X°. 2162. Woensdag 27 Februari. A°. 1 Onze politieke toestand. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCII DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer8 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 rage!i/0.75. Iedere regel meer 12 J Cta. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreoht 35 Cts. Spoortrein*» van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 ju. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 dc /vayl a ;«u 5 van Imsterdam Baerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 an.; 's namidd. te S u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-lndisohe Landpoit. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisoho den 14 en vourlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 80 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en fPethoudersMaandagen Donderdagte 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. -BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie 11 open da:elyka van 10-1 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnzen dagelijks van 9luren en van 3 —6 uren; van 's-Rijlcs Oireote Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. I. Vijf dagen zijn besteed aan de algetneene beschouwingen over de staatsbegrooting over 1867 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Door een aantal leden zijn grieven in gebracht tegen het ministeriedat aan het bewind isdoor anderen is bet woord tot verdediging van bet ministerie ge voerd. Het ministerie heeft op den vierden dag het stand punt gehandhaafd, waarop het zich geplaatst had. Of het voeren van zulke twistgedingen in het belang der Natie is, moet de tijd leerenmaar in dat geschil zijn betrokken allendie in het openbaar partij gekozen en deelgenomen hebben in al wat betreft de motie-Keuchenius, de ontbin ding der Tweede Kamer of den verkiezingsstrijd. De dag bladpers mag niet zwijgen. Wij hebben de motie-Keuchenius afgekeurd, de ontbin ding der Tweede Kamer noodzakelijk geacht en min of meer invloed trachten uit te oefenen op de verkiezing in het hoofd kiesdistrict Leiden. En als we nu kalm en onbevooroordeeld kennis namen van al hetgeen in die vier dagen besproken is in de zittingen der Tweede Kamer, dan is het een woord van den heer Godefroi, waarmede hij zijne uitvoerige rede besloot, dat onze bijzondere opmerkzaamheid dadelijk trok en onze belangstelling tot het einde toena alles wat wij lazen heeft behouden. //Zijne houding is die van waakzaamheid en om met arendsoogen op de handelingen der regeeriug toe te zien. Hij zal haar steunen in hetgeen hij goed en in 's lands belang acht, maar bestrijden, wanneer zijne over tuiging hem daartoe noopt." In dat woord ligt toch uitgedrukt de eenige richtsnoer die een volksvertegenwoordiger te volgen heeft in de ver vulling der taakwaartoe hij geroepen is. Die daarvan in een of ander opzicht afwijkt, miskent zijne roeping en treedt op het gebied van partijschap, waar het beoordeelen van de zaak afhankelijk gemaakt wordt van vooringenomenheid of vooroordeel betreffende personen. Maar dan is het inderdaad verbazingwekkenddat dit richtsnoer door zulk een man als de heer Godefroidie ten allen tijde ons indrukken gaf van een voorbeeldig volksvertegenwoordiger en staatsdienaar bij deze gelegenheid opzettelijk tot het zijne wordt gemaakt, na eeue lange rededie in meer dan een opzicht daarvan afwijkt. Nog meer. Nadat dit woord was uitgesprokenmoest de gewichtige weok immers dien indruk gemaakt hebben dat alle volgende sprekers blijken gaven die te behartigen en de beraadslagingen te hebben bekort. De Nederlandsche Natie wordt zulk een strijd moede; want, indien wij eens optelden wat in de laatste twintig jaren aan pensioenen voor afgetreden Ministers uit 's Rijks schatkist is betaald, die aanzienlijke som zou het bewijs le- vereuwat de gestadige en telkens herhaalde strijd voerin gen om eene ministerieele portefeuille te bemachtigen aan de Natie hebben gekost. En zoo zal het blijven gaan indien aan de grondwet deze uitlegging wordt gegeven: De Koning stelt ministerieele departementen in benoemt er de hoofden van en ontslaat die naar welgevallen. Het welgevallen des konings wordt beheerscht door de meerderheid van de helft der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, plus één. De ledeu der Tweede Kamer worden gekozen in de kiesdistricten door de helft der kiezersdie daarvoor opko men plus één. De kiezers maken een zeker deel uit van het Nederland sche volk. Derhalve maken de kiezers de Nederlandsche Natie uit en die is Souverein of liever: de regeering berust by het volk en niet bij den Koning. Maar dan volgtuit de toepassing van het beginselbe zuiniging door vereenvoudiging, de aanstaande wederoprichting van de Republiek der Vereenigde Nederlanden. Zoover zou het kunnen komenals de grondwet in een geest wordt uitgelegd en toegepastdie strijdt met hare geschiedenis en in tegenspraak is met hare gezonde opvatting en letter. Wij willen in breede trekken evenwel onze tegenwoordige politieke toestand teekenen waartoe de gehouden beraadsla gingen ons een uitmuntende stof aanbieden. Z. M. beeft benoemd tot burgemeester der gemeente Maastricht H. Raad tot auditeur bij den schuttersraad der dd. schutterij te Vlaardingen P. Hoogendijken tot notaris

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1