N°. 2165. Zaterdag A0. 1 ^6f 2 Maart. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n/m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de |Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 36 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. '«namiddags. Oost-Indisch.6 Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indiscbö den 14den en. voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav-. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 i ren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Een nieuwe hoofdelijke omslag voor 1867. Y. Wij waren van meening, dat al die bezwaren zouden geleid hebben tot afstemming van het ontwerp. Dat de heer Cock als de hoogst aangeslagene meer zag op de ver betering die in de vroeger geheven belasting was gebracht door een vrij sterk opklimmenden factor daarbij te voegen kan wellicht gunstig op de overige stemmen hebben ge werkt; die onbaatzuchtigheid kon ten minste Prof. Buys niet hebben bewogen om zijne rechts- en staathuishoud kundige bezwaren, die toch in de toepassing onbillijkheid en ongelijkmatigheid wilden voorkomendaaraan op te of feren en zijne stem te geven aan een ontwerpdat hij af keurde. Of was het alleen omdat het een tijdelijke maat regel voor 1867 was F Maar wat voor 1868 onredelijk is bleef het ook voor 1867 en daarom was het woord van den heer De Fremery alleszins gepast: //Ik geloof dat eerst moet worden uitgemaakt op welke beginselen ons belas tingstelsel rusten zal, wat de meerderheid, wat de min derheid verlangt." En daar er toch verdaging plaats moest hebben voor het ontwerpen van eene belasting voor die op kamers wonenwas er immers tijd beschikbaarom te be slissen bij meerderheid van stemmen wat de heer De Fre- mery in eene van de eerstvolgende vergaderingen bedoelde //op welke grondslagen men verlangt dat de belasting zal steunen." Bij den twijfel dien hij voedde //of er wel immer een concept zal kunnen aangeboden worden, dat op meer algemeene goedkeuring zal kunnen hopen, zoo wij op de zelfde wijze voortgaan," was de opmerking niet te onpas: //Wij zijn nu weer een jaar verder en nogmaals wordt een voorstel aangebodendat alleen op goedkeuring hopen kan zoo er de verzekering wordt bijgevoegddat het niet duur zaam zal zijn." Wij hebben met een glimlach om de lippen de redeka veling gelezen over het al of niet aanslaan van vennoot schappen of firma's, als men voor maatschappijen sociëtei ten en dergelijken een anderen maatstaf neemt. Natuurlijk, als hoofdsom van den aanslag in de rijks personeele be lasting de voornaamste of eenige grondslag is voor den aanslag in den hoofdelijken omslag, waarom dan zedelijke lichamen, die in de personeele belasting zijn aangeslagen, ook voor de gemeente-opcenten uitgezonderd F Maar zon der die uitzondering komt men niet tot het begrip van een hoofdelijken omslag, ofschoon men hoofden van huisgezin nen, die op kamers wonen, vrijstelt. Maar art. 245 der gemeentewet spreekt van inwoners en van de inwoners. Alleen inwoners, maar ook alle inwoners moeten worden aan geslagen en firma's of maatschappijen of sociëteiten zijn ze delijke lichamenderhalve gaat de nieuwe hoofdelijke om slag aan beide zijden mank. Aan het eind van onze beschouwingen gekomenschoot ons te binnen dat in het jaar 1856, dus tien jaren gele den ook eene plaatselijke directe belasting binnen Leiden geheven werd van ƒ120,000, berekend tegen 5'/a pCt. van het zevenvoudig bedrag der kadastrale huurwaarde van ieders huis. Die belasting wedervoer zeer veel tegenstand en ver wekte beroering, zoodat de heffing bij dat jaar bleef. Ons niet bekreunende over de uitkomstwillen wij de door ons gegeven voorbeelden van enkele aanslagen daarmede in ver gelijking brengen en aan ieders oordeel overlaten, welke van die twee de meest billijke of liever de minst ongelijk matig drukkende is. Wij kunnen niet eindigen zonder ons nog een tweetal opmerkingen te veroorloven, waarop bij de gehouden be raadslagingen niet schijnt gelet te zijn. Wanneer men zoo overtuigd is van de billijkheid van den nieuwen hoofde lijken omslag, dat men de hoofdsom van de rijks perso neele belasting tot grondslag neemt met een opklimmenden factor en met uitzondering van de paarden en dienst- en werkboden buiten die dei* eerste klasse, waarom heft men dan nog 50 opcenten van de personeele belastingom daar voor 2l/j pCt. voor kosten van invordering aan het rijk uit te keerenF Niets was meer eenvoudig en verstandig, dan de ƒ1000 te besparen en de zware last der 50 opcen ten meer te verdeelen. Bijaldien op de plaatselijke begroo ting voor 1867 een hoofdelijke omslag van ƒ107,000 is uitgetrokken, hoe kan daarin dan begrepen zijn de 12 pCt. voor kwade posten en op welke berekening steunt de hef fing van 4 pCt.F Wanneer, om de uitgaven te kunnen bestrijden, 107,000 noodig is, moet men 12 pCt. voor kwade posten meer en dus bijna 120,000 heften; of be rekent men de opbrengst tot dat'bedrag tot eene hef fing van 4 pCt.F Deze beide opmerkingen zullen het scherpziend oog niet ontgaan van de regeering, die de machtiging tot heffing moet verleenen. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Loos- drecht J. F. de Wit, secretaris dier gemeentetot commis saris van politie te Botterdam D. M. Ebbeler, thans hoofd inspecteur van politie aldaar. LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1