij zijnde woningen heeft moe ten bewaren door in emmers water aan te dragen. Dit ongeval is des te meer te betreurenomdat de toren van dit kerkgebouw hoogstmerkwaardig was om zijne oud heid en bouworde. De oorzaak schijnt geheel onbekend. De vereeniging der weerbaarheid te Amsterdam telt reeds 800 leden-; er is dan ook om instructeurs van elders en om eene nieuwe bezending geweren verzochtten einde aan de algemeene opgewektheid te kunnen voldoen. Het bestuur der vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel te Arnhem heeft van een onbekende ontvangen een gefrankeerd en brief, postmerk Arnhem 7 Maart, waarin onder dubbel couvert gesloten was een bank biljet groot f100. Alle manlijke ingezetenen van Lochem en Laren, die den ouderdom van 17 jaren hebben bereiktwaren door den baron Van Heeckeren en eenige anderenopgeroepen om 11. Zondag middag een bijeenkomst te houdenmet het doel ook aldaar, in navolging van zoovele andereplaatsen,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2