denpolders nog dieper onder water gezet zouden worden dadelyk werd een sterk detachement van het 5de reg. inf., onder bevel van den lsten luit. Joncquière aangewezenom op het eerste bevel uit te rukkentot Maandag toe is dat bevel echter niet ontvangen, zoodat de bevoegde autoriteit op de plaats zelve middel zal hebben gevonden om het op zet tegen te gaan. Eene verschrikkelijke gebeurtenis heeft nogmaals te Tilburg bewezen, hoe gevaarlijk het is jonge kinderen al leen in huis te laten. Terwijl de vrouw van J. Broek, wo nende in het gehucht Oerle, afwezig was tot het doen eener boodschap, brak een fret door den honger opgewekt uit zijn hol en wierp zich op de drie nog jonge kinderen, waarvan het oudste slechts vier jaar is. Het dier verscheurde den neus en het oog van het eene kind, de wang en lip pen en ooren van de anderen. De buren braken op het ge schreeuw der kinderen het venster open en maakten zich meester van het van honger razende dier. In den middag van Vrijdag is een der kinderen overleden. Naar men meldt, heeft de heer G. W. Stegman pro ponent bij het Hervormd kerkgenootschap aan de Kaap de Goede Hoopvoor het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. gemeente te Kethel c. a. bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 4 8°, des avonds te 8 uren 45°, te 10 uren 41°. Donderdag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 43°, 's middags te 12 uren 48°, 's namiddags te 4 uren 46°. Buitenlandsch Nieuws. Op Maandag 2 September dezes jaars zal te Meche- len weder eene algemeene vergadering van Katholieken wor den gehouden. Men verwacht een grooten toevloed niet alleen uit België, maar ook uit Nederland en uit Frankrijk. De inlijving van Oost-Friesland bij de provincie West- falen mag met zekerheid worden te gemoet gezien. Volgens de berichten uit Hasselt van 11. Vrijdag was al het rundvee in de stallen der branderijengelegen bin nen den besmetten kring, gestorven of afgemaakt. Het aan tal afgemaakte runderen was er sedert het uitbarsten der runderpest gestegen tot 135 0. De door de schatkist aan veehouders te betalen vergoeding werd op 830,000 franks begroot. In den loop van dien dag heeft zich aldaar een nieuw geval van runderpest voorgedaanen wel op een kleinen veestal van een melkboer nabij eene branderij. r - De prins van Wallis zal de opening der Parijsche tentoonstelling bijwonenhij zal zijn intrek nemen aan de Britsche ambassade. In den loop van den zomer zal hij zich andermaal naar Parijs begevenvergezeld van de prinses van Wallis. Per telegraaf wordt uit Florence dd. 20 Febr. het volgende gemeld: In de circulaire Ricasoli wordt de ontbinding der Kamers en de oproeping der kiesvereenigingen aangekondigd. Hij zegt: //De ontbonden Kamer heeft getoond niet alle nood wendige elementen te bezittenom hare taak op parlemen tair gebied te vervullen. Het ministerieovertuigd van de hooge belangen des staats, en getrouw aan de roemrijke traditie, waarbij de afkondiging van de Italiaansche eenheid met de toezegging van de vrijheid der kerk verbonden was, had een ontwerp ingediendten einde het geschil tusschen de burgerlijke en kerkelijke maatschappij ter oplossing te brengen." Verder worden in de circulaire de beweegredenen van de jongste parlementaire en ministerieele crisis uiteen gezet. Het ware doel der ontbinding was om eene geslotene nationale meerderheid te vormenwaardoor de regeering kracht erlangde. Italië is de onvruchtbare discussie moede, alsmede de gedurige afwisseling der personen en program ma's. De wisseling van ministeries is de voornaamste oor zaak van de administratieve wanorde. Daarin kan slechts een nieuw parlement voorzien. Het tegenwoordig ministerie meent, dat de financiën verbeterd moeten worden door ver meerdering der inkomsten, en wel langs den weg der be zuiniging en reorganisatie der belastingen. Zonder verwijl zal de begrooting ter discussie worden voorgelegd. Een van de ergste kwalen is het verschil van den oeco- nomischen toestand waarin zich enkele der Italiaansche pro vinciën bevinden. Het ontwerp tot vrijmaking der Kerk heeft een twijfel doen ontstaanwaaraan moet worden te gemoet gekomen. Zoo er een debat had plaats gehaddan zou het ministerie inlichtingen hebben kunnen geven en ve ler vrees doen wyken. Italië heeft de roemrijke bestemming om alleen de betrekkingen tusschen Kerk en Staat op vol doende wijze te kunnen regelen. Het gouvernement wacht de oplossing van het probleem van eene ruime toepassing van de beginselen der vryheid. Er kan een nieuw voorstel worden gedaan met inachtnaming van de publieke opinie. De quaestie van de vrijmaking der Kerk is ten nauwste verbonden met die der kerkelijke goederen. Niets is verder van de bedoelingen van het mi nisterie, dan de gedachte om de bisschoppen tot scheids rechters op te werpen van de kerkelijke goederenen allen waarborg van die godsdienstige instellingen op te heffen en de lagere geestelijkheid aan de macht der hoogere over te laten. Italië heeft een krachtig gouvernement noodig en wil den openbaren rijkdom uitbreiden; het wil geene avon tuurlijke politiek. Het parlement moet dus samengesteld worden uit perso nen die aan de gestelde voorwaarden voldoen. De prefecten worden verder uitgenoodigd om aan de kie zers de inzichten van het gouvernement te doen kennen. Het plan voor de reorganisatie van het Engelsche le ger is bijna geheel gereed. De militie wordt de grondslag van het active leger. Er zullen wervingen plaats hebben voor 12, in plaats van voor 10 jaren, waarvan 7 jaren bij het leger en 5 jaren bij de militieonder zekere voordeelige voorwaarden. Onlangs werd in Londen eene spiksplinternieuwe wijs in practyk gebracht met uitstekend gevolg. Zoo'n middeltje ook in ons land te vindenzou menigeen in den aanvang van het jaar te pas komen Een heer bestelt een compleet pak naar de mode by zyn kleermaker. Eenigen tyd daarna ontvangt hij de reke ning, maar hy houdt zich tegenover zijn leverancier, of hij dood is. De schuldeischer komt hem eindelijk opzoeken en vraagt hem zoo goed te zyn de rekening te voldoen. De heer ant woordde hem kort weg, dat hy hem niets schuldig is. De kleermaker wordt beurtelings rood en bleek van woede en geeft oogenblikkelijk de zaak in handen van een advocaat. Op den dagwaarop de schuldenaar voor den rechter stond ontkende hij zijne rekening en verklaarde niets schuldig te zijn. //Maar gij hebt de kleeren toch aanzei de man der wet, //en gij bekent, dat gij ze niet hebt betaald." //Ik verzoek u een blik te werpen op het costuumen gij zult zien dat ik in myn recht benals ik weiger de rekening van den kleermaker te betalen. Let op deze knoopen." //Maar wat hebben deze knoopen met onze zaak te ma ken vroeg de getogade man. //Meer dan gij denkt. De akte van George III van dien datum, hoofdstuk zooveel, verklaart, dat ieder kleermaker gehouden is, jassen, broeken, vesten, enz. te versieren met knoopen uit de fabrieken van Birminghamen hij hoege naamd geen recht op betaling zal hebben als hij dit over het hoofd ziet en andere knoopen gebruikt. Derhalve, 1°. om dat de knoopen aan mijn pak niet komen uit de fabrieken te Birmingham en 2°. de wet van George III niet is af geschaft - ben ik dezen man niets schuldig." De akte bestaat inderdaad en de rechters spraken von nis in den geest van die wet. Bygevolg werd er voor het pak niets betaald. Uit Chester verneemt men van 18 Februari het vol gende: Op den dag, waarop de stad vol van verdachte vreemdelingen was, verleden Maandag, kwamen twee per sonen op onderscheiden tijd de werken bezichtigenwaar door de stad van water voorzien wordt. Een van hen werd toegelaten. Kort daarop zag men hen beiden te zamen. Ge durende de volgende dagen liep het praatje, dat die man nen Fenians warendat het plan bestond om de machine voor den watertoevoer in 't ongereede te brengen en dan de stad in brand te steken. Daar echter niets dergelijks ge beurde, geloofde men weldra niet meer aan dit sprookje. Intusschen is verleden Vrijdag des nachts eene pogiug ge daan om het gebouw binnen te dringen. Een opzichter der

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2