Z. M. heeft goedgevonden voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in Oost- Indië te detacheeren den lsten luit.-adj. A. A. F. Lanzing van het 2de reg. inf., in zijnen rang van lsten luit., en den lsten luit. J. C. van Schermbeek, van het instructie bataljon. - Naar men bericht, houdt men zich bij het departe ment van binnen landsche zaken bezig met de voorbereiding eener reeds in 1856 beproefde, doch toen niet tot stand gekomen wettelijke regeling der banken van leening. De gewone audientiën van den minister van justitie zullen op Woensdag en Donderdag, 6 en 7 Maart a. s., niet plaats hebben. Aan het centraal-comité van den Nederlandschen weerbaarheids-bond te Utrecht is de volgende brief ge richt: //'s-Gravenhageden 28sten Februari 1867. //De ondergeteekende geeft zich de vrijheid den Neder landschen weerbaarheids-bond dringend in overweging te ge ven, zich zoo spoedig mogelijk te constitueeren tot maat schappij van zelfwapening voor Nederland, en een beroep om kapitaal aan zijne medelandgenooten te richtengevende aan renten achterlaadgeweren en een volk, dat zich bij voorbaat tempert en hardt op het fonkelende aanbeeld der redeen voor Gods zegen arbeiden en kampen wilom dien waardig te blijven en aan zijne kinderen te verze keren. De ondergeteekende zal inteekenen voor f 3000, mocht de Bond tot deze daad overgaan en dat de natie aan zijne bede gehoor geeft, te betalen in termijnen, nader door het centraal-comité vast te stellen. Dankbaar en hoogachtend, heeft hij de eer te zijn, van het centraal-comité, de trouwe dienaar, J. B. van Limburg Stirum." Naar men verneemt, is een zeer geacht ingezeten van den Helder, vroeger landman en veehouder, in het bezit van een geheim, waardoor hij met zekerheid meent te kunnen aanwijzen welk rund voor den noodlottigen vee- typhus al of niet vatbaar is; of, zoo het al die ziekte krijgt, het daaraan niet bezwijkt. Het geheim moetvoor zooveel men er van verneemt, bestaan in een kenmerk aan den lichaamsbouw der runderen. Hij heeft dat geheim in zijne jeugd van een zijner bloedverwanten in het geheugen be waard, en thans reeds op meer dan één stal in Noord-en Zuid-Holland welgeslaagde proeven van zijn geheim gege ven. Heeds heeft hij een langdurig onderhoud over de zaak met den commissaris des konings dier provincie gehad, en thans bevindt hij zich, op last van Z. Exc. den minis ter van binnenlandsche zaken, op reis naar Utrecht, ten einde op 's rijks veeartsenijschool aldaar over zijne zaak te spreken en die op de proef te stellen. Daartoe heeft hij een zestal runderen in den omtrek van den Helder opge kocht en naar Utrecht gezonden, die hij op geïnfecteerde stallen zal brengen en voederen. De veepest is ook in de gemeente Westervoort uit gebroken. Bij den landbouwer J. Frederiks zijn 27 beesten onteigend en dadelijk afgemaakt. Ten gevolge van het stilzetten der beide machinen van het stoomgemaal Waal-afdeeling te Aalstis het kwel water in den Bommelerwaard tot eene aanmerkelijke hoogte gestegen. De verzakking in de boezemkade is thans geheel hersteld, en er is bevel gegeven om de stoomgemalen we der in werking te brengen. Beroepen bij de Hervormde gemeente, te Ooster- en Wester-Blokker Ds. J. Wiarde te Mastenbroek. Aangenomen door Ds. A. A. Looijer te Wissekerke het beroep naar Oud-Loosdrecht. Ds. J. P. Hasebroek, van Amsterdamsloot Donderdag avond de reeks der literaire voordrachtendie dezen win ter in de Zaal Noordeinde zijn gehouden, met eene voor lezing waarboven hij na eene korte inleiding ten opschrift plaatste//de ballingschap der bewoners van het Zillerdal in Tyrol, na 30 jaren herdacht Met de den spreker eigene gemoedelijkheidschetste hij in breede trekken de gewaarwordingen die een bezoek aan het Zillerdal bij hem hadden achtergelaten, waartoe beide de prachtige natuur en ongedwongen hartelijkheid der be woners, bijdragen hadden geleverd die hij ter mededeeling overwaardig keurde. Het overige gedeelte der lezing was ge wijd aan de beschrijving der ballingschap, de aanleiding er toehet afscheid van het Zillerdal en de aankomst in Sileziëwerwaarts door den toenmaligen koning van Prui sen aan de ballingen om den geloofswille eene wijkplaats was verleend. De lezingdie door velen met belangstelling werd ge volgd, leverde eene niet onbelangrijke bijdrage tot de ge schiedenis der vervolgingwaaraan de Protestanten in vroe ger en later tijd zijn blootgesteld geweest. Uit het algemeen overzicht van het Nieuw Bata- viaasch Handelsblad tot 15 Januari ontleenen wij het vol gende //De aanvang van dit jaar heeft zich voor Ned.-Indië door geen bijzonder merkwaardige gebeurtenissen geken merkt. //Z. Exc. de gouverneur-generaal is naar Buitenzorg ver trokken en is, naar men verneemt, voornemens zich niet meer te Batavia op te houden dan volstrekt noodzake lijk is. //Op 3 dezer werd het eerste openbaar examen gehouden in de te Bandong gevestigde school voor inlandsche on derwijzers in de Soenda-landenaan wier hoofd de heer Ten Zeldam Ganswijk staat. Dat examen heeft het bewijs geleverd van de voortreffelijke resultaten, die van deze inrichting te verwachten zijn. //De heer S. F. Groen heeft eene brochure in het licht gegevenwaarin hij den directeur van het gymnasium "Willem III, den gepensioneerde kolonel Yan Swieten van overdreven gestrengheid in het straffen beschuldigt; deze brochure heeft veel geschrijf in de dagbladen ten gevolge gehad." Door den gouv.-gen. van Neerl.-Indië is op verzoek eervol ontslagen de majoor der infanterie J. L. d'Harvant en o. a. benoemd bij de landelijke ink. en cult, op Java en Madura tot contr. 1ste kl. W. A. Keuchenius en Mr. A. M. Oude mans; tot contr. 2de kl. J. W. A. van Soest, G. H. Blan ken, Dr. A. Kist en S. van Dissel Jr.; overgeplaatst bij den geneeskundigen dienst van Sumatra's Westkust de offic. van gezondh. 2de kl. A. J. van der Burg. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. De deputatie uit Frankfort, welke 't adres der ver tegenwoordiging aan den koning overhandigde, om de be taalde 5,747,000 gulden terug te verzoekenhing een som ber tafereel op van den toestand van Frankfort. Door de ministers, met name doorVon Bismarck, werd de deputatie allerbeleefdst ontvangen. De rijksdag te Berlijn is tot nu toe steeds bezig ge weest met het onderzoek der geloofsbrieven zijner leden. In het geheel zijn nu 160 verkiezingen geldig verklaard, zoodat de rijksdag genoeg geconstitueerd is om een besluit te nemen. Den 2den Maart zal de rijksdag tot de verkiezing van een president overgaan. De rijksdag telt onder zijn thans definitief gekozen leden vier Israëlieten, te weten: den assessor Lasker en den handelsraad Eeichenheim van Berlijn, den vrijheer M. C. von Rothschild van Frankfort a./M. en Dr. Anton Rée van Hamburg. De Fransche minister van openbaar onderwijs heeft een der salons van zijn departement ter beschikking ge steld van de onderwijzersdie gedurende den tijd der ten toonstelling Parijs zullen komen bezoekenom hun te die nen tot leeskabinet en receptie-salon. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijft: //De Avenir National te Parijs is door zijn Nederlandschen cor respondent belachelijk gemaakt. De Nederlandsche regee ring had namelijk voor eenige dagen aan de Kamer in eene geheime zitting mededeelingen gedaan over de maatregelen van wege Pruisen aan de Nederlandsche grenzen genomen ten einde de overbrenging der veepest in Pruisen te ver hinderen. Bij die gelegenheid is mogelijk de vrees uitge sproken over eene grensafsluiting. Daaruit nu heeft de ge noemde correspondent terstond opgemaakt dat Pruisen eene wijziging in de grenzen eischte en met dat sprookje heeft hij de Fransche pers in rep en roer gebracht." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 38°, des avonds te 8 uren 36°, te 10 urer. 34°. Vrijdag morgen te 5 uren 32°, te 8 uren 34°, 's middags te 12 uren 36°, 's namiddags te 4 uren 34°.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2