N°. 2163. Donderdag 28 Februari. A0. 18 Onze politieke toestand. DSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12 J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinan van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sohiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 in.; 12 Ju. 41 m.; 3 u. 37 in.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 n. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 a., de iverU-: laren, 5 ven Amsterdam Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 'a uamidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-lndUohe Laadpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-ludisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUa-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 'i av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijde-. - Burgemees'er en ffet kondenMaandag en Donderdag te 1 i uien. üowmissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrgdeg en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van ll-l nren. - Bureau der Plaatselijke Seoretari<- open da tlyks vau lü-t uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Arekiieet is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9 1 nren ea van 36 uren; vaa's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 24 uren. II. Zou het verstandiger geweest zijn dat men eene scherpe lijn getrokken had tusschen de ontbonden en de nieuwe Tweede Kamer, en gezwegen, nadat de Nederlandsche Natie bij de stembus in de gelegenheid was gesteld het antwoord te geven op 'a Konings proclamatie? Men bedriegt zich zeer, als men waant, dat de kiezers, die gewoon zijn het kies recht trouw uit te oefenenlust en smaak hebben in de pleitredenen, die in de Tweede Kamer worden gehouden; want men is het vrij algemeen eens gewordendat aller minst het belang van Vaderland en Oranje daarbij beoogd wordt, maar veel meer eigenbelang en eerzucht in het spel zijn. Wat is de geestdrift verkoeld, sedert dat in 1848 de grondwetsherziening plaats had en hoe zijn de gelederen ge dund van henop wien men rekening kon maken als het de verkiezing gold van liberale caudidatenZoover is het nu gekomen dat op de banken der leden van de oude Thor- beckiaansche partij geen voldoend personeel te vinden is, om een Thorbeckiaansch ministerie saam te stellen- dat tweespalt onder de liberale partij het leven van meer dan een liberaal bewind heeft verkort en datals hel tegen woordig ministerie aftrad, de liberalen zelfs moeten wijzen naar de banken eener dusgenaamde conservatieve partij I Zoo is het, na verloop van meer dan 18 jaren, openbaar gewor den, dat de vrijzinnige beginselen niet altijd woonden in een rein hart en vrij bleven van den invloeddie zelfzucht of eigenbaat of eerzucht op de toepassing uitoefende. Zou die treurige ondervinding wel verkregen zijnindien ieder Thorbeckiaan ten allen tijde en hoe ook de staatkundige richtingen in het bewind zich afwisseldenvolgens eed en plicht zich kon beroemen//Myne houding was die van waakzaamheidmet arendsoogen zag ik toe op de hande lingen van elk ministerie, vriend of vijand. Ik steunde haar in al hetgeen ik goed en in 's lands belang achttemaar ik bestreed haar, wanneer mijne overtuiging mij daartoe noopte." Het Bijblad van de Nederlandsche Staatscourant kan daarop uitspraak doenmaar hoe vrijgevig en vrij zinnig wij ook zijn om het gevoelen van andersdenkenden die ter goedertrouw handeldente eerbiedigenin dit op zicht zijn we behoudend streng behoudenddat wij met de bezworen grondwet in lynrechten stryd achten elk oor deel en elke handeling, die uit partijzucht ontspruit. Of is de Tweede Kamer een dispuut-coliegie ter beoefe ning van het staatsrecht en moeten de mannen van de we tenschap alleen bevoegd geacht worden om als jury op te treden en uitspraak te doen over geschillen die opgeworpen worden P Geboren en opgevoed en levende in eene academiestad moet eerbied voor de wetenschap wonen in het hart van elk Leidsch burger, zoolang en voor zooveel de priesters der wetenschap haar zelve in eere houden en uit haar tempel afstraalt wat licht, liefde en leven verspreidt onder alle stan den. Maar als de wetenschap wordt toegepast op de maat schappij en in het dagelijksch leven zich openbaart in de een zijdigheid van haar oordeel en de feilbaarheid van hare uit spraken dan verliest zij meer en meer haar gezag en de ervaring van den eenvoudigen krijgt meerder waarde en de overhand. Wat weten wij nu meer eu beter dan vier maan den vroeger van een toeleg der ministers, om, in stryd met de grondwet, de rechten der Tweede Kamer te verkor ten? Zooveel is zeker dat de Natie meer denkt aan in breuk die er gemaakt is op de rechten der kroon. Als het ministerie den koning raadt, om de Natie te laten beslissen in het geschil door nieuwe verkieziugenhoe kan dan sprake zijn van verkorting der rechten en beperking der vrijheden van het volk? Maar ook de Tweede Kamer heeft grondwettige rechten Gewis, en de vijftlaagsche beraadslagingen hebben het bewezen dat niets haar belemmert daarvan gebruik te makenmits blijvende binnen de grenzen. De Tweede Kamer kan de re- geeringsdaden scherp beoordeelen maar het vonnis, dat zy uitspreekt, moet gegrond en vervat zijn in de vormen van de grondwet. Art. 9 der grondwet geeft aan ieder ingezeten van het rijk een recht, dat ook de Staten-Generaal bezit, om tot den koning te gaan met vermeende of bestaande grieven maar van rechtstreekschen of zijdelingschen dwang kan geen sprake zijn. Tot den koning mag iedereen zeggen dat en waarom hy geen vertrouwen in een ministerie stellen kan maar verwerpen of afstemmen van wetsontwerpenop gron den daarbuiten gelegenis niet met de grondwet in over eenstemming. En in waarheid, op staatkundig gebied kan er moeilijk van vertrouwen sprake zijn, omdat het zoo vaak uit blinde vooringenomenheid of gemakzucht voortspruit en

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1