BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. 0FFICIEELE BERICHTEN. veiligheidreinheid en gezondheid moet handhavenen niet door hare voorschriften invloed uitoefent of tot gehoor zaamheid uit belang of betamelijkheid dringt! Men kan tot geldboeten en gevangenisstraf veroordeelen, die zijne klee- ren of garens of schapevellen op de leuningen der brug gen in de achterbuurten droogt, of zijn gewasschen klee- ren bij gebrek van bleekveld of droogzolder op de open bare straat droogt of bleekt; zoo het nut en het belang van het verbod niet wordt begrepen, zal de gehoorzaam heid aan het verbod niet vrijwillig en duurzaam zijn. En als de gevangenisstraf wordt toegepast gelijk het geschiedt kan die straf geen doel treffen. De maatregelendie het collegie van dagelijksch bestuur bij het heerschen der cholera in het vorig jaar nam, wa ren allerminst een uitvloeisel van de taak der commissie voor de strafverordeningenmaar bijna geheel van de com missie vau fabricage in het belang der openbare reinheid en gezondheid. Als de poorten en woningen hadden moeten gereinigd worden uit kracht van politie-verordeningen zoodat eigenaars of bewoners daartoe hadden moeten wor den genoodzaakt dat ten hunnen koste te doen verrich ten, de put zou zijn gedempt als het kalf verdronken was. Nu het collegie van dagelijksch bestuur zich daarmede in het algemeen belastte, werd het doel natuurlijk bereikt; maar juist omdat niet in elk geval en in de verschillende behoeften, die zich openbaren, de genezing op die wijze van bestaande gebreken kan geschieden; omdat het eigen domsrecht moet worden geëerbiedigd en de onschendbaar heid van de woning moet worden gehandhaafd, blijft het gemeentebestuur onmachtig, ook waar het over geldelijke middelen ruim zou kunnen beschikkenwat niet altijd het geval is. De wetten en ook de plaatselijke verordeningen zijn een spiegel der zeden en gewoonten van den tijd, waarin zij gemaakt zijn. En als men onzen tijd roemt als een tijd van vooruitgang in volksverlichting en beschaving, mogen ook onze verordeningen daarvan wel de blijken dragen, dat zij niet enkel in wetstijl en taalvorm uitmuntenmaar ook in beginsel en doel. Openbare bijeenkomsten (meetings) zijn uitnemend geschikt tot verspreiding van kennis, tot bevordering van veel goeds en tot wering van veel kwaads. Vaak evenwel zijn zij door hartstocht en partijgeest ge kenmerkt. Algemeene congressen zijn van onberekenbaar nut, maar zij worden naar den aard der zaak door tijd en toeval beperkt. Plaatselijke vereenigingen of congressen tot het bespreken van gewichtige volksbelangen verdienen de voorkeur en de nieuwe Leidsche vereeniging zal trach ten een denkbeeld te verwezenlijkendat jaren lang bij ons huisvestte en reeds groote, maar te kortstondig, sympathie vond bij de voormalige Leidsche nijverheids- vereeniging. Met zulke vereenigingen wordt de taak van een gemeentebestuur veeleer gemakkelijk gemaakt dan be moeilijkt, vooral wanneer de burgemeester, de wethouders en leden van den Baad tot het stichten van zulk eene ver eeniging uitnoodigen en de hand reiken. Zulke vereenigingen zijn niet enkel noodig tot verbetering van volksgezondheid, maar ook tot bevordering van volksverlichting, volkswel vaart, volksoeconomievolksnijverheid, volksbeschaving, volksveredeling. Zij zijn vrijwillige scherpschutterskorpsen, in het belang van 's lands weerbaarheid tegen de listen en lagen van binnen- en buitenlandsche vijanden, die het ge luk der natie in huis en hart en maatschappij bedreigen. Z. M. heeft benoemd: tot hoofd-commissaris van politie te 's-Gravenhage P. E. Blom, thans comm. van pol. al daar tot comm. van pol. te 's-Gravenhage A. E. Beukman thans comm. van pol. te Gouda; tot rechterplaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Appingedam Mr. B. T. Mees, proc. bij de rechtb., thans-plaatsverv.-kantonrechteraldaar; tot proc. bij de arr.-rechtb. te Zutfen Mr. J. L. A. Stolk adv. en cand.-not. te Nijmegen. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de 2de kl., H. H. Schotenus a Steringa Semke, thans inspect, der registratie en domeinen van de 3de klasse. Z. M. heeft bij het wapen der inf. benoemd: bij het lste reg. tot maj. den kap, 1ste kl. J. C. C. Thiel, van het korpstot kap. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. E. C. M. Sterk, van het 8ste reg.; bij het 7de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. M. H. J. Plantengavan het korps. Men verneemt dat eerlang bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal de aanbieding kan worden te geinoet ge zien van een wetsontwerp, houdende verdere maatregelen tot wering van de veeziekte. Voor het secretariaat bij de maatschappij van welda digheid te Utrecht met 500 a ƒ600 traktement, hadden zich 150 sollicitanten aangemeld. Gekozen is Jhr. I. J. W. H. van Andringa de Kempenaer te Leeuwarden. Op de spoorlijn tusschen Aken en Maastricht is Don derdag een goederentrein gederailleerd; zeven wagens zijn verbrijzeld. Een beambte, die aan de schroef zat op een dier wragens, is door den schok uit zijne zitplaats gewor pen, met dat ongelukkig gevolg, dat hij zich belangrijk verwondde. In de vergadering van den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leeuwarden is door den heer Dr. L. Proes een voorstel gedaan, om, in aan merking genomen de gestadige toename van het aantal le den der Nederduitsche Hervormde gemeente, en afname van dat der Waalsche gemeente daar ter stede, middelen te beramen ten einde tot eene vereeniging van beide ge meenten te geraken. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Kethel Ds. P. Deetman te Klundert; te Maasland Ds. C. H. ten Harmsen van der Beek te Beitzumte Kolhorn de candidaat Dr. J. C. Pool; te Dedemsvaart Ds. A. S. Joustra te "Wezepe; te Niekerk Ds. L. S. Meyer te U ithuister meden Bedankt door Ds. H. Gann Dun te Benkum voor de beroepingen naar Maasland en naar Nijkerk op de Ye- luwe; door Ds. D. Bijnders te Vleuten voor het be roep naar Eibergen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 nren 35°, des avonds te 8 uren 33°, te 10 uren 31°. Zondag morgen te 5 uren 29°, te 8 uren 32°, 's middags te 12 uren 38°, 's namiddags te 4 uren 38°, te 5 uren 38°, te 8 uren 38°, te 10 uren 34°. Maandag morgen te 5 uren 34°, te 8 uren 35°, '9 mid dags te 12 uren 41°, te 4 uren 41°. Tot president van den rijksdag te Berlijn is verko zen de heer Simson (de gewezen president van het Erank- forter parlement). Als eerste vice-president werd gekozen de heer Ujest; tot tweeden vice-president de heer Ben- ningsen. Van goed ingelichte zijde verneemt mendat Pruisen op het punt staat onderhandelingen te openen met Mecklen burg, ten opzichte van de positie van dien staat tegenover de tolregeling van den Noord-Duitschen bond. Pruisen heeft aan den gewezen hertog van Nassau het bezit van vier kasteelen toegekend, waaronder die te Bieberich en Waldungen, benevens de helft der daaruit voortvloeiende domaniale inkomsten en eene apanage van 36,000 gulden. Er heeft in de Golf van Lyon een hevige orkaan ge woed. Het gepantserd fregat //Couronne" heeft daardoor nabij de Hyërische eilanden een aantal manschappen ver loren. De prefect van Chabannes heeft nieuwe proefnemin gen laten doen met de vriurpijl-toestellendie een beslis send succes hebben opgeleverd. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 3den Maart 1867- Arend Jan Schuurman, jra. 27 j. en Neeltje Hogervorst, jd. 28 j. David Abas, jm. 26 j. en Mina van der Kleyn, jd. 29 j. Dirk van der Waals, jm. 27 j. en Hermina Johanna Neuteboom, jd. 30 j. Jan Sirag, jm. 23 j. en Jaboba Kling, jd. 29 j. Izak Boom, wedr. van Helena Webbers, 29 j. en Neeltje van der Tuin, jd. 25 j. Daniël Chandronjm. 22 j. en Helena Kramp, jd. 23 j. Mare Sirag, jm. 24 j. en Celia Frankhuizen, jd. 28 j. Willem Bodry, jm. 22 j. en Maria Catharina Disselveld, jd. 24 j. Abraham van Ingen, wedr. van Cristina Catharina Bae, 37 j. en Johanna Cornelia van Beemen jd. 38 j.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2