N°. 2173. Dinsdag Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Het is thans ruim zeven jaren geledensedert het eerste nummer van het Leidsche Dagblad werd uitgegeven. De verschijning van het Courantje", zooals men het van den aanvang noemdewerd door velen met blijdschap begroet. In navolging van hetgeen iu verschillende buitenlandsche steden plaats heeftverlangde het door spoedige openbaar making van berichten, aankondigingen en oproepingen, en wel voor eene zeer geringe somvelerlei belangen te be vorderen. Reeds met den lsten September 1860 werd het noodza kelijk een grooter formaat te kiezen, dat het tot heden behield en voorloopig behouden zal. Met dit nummer treedt het Leidsche Dagblad echter een geheel nieuw tijdperk in. De redactie is in andere handen overgegaan, en de in houd zal voortaan in vele opzichten van den vroegeren verschillen. Overtuigd van de bestaande behoefte en gehoor ge vende aan veler billijk verlangenwensclit hét van nu aan voor deze stad en hare omstreken een orgaan te worden van eene richtingdie met gematigdheiddoch tevens on bewimpeld en krachtigecht vrijzinnige beginselen wil voor staan en toepassen op staatkundig en maatschappelijk ge bied. Het verlangt eerbied voor het regeer end stamhuis en de handhaving van onze grondwet. Op den kring zijner lezers wil het een zedelijken in vloed oefenen, door met nadruk de aandacht te vestigen op de waarachtige belangen van het vaderland en van de stad onzer inwoning. Het zal niet schromen, zoo vaak dit noodig is voor zijne overtuiging uit te komen, of met bescheidenheid zijn oor deel uit te spreken over hetgeen door de regeering en de volksvertegenwoordigingof door het bestuur en den raad dezer gemeente wordt voorgesteld en besloten. Doch, ofschoon het een eerlijken strijd niet vreest, het zal zich onthouden van alle polemiek, die de vrucht is van blinde partijgeest. Het wil niemand beleedigen en wenscht de beginselen te huldigen eener waarachtige humaniteit. Afkeerig van alle haarklooverijenvan oude veten en ijdele twisten, wil het zwijgen over alle onderwerpen, die het algemeen belang niet raken, maar alleen enkele per sonen kunnen kwetsen. Eene volstrekte scheiding van staat en kerk verdedi gende, en verlangende ieders godsdienstige overtuiging, welke die ook zijn moge, te eerbiedigen, heeft het beslo ten zich niet in te laten met kerkelijke quaesties en aan gelegenheden. Het zal den gang van het onderwijs met belangstelling gadeslaan en wat daarop betrekking heeft steeds vermelden. Het zal, gelijk vroeger, binnen- en buitenlandsche be richten bevatten. Niet alleen van deze stad maar ook van de omliggende gemeenten wenscht het mede te deelen al wat bijzondere belangstelling verdient. "Voor hen die niet in de gelegenheid zijn de groote bla den, althans niet een uitvoerig verslag der kamerdebatten te lezen, wil het een overzicht geven van hetgeen door de regeering en de volksvertegenwoordiging is besproken en besloten. Ook wil het de verslagen van de provinciale staten en van den gemeenteraad kortelijk resumeeren. Zoo zal ieder burger in de gelegenheid worden gesteld om met kennis van zaken te oordeelenwanneer hij ter stembus wordt opgeroepen. Met het oog op de eigenaardige behoeften dezer stad zal het verder mededeelingen bevatten van het wetenswaar dige op het gebied van handel en nijverheid, wetenschap en kunst. Terwijl het zich overtuigd houdt van de medewerking, die de vertegenwoordigers van verschillende wetenschappen die de beoefenaars en voorstanders van literatuur en kunst die onze industrieelen en kooplieden zullen verleenenver trouwt het door veelzijdige berichten en deugdelijke oor deelvellingen onder alle standen en in eiken kring sym pathie te zullen vinden. Ziedaar de eischen waaraan het Leidsche Dagblad vati nu aan wil trachten te voldoen. Ziedaar met welk doel het zijne kolommen voor ieder openstelt. Landgenooten In November 1863 hebben wij feest gevierd; innige dank baarheid stemde ons tot jubelen. Vijftig jaren waren wij toen wederom een vrij en onaf hankelijk volk geweest. Hoe was elk onzer bereid naar mate zijner middelen een bewijs te leveren van wat het hart gevoelde op het blijde feest. De ouden van dagen verkondigden ons den jammer en de ellende, een tal van jaren geleden onder overheersehers die ons als schijnvrienden do voordeelen zouden leeren kennen, welke voor een klein volk voortvloeien uit de vereeniging met een grooten staat. Met jeugdige frischheid hebben zij het ons medegedeeld welke offers die vereeniging heeft gekost. Is met het verdwijnen van het vreugdebetoon ook de levendige schildering van den diepen weemoed verloren ge gaan of hebt gij er uw voordeel mede gedaan met liet oog- op de toekomst De oude krijgers van 1S1315, de levendige getuigen onder ons, hebben niet te vergeefs tot ons gesproken. Onze Yoor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer 0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer f 0.15. LEIDSGH De heer Van Swielen, gepens. majoor der cavalerie en voorzitter van de Leidsche schcrpschuttersvereeniging, ontving iu de vorige week uit Utrecht 200 exemplaren van eene circulaire, die vermoedelijk is uitge gaan van het centraal-comité van den Nederlandschen weerbaarheidshoud. De heer Van Swieten heeft deze circulaire doen verspreiden, zoowel on der de scherpschutters hier ter stede, als onder hen die zich tot hiertoe niet aansloten aan eenc der bestaande vereenigingen. Bij de onmogelijkheid echter om aan-ieder belanghebbende een exemplaar te doen toekomen vol doen wij gaarne aan zijn verlangen om deze circulaire in ons blad op te nemen. En wij vereenigen ons met het slot van zijn schrijven: «Ik houd mij overtuigd dat de oproeping bij Leidens ingezetenen den gewenschteu weerklank zal vinden dat menig achterblijver er zich door aangespoord zal gevoelen om zich thans bij eene der bestaande vereenigingen aan te slui ten om alle aarzeling te doen ophoudenen zich beijveren zalzouder verder dralen, om van de nu bestaande gelegenheid gebruik te maken om zich in den wapenhandel te oefenen, ten einde zoo doende in de ure des gevaars, wel toegerustvoor het gemeenschappelijk belang, voor de eer, den roem en de bestrijding van de onafhankelijkheid des vaderlands te kunnen optreden en strijden." De oproeping luidt aldus

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1