der schoolgelden ter tegemoetkoming strekt, uit de beurzen J van alle ingezetenen wordt gevonden, wel strekt in het be- lang van dat deel der Leidsche bevolkingdat ook als een grondstof voor de Leidsche nijverheid kan worden aange merkt. Voor allen die gerekend willen worden vrijzinnige begin selen te belijden en in toepassing te brengenzij de wenk niet verlorendie keizer Napoleon in zijne troonrede ter behartiging aanbeval: //Op dit oogenblik is onze taak om de openbare zeden te vormen overeenkomstig de liberale instellingen." Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te 's-Graven- deel Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschotgriffier bij het kanton gerecht aldaar; bij het wapen der infant, bij het 6de reg. tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) de 2de luit. J. van Voorthuysen en N. Bergman, beiden van het korps, laatstgemelde thans gedetacheerd bij het kol. werfdepot; by het 8ste reg. en tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. S. S. P. de Lang Evertsen. Z. M. heeft, op verzoek, aan den gewezen lsten machi nist bij de gouvernementsmarine in Ned.-Indië L. Smit, thans met verlof hier te landeeen eervol ontslag verleend uit 's lands dienstmet toekenning van pensioen. Men verneemt dat Z. M. de keizer der Franschen den heer A. E, Maas in diens betrekking van lid van het collegie voor de zeevisscherijenheeft benoemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer. De Staats-Courant bevat het volgende overzicht van den stand der veeziekte gedurende de week van 27 Januari tot 2 Februari 1867 in het arrondissement Leiden: Te Lisse en Noordwijk zijn in het geheel geene, en te Alkemade veel minder gevallen aangegeven dan in de voor afgegane week. Woubrugge werd heviger aangetast, sterker ook dan in eene der vroegere wekenmaar de 9terfte schijnt hier zeer gering. In deze streek zijn reeds onderscheidene gemeenten doorgeziekt. Meer oostelijk ten noorden van den Rijn bleven Aarlan- derveen en Rynsaterwoude bevrijd. Ter-Aar en Zevenhoven hadden minder dan vroeger te lijden. Ook hier is de sterfte niet groot. Ten zuiden van den Rijn kwam de ziekte, behoudens enkele verspreide gevallen in reeds doorgeziekte gemeen ten, alleen nog voor te Hekendorp, Soeterwoude en Voor- sohoten. In het geheele arrondissement zijn van: 13-19 Januari aanget. 649, gest. 192, afgem. 0; 20-26 h 446, 125, n 0; 2 7 Jan.-2 Febr. 301, 71, 0. Van goederhand wordt bericht, dat de predikant van Foudgum te Harlirigen onlangs in Zuid-Holland in eene door veetyphus besmette streek gelogeerd heeft en onmiddellijk na zijne terugkomst een bezoek heeft gebracht aan zijn buurman bij wien na eenige dagen alstoen de runderpest is uitgebroken. Te Amerongen is, in navolging van andere gemeen ten, een adres, door bijna alle veehouders en landeigenaars onderteekend, aan den koning ingediend, om geen gevolg te geven aan het rapport der commissievoor zooveel be treft de afmaking van het vee. Algemeen is men daar sterk tegen dezen maatregel. In //De Bazuin" leest men het volgende: nEen zeer belangrijk bericht. Voor eenige dagen werd ons medegedeeld, dat er in een onzer provinciën, die het meest door de veeziekte geteisterd worden iemand zich be vindt, die, wanneer hij in een besmetten stal de koeien ziet, bepaald kan aanwijzen, welke beesten op dat oogen blik nog vrij zijn van de besmetting, welke reeds besmet zijn en eindelijk welke onder deze laatsten zullen herstellen of sterven. Vreemd moge dit bericht klinken, maar geloofwaardige menschen verzekerden ons, dat er reeds vele proeven van gegeven zijn. Men verzekerde er bij, dat het eene weten schap is die eiken veehouder gemakkelijk is mee te deelen cn dat hij er zich alree over gewend heeft tot het Gouver nement. Deze zaak kwam ons voor van zoo groot gewicht te zijn dat wij ons dadelijk bij hem er naar hebben geïnformeerd. Zijn antwoord was bevestigendmaar het spijt ons er bij te moeten voegen dat hij ons verzocht voor alsnog zijn naam niet te openbaren. Wij wenschen in het algemeen belaDg, dat de onderhan deling met de regeering een spoedigen en gewenschten afloop hebben." fc Uit Sneek wordt bericht: Dr. R. J. van Schevichaven die een half jaar verlof heeft aangevraagdzal in dien tijd worden vervangen door den WelEd. Gestr. heer Julius, in de wis- en natuurkundige vakken aan de hoogere burger school. Tevens heeft de gemeenteraad een besluit genomen dat voortaan de leeraars twee maanden vooruit hun ontslag moeten aanvragen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de groot» opera Faust. Uit Zalt-Bommel wordt berichtDe dyk te Aalst ver keert in hoogst gevaarlijken toestand. Men vreest dat hy zal doorbreken en beproeft alles om dit ie voorkomen. De hoofdingenieur Ortt is derwaarts vertrokken. Er heerscht eene algemeene spanning, vooral by de bewoners der bin nendorpen. De heer Gosselinde door de Fransche regeering be noemde ingenieur voor het onderzoek betrekkelijk de af damming van de Ooster-Scheldeheeft zich naar Bergen- op-Zoom begeven, vergezeld van de heeren Conrad, hoofd inspecteur in algemeenen dienst van den waterstaat, en Bloemendaal, chef van de hydrographie der Nederlandsche zeegaten bij het Departement van Marine. De Nieuwe Utrechtsche Courant houdt vol, dat het bericht uit Lobithvolgens hetwelk op jongelieden van daardie te Elten school gaanzou zijn geschoten door Pruisische militairendie met het oog op de veeziekte de grenzen bewakenovereenkomstig de waarheid is. Het blad deelt de volgende zinsnede mede uit den brief van den va der der jongelieden zelveu//Ik had mijne jongens den 2den Januari nog langs een binnenpad laten gaan naar El- ten doch 's avonds moesten ze terugen is er tweemaal op hen geschoten. Ze roepen maar eens, en dan er maar op los. Een kogel was in de nabyheidwant duidelijk had den zy aan de ooren het gesis gehoord; de donkere avond is hun geluk geweest." .Beroepen bij de Herv. gemeente te Oosterland Ds. J. T. F. U. Lauts te Vrouwepolder. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 6 uren 49°, des avonds te 8 uren 45°, te 10 uren 42°. Vrijdag morgen te 6 uren 38°, te 8 uren 40°, 's middag3 te 12 uren 60°, 's namiddags te 4 uren 48°. Buitenlandsch Nieuws. Uit Jemeppe, in de Belgische provincie Luik, wordt gemeld dat men Woensdag morgen te 9 uren nog druk bezig was met het aanwenden van middelen tot opsporing der arbeidersdie aldaar in de vorige week (des Woens dags namiddags) door de instorting eener steenkolenmijn onder den grond bedolven werden. Tot nog toe was het even wel niet gelukt hen te bereiken, zoodat wel alle hoop op redding verloren zal zijn. Binnen kort zullen de heeren Versnaeyen Destan- berg en Vuylsteke, bekende Belgische letterkundigen, in verschillende kringen in Nederland als sprekers optreden. De trichinen-ziekte heeft zich in den laatsten tijd ook in Mecklenburg meermalen vertoond en ze verspreidt grooten schrik. In Schwerin werd een zeer trichineus varken ont dekt; te Sternberg werden verscheidene menschen na het ge bruik van varkensvleesch ziek; in een eerste hotel te Rostock zijn zes menschen, die by 't maken van trichineuse worst daarvan atenzeer ernstig ziek geworden. Keizer Napoleon heeft de zitting der Kamers Donder dag met eene belangrijke rede geopend waaruit wij de vol gende zinsneden overnemen //De hervormingen die in Italië en Duitschland plaats hadden, bereiden de verwezenlijking voor van het grootsche programma der vereeniging van de staten van Europain ééne enkele confederatie. //In een ander gedeelte van de wereld zijn wij genood-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2