te kunnen overwegen of nieuwe regeling bij de wet der voorschriften omtrent de fabrikatie en der formaliteiten tot verzekering van den accijns al dan niet wenschelijk is. De voordracht strekt voornamelijk tot vergemakke lijking van de laatst te Amsterdam opgerichte Neder- landsclie Beiersch-bier-brouwerijeene onderneming zegt de minister wier welslagen niet alleen rechtstreeks en in hooge mate bevorderlijk kan zijn voor de ontwik keling van een echt nationalen tak van nijverheid, maar middellijk en in meer dan een opzicht zelfs voor het alge meen belang." Aan het slot eener uitvoerige beschouwing met be cijferingen over de opbrengst der rijksmiddelen in 1866 in het tijdschrift //de Economist" van Eebruari 1867, staat de volgende zinsnede: //"Wij komen tot de conclusie, dat het dubbele doel der wet van Juli 1865, zooals de mi nister van financiën zich uitdrukt, nl. //van vermeerdering van opbrengst en vermindering van verbruik van gedistil leerd," inderdaad nog niet is bereikt." Dat doel kan en zal niet worden bereikt; wanneer men aan de maatregelen van den minister Betz dat tweeledig doel toeschrijft en altijd nog daarvan de vervulling ver wacht, schrijft men hem onzinnigheid toe. Als men toch, gelijk het behoort, als axioma stelt, de opbrengst rijst of daalt met het verbruik, dan kan men nimmer de hoop voeden dat bij vermindering van verbruik de opbrengst datzelfde bedrag, veel minder meer dan dat zal opleveren. En de statistiek rechtvaardigt ons ten volle, wanneer wij beweren dat verhooging van den accijns wel de opbrengst doet toenemen, maar niet in dezelfde verhouding, zoodat öf de ontduiking door smokkelarijóf het afnemend ver bruik invloed heeft op de hoeveelheiddie veraccijnsd wordt. In het jaar 1863 zijn 290,000 vaten veraccijnsd en in 1864 slechts 254,730, omdat in 1864 de accijns werd ver hoogd. In 1865 bedroeg het aantal 263,250 vaten en in 1866 weder 267,000, omdat met 1°. Mei 1866 de accijns van f 35 tot f 50 klom en derhalve in de eerste vier maan den vóór de verhooging de veraccijnzing buitengewoon wras. "Voor 1866 had de minister Betz gerekend op eene op brengst van f 11,380,000, maar naar de veraccijnzing van 1864 had de ramiug kunnen zijn ruim 12 millioen, gelijk de werkelijke opbrengst ook dat bedrag aanwijst. Als men de veraccijnsde hoeveelheid van 1866 tot grondslag neemt der raming voor 1867, dan heeft men eene opbrengst te wach ten van bijna 13'/2 millioen. De uitkomst zal leeren, hoe het verbruik of de veraccijnzing daarmede in verhouding staatwant dit staat bij ons vastAls de accijns verhoogd is en de opbrengst niet in gelijke verhouding stijgt, is het onzeker, of de oorzaak ligt in vermindering van ver bruik dan wel in ontduiking der veraccijnzing. Wij hebben grond om meer aan het laatste te denken. In navolging van den graaf Van Limburg Stirum heeft de heer H. A. van Karnebeek] te 's-Hage eene som van f 3000 beschikbaar gesteld voor het centraal-comité der Nederlandsche weerbaaxdxeid. Met 1 Mei a. s. zal de spoorweg van Alkmaar naar Haarlem in exploitatie komen. De instructie in zake Pieter den Boef, die bekend heeft den gruwelijken moord op Cornelia Jacoba Laven, in den avond van den 15den Nov. 1864te Dinteloord ge pleegd te hebben, is reeds te Breda begonnen. Deze boos wicht verliet op 14jarigen leeftijd de ouderlijke woning, is van trap tot trap in de ondeugd opgegroeid en bevindt zich thans op SOjarigen leeftijdvoor de derde maal in de groote strafgevangenis te Leeuwarden. De volgende week moet zijne voormalige bijzit, te Fijnaart woonachtigvoor den rechter-commissaris een verhoor ondergaan. Te 's-Hage is Zondag avond op een zolderkamertje in zeer armoedigen toestand overleden een mandie in den laatsten tijd zijns levens zijn onderhoud vond op eene blee- kerij door te helpen mangelen. Men vond bij hem beschim meld brood en bedorven en gerookte vischmaar ook eene waarde van ongeveer f 2000 in effecteneigendomsbewij zen van huizen en hypotheken. Hij heeft geene familie. Dezer dagen deed de heer "W". H. Cost Budde te De venter, met goed gevolg, het examen als//Braumeister" te Munchen. Hij is de tweede Nederlander die zich aan dit examen onderwierpde eerste mocht zijn doel niet bereiken om in het vaderland eene brouwerij op te richten, maar stierf op jeugdigen leeftijd in Oostenrijk. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat in den loop der maand April e. k. voor de eerste maal in het loopende jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, bedoeld in artt. 4, 5 en 8 dier wet, ter verkrijging van het diploma, bedoeld in art. 16, of van akten van bevoegdheid als geneeskundige of hulp apotheker; zullende de dagen waarop en de plaats waar die examens zullen worden afgenomen, nader worden aan gewezen. De voorwaarden zijn vermeld in de Staatscou rant van 5 dezer. Bij den gemeenteraad te Leeuwarden is ingekomen eene aanbieding van 13,000 door onderscheidene ingeze tenen ter tegemoetkoming aan de gemeente voor de stich ting van een beursgebouw, voor het geval die stichting geschiedt op de "Wortelhaven, waar tot dusver de hulp beurs werd gehouden. Door mej. Bamoth is aan het diaconiefonds en aan het kerkefonds der Hervormde gemeente te Leksmond ge legateerd ieder eene som van f 500;° door den heer K. Ko ker te Broek in Waterland aan de Hervormde diaconie te Edam en te Monnikendam ook ieder een legaat van f 500. "Volgens den //Ned. Industrieel" is Zaterdag de eerste bezending Nedexdandsche goederexx, voor de Parijsche ten toonstelling bestemd, van Botterdam verzonden, om den 4den en 5den dezer door eene tweede gevolgd te worden. HH. gecommitteerden uit de Nederlandsche hoofdcommissie x-ei- zen mede eerstdaags naar Parijs, om aldaar de bezendin- gen op te wachten, in ontvangst te nemen en de ontpak king en xxitstalling te x-egelen. Beroepen tot px-edikant bij de Herv. gemeente te Be verwijk Ds. J. C. Boon, predikant te Langex'ak bezuiden de Lek. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gerefor meerde gemeente te Vlissingen Ds. A. Littooy te St.-Anna- Parochie; te Hymken Ds. A. J. Abels te Dalfsen; te Gees Ds. E. Diemer te Noordwijk en Sassenheim; te Gasselter- Nieuwveen Ds. P. A. Lanting te Houwerzijl en Zoltkamp. Aangenomen door Ds. J. Middel te Yelp het beroep naar Gouda; door Ds. J. P. vaix der Maas te Zegwaard dat naar Nijkei-k; door Ds. W. P. de Jonge te Meeuwen dat naar Enter. Bedankt door Ds. A. S. Entingh aan dexx Helder voor het beroep naar Middelbux'g; door Ds. J. Alting te Maas land voor dat ixaar Texmeuzen. Woensdag morgen,-6 Maart, zal eene zonsverduisterixxg te zien zijn, die kwartier voor negenen aanvangen en te halftwaalf eindigen zal. Drie vierde van de zoxx zal be dekt zijn. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. In Beieren is een geschrift verschenen onder den ti tel: //Openbax'ingen der door het vorstelijk huis van Beieren geheim gehouden oorzakexx van den dood van koning Max II van Beiren." Op dit geschrift is in vele plaatsen beslag gelegd. De Berlijnsclxe fabriek van Borsig heeft hare 2000ste locomotief afgewerkt. Ze draagt den naam //Bex-lin" en zal met bloemen getooid naar den spoorweg wox'den vervoerd om naar de Parijsche tentoonstelling te vertrekken. De geweerfabrieken te Luik hebbeix van verschillende regeeringen groote bestellingen oxxtvangen vaix nieuwe ge weren. Onder anderexx heeft Frankrijk 35,000 Chassepot- geweren besteld. Een prachtig weder begunstigde Zondag te Parijs de wandeliug der vette ossende hemel was blauw, de zoxx warm, maar het vroor in de schaduw en de liefhebbers van den karxxavalsstoet liepen te bibberen. Aangaaxxde den diefstal van zilverbaren uit het stoom schip Waterloo, in eene Engelsche haven gepleegd, heeft men nog weinig oxxtdekt; de schuit, waarmede de kisten zijn weggevoerd, is gevoxxden, exx voorts is gebleken, dat De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 41°, des avonds tc 8 uren 38°, te 10 uren 3G°. Dinsdag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 38°, 's middags te 12 uren 45°, 's namiddags te 4 uren 43°.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2