N°. 2153. Maandag 18 Februari. A0. 18^7! Een nieuwe hoofdelijke omslag voor 1§67. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1,95, en franco per post ƒ2.80 tn de drie maanden. Afzonderlijke Nom- tners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76, Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelreoht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 65 m.; 10 u. 1 m.; 12 Ju. 41 m.j 3 u. 57 m.; 6 n. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 46 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondqgs buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's nainidd. te o u. 36 m.j 'i avonds te 7 u. 65 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 36 m.'s namiddags. Oost-Iudisohe Laudpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijltt-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 na. 's av. Zittingen wan bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uren. Commissie pa* Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - F resident der Commissie van Fabricage des Zaterdags vsd 11-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie 'i open dadelijks van 10-i uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. De Gemeente- Architect iB te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9 1 aren eu vau i tl uren; vaa's-ftijks Direote Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Uuuderdsg van 92 uren, van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. I. De gemeenteraad heeft met 15 tegen 7 stemmen aange nomen het ontwerp van eene nieuwe plaatselijke directe be lasting ten bedrage van hoogstens f 107000 dat aan zijne goedkeuring door het collegie van dagelijksch bestuur was onderworpen. Ook al waren de drie afwezige raadsleden te genwoordig geweest en hadden zij daar tegengestemd, het besluit was niets anders geweest. Die uitslag heeft ons ver baasd maar ons daarentegen ook eene zeer gewenschte aan leiding gegevenom uit de gehouden beraadslagingen de stof te putten lot beschouwingendie meer en meer aan het licht zullen brengen het zeer belangrijk verschil dat er bestaat in de toepassing, eene eerlijke, trouwe en onpartij dige toepassing van staatkundige of staathuishoudkundige be ginselen, Wij zijn maar al te zeer overtuigd van ons goed recht, om van allen, die met ons samenstemmen of ver schillen, te eischen dat zij getrouw blijven aan hunne be ginselen en, al vragen wij niet naar de staatkundige richting bij de keuze van leden van den gemeenteraad, omdat het niet strookt met het belang der gemeente, dat in de raad zaal partijbelang en partijgeest heerschentoch is de eisch immers niet onbillijk, dat ieder oordeelt en stemt naar zyne overtuiging. Met het ontwerp van dien nieuwen hoofdelgken omslag kon den wy ons niet vereenigenomdat de grondslag der per- soneele belasting onbillijk is en de gemeentewet niet ge doogt, dat onder een anderen naam en een nieuwen vorm het aantal gemeente-opcenten van de rijkspersoneele belasting buitensporig wordt opgevoerd. Zulk eene belasting kon niet worden goedgekeurd door hen, die een iocometax de beste, de meest billijke en rechtvaardige belasting achten en hunne stem gaven aan het ontwerp, dat in het vorig jaar reeds in beginsel was aangenomenmaar door het collegie van dagelijksch bestuur werd ingetrokken. Zulk eene belasting, die alleen rust op de hoofdsom der personeele belastingmet factoren naar eene arithmetische progressie, die gelijk staat met eene nieuwe of buitengewone heffing van 80 tot 200 gemeente-opcenten, mag op de goedkeuring niet hopen van een minister, die wel op het voetspoor van zyne voorgangers de HH. Thorbecke en Geertsema eene belasting van dien aard voor de gemeente Utrecht heeft goedgekeurd, maar tot veel minder bedrag, want te Utrecht is de heffing niet hoo- ger dan van 26 tot 43 opcenten. Zulk eene belasting moet veroordeeld worden door allendie de personeele belasting op zich zelf afkeuren en vooralwanneer .zij eerst voor het Rijk en als impöt-unique geheel voor de gemeente wordt geheven. Maar wij moeten billijk zijn in ons oordeel. Vele raads leden, eene sterke minderheid in den raad, schenen de voor keur te geven aan zulk eene belasting als sedert eenige ja ren bestaat, boven eene belasting op het inkomenbij eigen aangifte en behoudens controle. Zij wilden niemand plaat sen tusschen zijn beurs en zijn gewetenen allerminst eene beëediging of een inquisitoriaal onderzoek naar de deugde lijkheid der aangifte. Dat strookt ook met ons gevoelen, om dat wijbij de heerschende begrippen kwaad geen kwaad soms goed kunnende heeten, meenen dat de waarde van een eed in onmiddellijk verband staat met het begrip van de heiligheid en de beteekenis, zoodat het individueel Godsbegrip daarvan de waarde bepaalt. Bovendien zou het met de heerschende begrippen van onzen tijd niet te rymen zijn, dat de vrijheid van het individu werd aangetast en ieders huis en kist en kas zijns ondanks moest kunnen onderzocht worden door of van wege de Overheid, anders dan bij vermoeden van gepleegd misdrijf. Zouden wij eene inkomstenbelasting wen- schen 't is alleen, omdat wij door het schenken van eeu on bepaald vertrouwen tot eene ware aangifte wilden uitlokken en meer wachten van een eergevoeldat zich des noods gel delijke opofferingen getroost. Nu is het begrijpelijk en verschoonlijkdat die krachtige minderheidom een incometax te ontgaanvoor één jaar eene minder goede belasting verkiest, in de hoop een vol gend jaar iets beters te verkrijgen. Uit dit oogpunt beschouwd ligt het ook volstrekt niet in onze bedoeling het collegie, dat het plan ontwierp, en de leden die tegen een income tax zijnen dus vóór dat plan stemdenhard te vallen te minder, omdat zij daardoor ten doel hadden de meer- vermogenden op eene niet onbeduidende wijze zwaarder te belasten. Maar bij ons kan het toch niet opgaandat als men eens, bij vergelijking van personen van denzelfden stand met de zeer uiteenloopende aanslagen in de personeele be lasting, overtuigd is dat zonder factor groote onbillijkheden

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1