's Konings verjaardag. Woensdag 20 Februari. LEIDSCH DAGB Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu- welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 fn de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 ju. 41 na.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dageu 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstrant: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 'snamidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u, 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RyUi-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 'a m. tot 10 u. 30 m.'s av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commiuie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrjjdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. -Bureau der Plaatselijke Seeretari' i open da.<ehjks van 10-1 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijnzen dagelijks van 9— luren en van 3 uren; van 's-Rijlts Directe Belas tingen, Maandag, Diasdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Ons en velen met ons heugt de tijd, dat op 24 Augus tus de verjaardag des Konings door de burgerij godsdienstig werd gevierd. Vóór den aanvang eener groote parade van schutterij en garnizoen vereenigde zich het korps officieren een deel in de Pieterskerk en een ander deel in de H. Lo- dewykskerk, om deel te nemen aan de buitengewone open bare godsdienstoefeningdie gehouden werdom het heil des Konings van den Koning der Koniugen af te smeeken. 't Was een tijd, toen koning Willem I de afgod der Natie was en eene hulde genoot, die aan menschenvergoding grensde. Een vierde eener eeuw is voorbijgegaan, waarin door ver schillende gebeurtenissen andere begrippen zich hebben doen gelden en de onschendbaarheid des Konings zijne verant woordelijkheid heeft ondervangen maar het Koninklijk gezag en den Koninklijken invloed tegelijk in een schaduwachtig licht geplaatst. En nog z|jn er uiterlijke teekenen van belangstel» ling en openbare blijken van deelneming in het voorrecht dat weder een jaar aan 's Konings leven is toegevoegd- nog treft men in de dagbladen wel een bericht aan dat in de Syna gogen en andere kerken en uit het kerkgebouw der Afgeschei denen op dezen dag een opzettelijk dank- en lofoffer ten he mel werd gezonden voor den zegendie genoten wordt. - De spreuk: wie Roi est mort, vive le Roiis echter zoo zeer doorgedrongen in het hart der meerderheid, dat de Konink lijke waardigheid buiten den persoon des Konings moet wor den gedachten dat die hooge betrekking meer en meer gedetermineerd schynt te worden tot een versiersel dan wel beschouwd als de ziel en het beginsel eener monarchaal grondwettige regeering. Heeft dan de grondwetgever zoovele artikelen aangevan gen met de woorden //de Koning," in de artikelen 50, 51 en 5 2 aan de inhuldiging des Konings zooveel verbon den dat tot ernst en heiligheid stemt, om in art. 5 3 dat alles weer te vernietigen en de macht des Konings te on derwerpen aan een overheerschenden invloed van de minis ters, die door hem worden benoemd en ontslagen naar dat de meerderheid der volksvertegenwoordiging soms zeer toe vallig gevormdhaar wil doet kennen De nieuwe begrippen van staats- en volkenrecht schijnen echter nog niet zoo diep te hebben kunnen wortelen in het hart der Natie, dat aan het begrip der Koninklijke macht en waardigheid nog steeds eene waarde wordt toegekenddie niet strookt met de wetenschappelijke interpretatie van art. 53. Een Koning, die een wil heeft, die macht en recht bezit dien wil uit te voeren naar eed en plicht, die verbonden en verantwoordelijk is aan en door den eed, dien Hij bij de aanvaarding der regeering in het openbaar in de hoofdstad des rijks aflegde, zulk een Koning wil de Nederlandsche Natie; niet een persoon, een versiersel, die als een wind vaan het blinde werktuig is van den wil eener meerder heid, door partyschap gevormd. De Nederlandsche Natie wil een Koning, die weet wat hij wil en wil wat hij kan en doet wat hij wil; tot wien de vertegenwoordigers des Volks ten allen tijde kunnen gaan met hunne wettige grieven en met hunne billijke eischenin het vertrouwen op de wijs heid des Konings en zijne rechtvaardigheid. By de langdurige regeering van zulk een Koning heeft de Natie belang; de persoonlijkheid des Konings is haar niet onverschillig; als lid van het groote huisgezin wordt ook de dag van zijne geboorte ernstig en feestelyk gevierd. Wat beteekent het vlaggengewapper en het klokkenge- speel; wat parade en feestmaaltijd op den verjaardag des Konings, als de persoonlijkheid versmelt in het ambt en de troon slechts eene mannelijke telg uit een ouden vorstelijken stam behoeft, die er zich op nederzet? Wat beteekent een eed of belofte, als er geen verantwoordelijkheid aan ver knocht is? Wat is de toekomst van den vermoedelyken troonopvolger en wat is de prikkelom zich tot zulk eene taak voor te bereidenals het niet anders is dan een ver gulden vlaggestok, die de waardigheid uitmaakt? Verre zij het van ons in een of ander opzicht voedsel te geven aan de dwaze meening, die vroeger en later heerschte, dat koningen en vorsten buitengewone menschen waren. Maar in onzen tijd vooral is het noodig het verschil in stand zoowel als in talent, in eere te houden en de geldaristocrattie te verwijzen naar de plaats die haar toekomtals zij niet door geboorte en talent eene betere verdient. Dat de Koning leve! dat Hij op zijn vijftigsten verjaardag, terugziende op den afgelegden levensweg, lessen van levenswijsheid ver zamelt voor de toekomst! dat wat Hij eenmaal heeft be zworen, Hem dagelijks meer en meer voor oogen stal dat

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1