Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft, met ingang van 1 Mei 1867 benoemd tot hoofdingenieur van den waterstaat 2de kl. den ingen. J. A. A. Waldorpbuiten bezwaar van 's rijks schatkist en met bepaling dat hij ook in dien rang op den tegen- woordigen voet bij den aanleg der staatspoorwegen in dienst blijft gesteld. De audientiën van den Minister van Justitie zullen op Woensdag en Donderdag, den 27sten en 2 8sten dezer, niet plaats hebben. In de zitting van den gemeenteraad van Breda is de heer Dr. J. J. H. Hulzmannleeraar der hoogere burger school te Maastricht, benoemd tot direeteur en eersten leeraar aan de hoogere burgerschool en burger-avondschool te Breda, op eene jaarwedde van f 2400, met bepalingdat de benoemde in de uitoefening zijner bediening zal treden op 15 Juli e. k., alsmede dat de cursus zal aanvangen in het begin van Septembervoorloopig in de te ontruimen lokalen der opgeheven Latijnsche school. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdag be handeld de quaestie van den schouwburg. Het voorstel der raadscommissie, om geen subsidie meer te verleenen, is met 20 tegen 14 stemmen verworpen, maar daarentegen aange nomen het voorstel van den heer Buchner, om by eene concessie voor 5 jaar het subsidie op 9000 terug te bren gen. - Aan Burgemeester en Wethouders is opgedragen de exploitatie op deze voorwaarde aan te bieden aan de heeren RoobolTjasink en Petersen wanneer deze ze niet moch ten verlangendan aan den heer Stumpff. In het locaal der Maatschappij //Felix Meritis" te Amsterdamwerd Woensdag avond door Prof. Mr. T. M. Asser eene voordracht gehouden over de vraag of de invoe ring van rechtbanken van koophandel in ons land wensche- lijk zoude zijn. Na eene geschiedkundige ontwikkeling der instelling, welke, in Frankrijk ontstaan, thans, behalve in Engeland en Nederlandin schier geheel Europa bestaat bestreed spreker de wenschelijkheid der invoering daarvan hier te lande op onderscheidene grondenen wel hoofdza kelijk op grond, dat kooplieden niet zoo vertrouwd met de rechtsbeginselen zijn konden als rechtsgeleerden, terwyl, door codificatie der handels-trsantiën en vereenvoudiging in het handelsprocesaan de bezwaren tegen de rechtsgeleerde rechts spraak kon worden te gemoet gekomen. Bij het op deze re devoering gevolgde gemeenzaam onderhoud verklaarden de heeren Mr. Rahusen E. van Kempen en Joan Muller op ver schillende grondenmet sprekers meeningen in te stemmen. De heer Mr. P. R. Feith wenschte voor zaken van koop handel de invoering eener gemengde rechtbankbestaande uit drie rechtsgeleerden en twee kooplieden. De heeren J. A. A. Santhagens, Mr. A. de Vries en H. B. Wiardi Beek man stemden met het laatstgeopperde gevoelen in doch al leen in dier voegedat de kooplieden daarbij wel zouden advizeeren, maar niet stemmen. Prof. Mr. M. des Amorie van der Hoeven verdedigde de invoering der rechtbanken van koophandel tegen de geopperde bedenkingendaar zyns inziens kooplieden in handelszaken betere rechters waren dan rechtsgeleerden. De heer Asser beantwoordde de verschillende sprekers en sloot, na eene korte gedachtenwisseling met den heer E. Mohrde bijeenkomst. Uit Maastricht wordt bericht, dat op 's Konings ver jaardag nimmer onder de bevolking zulk eene buitengewone geestdrift was waargenomen dan op Dinsdag 11.en zulks al leen wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat de heer Pyls niet als burgemeester werd herbenoemd. Er waren veel meer vlaggen dan vroeger uitgestokende muziek van de werklieden des Wren Regout liet zich op het Vrijthof 's avonds hoorenterwijl er gedurig kanonschoten werden gelost. Aan Z. M. werd bij telegram de gelukwensch toe gezonden, waarop een zeer welwillend en hartelijk antwoord werd ontvangen. In het telegram was de wensch ook opge nomen dat het Z. M. mocht behagen spoedig een burge meester te gevenwaarvoor de heer Van Wintershoven zeer werd aanbevolen. De geest der burgerij is zeer konings gezind. Tot vice-consul der Nederlanden op het eiland Flo- res is benoemd en toegelaten de heer James Mackay Jr. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera la belle Hélènevoorafgegaan door drie aktes van de opera le Barbier de Séville. De keizerlijke commissie voor de wereldtentoonstelling te Parys heeft ook de muziekkapel van het reg. grenadiers en jagers onder directie van den heer Dunckler uitgenoodigd om het tentoonstellingsgenot door zyne concerten te ver- hoogen. 32 grondeigenaars en veehouders, uit de gemeenten Vreeland en Nichtevecht, hebben zich met eensluidend adres van Jhr. Van den Berch van Heemstede tot Z. M. den Koning gewenden afschrift van hetzelve gezonden aan de Tweede Kamerhopende dat dit in het algemeen belang groote medewerking moge ondervinden. - De runderpest is thans ook in Limburg uitgebroken. Zij heeft zich vertoond te Laareen gehucht van de ge meente Weert. Het door de ziekte aangetaste rnnd is afge maakt zoo ook al het veedat met het zieke beest in aanraking was geweest of kon komen. Te Gorkum raakt men thans gelukkig iets van het water bevryd; het heeft daar echter in de voorlaatste dagen hooger gestaandan men zich in menschenleeftyd herinnert. Een geheel deel der stad heeft onder gestaan zoodat on derscheidene huizen alleen per bootje te genaken warenen men zelfs de beurs en het telegraafbureau met een schuitje moest bereiken. Om een bezoek te brengen bij bekenden moest men soms of met een schuitje of over loopplanken gaan, waarvoor vrij wat geld werd geëischt. Voor de ar men, die in 't lage deel der stad veel te lijden hadden, is eene afzonderlijke collecte gehouden. Donderdag morgen is in de rivier de Maas, onder Delfshaven, drijvende gevonden het lijk van een bejaard manspersoon, gekleed met bombazijnen jas, dito broek en rood baaien ondergoed. Zijn hemd was gemerkt V. A., doch het lijk is nog niet herkend. Te Harderwijk hebben 100 gas verbruikers zich ver bonden geen gas meer te gebruiken, als het niet op 15 cents per kub. el wordt gebracht. De fabrikant had het op den algemeenen aandrang slechts van 18 op 171 /a cent ver laagd. - De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te 's-Hage heeft Donderdag avond uit het voormelde negental het volgende drietal geformeerd: N. H. de Graaf te Rotterdam, Dr. A. W. Bronsfeld te Charlois en G. A. Hoog te Haarlem. Uit dat drietal zal den 26sten dezer een beroep worden gedaan. Een lief en aardigeen nuttig huisboekje ziet het licht bij den boekhandelaar G. L. Funke, te Amsterdam. De schrijfster, Mrs. Harriët Beecher Stowein Nederland al gemeen bekend door haar //Uncle Tom," geeft lessen van levenswijsheid in het nieuwe werkjedoor haar uitgegeven en in het Hollandsch vertaald onder den titel: //De kleine Vossen, of de verstoorders van ons huiselijk geluk." In een zevental hoofdstukken bespreekt zij het zevental rust verstoorders die zij betitelt alsvitachtigheid prikkelbaar heidterughouding, hoofdigheid, onverdraagzaamheid, on wellevendheid en onvoldaanheid. Voor jong en oud, voor rijk en arm voor geleerden en voor eenvoudigen kan de lezing in het huisgezin nuttig zijnzoo ieder tot zich zelf met de ontvangen lessen inkeert en niet het werkje slechts //uit muntend en beelderig mooi vindt." Dan toch zou in het laatste geval daarop van toepassing zijn waarmede de schrijf ster eindigt, denkende aan den Heiligen Antonius met zyne preek voor de visschen De preek was gedaan en de preeker zeiAmen. Maar net als voorheen ging de snoek weer op buit, Kroop de aal weer in 't slijk en de kreeft achteruit: Ze vonden 't verruklijk en riepen te zamen Hoe mooi was de preek en hoe keurig van pas! Maar lieten de zaak net precies als ze was. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 46°. Vrydag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 45°, 's middags te 12 uren 50°, 's namiddags te 4 uren 48°. Prins Frederik Karei van Pruisen is in een der kies districten tot afgevaardigde bij het Noord-Duitsche parlement

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2