Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. bestaan, die onbillijkheden nog door opklimmende factoren gaat vergrooten. Wij verbazen ons over het gering aantal van zeven raads leden die tegen de nieuwe belasting hebben gestemd. Wij zien reikhalzend uit naar het gedrukt verslag der gehouden beraadslagingen, om in het openbaar vrijmoedig te bespre ken de teleurstelling die wij ondervondendat er raads leden warendie tegen onze verwachting hunne stem tot goedkeuring uitbrachtenen om de gronden vooral te leeren kennen, waarop het ontwerp is bestreden en verdedigd. Bij zulke gewichtige onderwerpen komt het aan op de openba ring wat men is en hoe men zijn plicht en roeping opvat; bij de beoordeeling daarvan is ook het pleit beslist, wie al dan niet aan beginselen getrouw bleef. Z. M heeft bij het korps ingenieurs, mineurs en sap- peurs benoemd tot kapits. 3de kl. (naar ouderdom van rang) de 1ste luits. J. E. N. baron Schimmelpennick van der Oije, van den generalen staf, en W. F. H. van Riems dijk, van het korps, laatstgen. tijdelijk gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. - Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Woudsend c. a. den heer J. H. Pel, thans ontvanger der in- en uitg. rechten te Wezelsche Barrière (Limburg); te Midwolde den heer H. J. W. Oos- ting, thans in dezelfde betrekking te Havelte. Ter vereering der nagedachtenis van hun moeder Mevr. de Wed. Eliasgeb. Van de Pollhebben hare kinderen ook een gift van f 15 00 geschonken aan het Parijsche zen dinggenootschap. -r— De hooge stand van de Maas heeft het wegnemen van de schipbrug te Hedel noodzakelijk gemaakt. Het gevaar voor doorbraak van den dijk te Aalst is geheel gewekende dijk is goed verzorgd en het geheele dijkdistrict in goeden staat. Uit Lobith wordt ons, dd. 14 Februarihet volgende gemeldBijna had heden alhier het hooge water eenige menschenoffers geëischt. Twee personenvan de burgerbe waking om eene door veetyphus besmette boerderij op den Bijland in deze gemeente, van hunne rusturen willende ge bruik maken om hunne huisgezinnen te gaan opzoeken, roei den met den veermau van den Bijland naar Lobithtoen de roeiaak, door den sterken stroom medegesleepttegen een boom dreef en omkanteldezoodat de opvarenden te water geraakten. Een dier mannen greep een wilgeboom dien hij beklauterde, de beide anderen werden door den stroom weggevoerd en zouden eene prooi der golven zijn geworden, ware niet juist drie manschappen met eene aak in de nabijheid van de plaats des ongevals geweest, die het hulpgeschrei vernamen en het geluk hadden hen tijdig te bereiken. De Arnhemsche Courant sprak onlangs van eene mys tificatie bij het overlijden van een dichter P. van Os Sr.; thans evenwel is bij den boekhandelaar A. C. de Jonge S.Jz. te Goes ter perse een boekje, getiteld: ^Geestelijke Lust warande. Poëzie van P. van Os Jr. en geestverwanten." Uit Leeuwarden wordt berichtdat er weder sprake is van de verplaatsing der strafgevangenis naar Medemblik. Maandag morgen kwamen te 's-Bosch zooals gewoon lijk een aantal boerinnen ter markt met hare waren. Nadat die verkocht waren huiswaarts willende keeren was de wind zoo aangewakkerd, dat het water den terugkeer belemmerde en zij een paar dagen werden opgehouden en van haar markt- geld weinig overhielden. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft op hun verzoek eervol emeritaat verleend aan Ds. N. J. A. Rolda- nus, predikant te Schiedam, en tegen 1 Juni 1867 aan Ds. A. R. Berghegenpredikant te Hillegersbergin te gaan 1 Mei 1 867. Ds. H. Luëssen te Wijk aan Zee heeft zijne bediening vrijwillig nedergelegd met 22 April aanstaande. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Oud-Loos- drecht. Ds. A. A. Looijen te Wissekerke, en te Eibergen Ds. D. Rijnders te Vleuten. Aangenomen door Ds. A. Peper te Waarder het beroep naar Heemze. Bedankt door Ds. J. A. M. Bolderman te Bunuik voor het beroep naar Woubrugge; door Ds. D. P. M. Gras- winckel te Zalk voor het beroep naar Ooster- en Wester- Blokke. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeenten te Zuid Beierland Ds. W. J. Weyenberg te Baan- bruggeen te Baarland Ds. S. O. Los te Zaamslag. Bij den gemeenteraad is ingediend een voordracht, om eene som van f 2000 beschikbaar te stellen voor de kosten die vereischt kunnen wordenom een ingekomen plan be treffende waterverversching en riolenstelsel aan het oordeel van drie deskundigen te onderwerpen. Dat plan is door de commissie van fabricage ontworpen en door den gemeente architect uitgewerkt. Het is veel omvattend en betreft alles wat strekken kan om het grachtwater in een beteren toestand te brengen door het dempen van eenige grachtenhet ver- verschen van het stroomend water, den geregelden afvoer van fecale stoffen en al wat tot verbetering van het kolken en riolenstelsel dienstig wordt geacht. Een zeer uitvoerig op groote schaal vervaardigde plattegrondskaartwaarop al de aanwezige stoomfabrieken en de riolen in de straten en zoo nauwkeurig mogelyk de woniDgen der ingezetenen zijn beschrevenstrekt tot toelichting van het plan en ten nutte van de ingezetegen. - Onder de leiding van Mej. I. I. Meerburg bestaat te Leiden een verstelschoolwaar meisjes uit den behoeftigen stand kosteloos onderwijs ontvangen in het verstellen van haar eigen goed. Uit een aldaar geplaatst busje is een be drag van f 4.405 tot een godsdienstig doel naar Amster dam gezonden. De Thermometer van Fahrenheit tsekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 47°, des avonds te 8 uren 46 te 10 uren 45°. Zaterdag morgen te 6 uren 45°, te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 54°. Vrijdag morgen was de waterstand te Keulen 19 Rynl. duim lager. - Voor den Noord-Duitschen rijksdag zijn in de meeste Pruisische steden liberale leden verkozen. Te Berlijn zelfs heeft de heer Waldeck de meerderheid boven den graaf Von Bismarck verkregen. Te Frankfort zijn van de 6 732 stem men 63 00 op den baron Carl von Rothschild uitgebracht. -T- Volgens het Dagblad van Milaan van den 9den was tegen den volgenden dag te Lecco, aan het meer van dien naam, eene bijeenkomst van 800 zijdewevers belegd, met het doel, naar men meende, om besluiten te nemen tot het vorderen van eene vermindering van den werktijd en eene verhooging van het loon. Op de aanvraag der patronendie voor wanordelijkheden beducht warenhad de onderprefect het afzenden eener genoegzaam sterke militaire macht bevo len om des noods eene oproerige demonstratie te kunnen beteugelen. Het huwelijk van den graaf van Vlaanderen met de prinses van Hohenzollern zal te Berlijn in Mei misschien den lsten van die maand - voltrokken worden. Aan boord van de Solferino heeft een kwartiermees ter in een hevigen twist den kok opgepakt en in den ketel geworpen. Hij heeft er hem wel dadelijk willen uithalen maar zich daarbij zoo deerlijk gebrand, dat hij, na een smartelijk lijden van eenige dagenden geest heeft gege ven en dus zijn slachtoffer slechts kort overleefd heeft. //Le Progrès" van Verviers meldt, dat in den nacht van 12 op 13 Februari een hevige brand is uitgebarsten in de katoenspinnerij van den heer Aen. Het geheele gebouw met zijn materieel is verbrand. De schade bedraagt ongeveer 150,000 fr. Men merkte hier op nieuw het feit op, dat de bevolking weigert b\j brand den pompiers hulp te bieden. Onder dagteekening van 1 Januari wordt uit Hong kong het volgende gemeld. De Mahomedaansche rebellen in Kiangsi hebben vier steden bemachtigd. Te Tientsin had een zware brand gewoedde aangerichte schade wordt op 300,000 taais geschat. Aan Chineezendie als Britsche on derdanen waren ingeschrevenwas verboden geworden in het binnenland van China hun verblijf te vestigen. Uit Japan had men vernomen dat de oproeren te Yedo, wegens de

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2