N°. 2152. Zaterdag 16 Februari. A0.1 Het belang der Nijverheid bij het Onderwijs. IISCH It A I. It Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Nom- caer8 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regel«/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 lu. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., da overige dagen5 u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 'snamidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-Iodisobo Landpost. Over Southampton 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West«Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en tPetkoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie 3 open dagelijks van 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. Be Gemeente-Architect ie te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 3—6 uren; van's-RijUs Directe Belas tingen, Maandag Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren, van Xegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. IV. Wat eischt het belang van de Nijverheid ten aanzien der regeling van het bedrag der schoolgelden? De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft uit het voorstel van den heer Scheltema, voor zoover de inhoud en strek king daarvan bij geruchte bekend geworden zijn aanleiding genomeD om op eene bescheidene wijze hare stem te doen hooren tegen elk besluit, dat tot verhooging van het school geld voor het middelbaar onderwijs moet leiden. Die stem heeft niets van een marktgeschreeuw, maar toch wel van een protectionistisch geluid. Is dat niet zeer opmerkelijk? Steeds waar zij kon of mocht was de meerderheid harer le den in eene hoogst liberale richting, waar het betrof afschaf fing van alle in- en uitvoerrechten of verlaging van het ta rief, zelfs tegenover de meening van eene Overijselsche Ka mer bij eene herziening van het Indische tarief, wat het be lasten van katoenen stoffen betrof. De hoogere burgerschool hier en elders kan niet bestaan zonder subsidie uit de open bare kassenoveral waar zij zijn opgericht heeft 's Eijks schatkist of de gemeentekas daartoe aanzienlijk bijgedragen en zij kunnen ook zonder zulke subsidiën niet worden on derhouden. Dat protectionistisch beginsel staaft op nieuw onze meening dat menig staathuishoudkundig beginsel niet altijd en voor eiken toestand toepassing vinden kan en in zoover derhalve doet het ons genoegen op nieuw een bewijs te heb ben dat de theorie met de practijk hand aan hand moet gaan of gelijken tred houden. Wij hebben er ook altijd voor gestreden dat het beginsel van vrijen handel immers niet zonder het belang der Nijver heid mag worden gehuldigd. En als men wil opheffing van plaatselijke- en rijkstolliniën, zoodat alle banden worden ge slaakt, die de ontwikkeling der Nijverheid belemmeren, 't is ook noodig, dat de kwalen waaraan de Nijverheid lijdt, worden genezen. Onder die kwalen telden we niet enkel de plaatselijke accijnzenden accijns op de brandstoffen en op de eerste levensbehoeftendie ook tot de grondstoffen der Nij verheid behooren maar ook het gemis aan de intellectueele ontwikkeling van het fabriekspersoneel. En nu wachten we van het middelbaar onderwijs daarvoor ook veel goeds, maar alleen als het oordeelkundig zoowel practisch als theoretisch ingericht is en werkt. Zou de Kamer van Koophandel, zouden de Leidsche in- dustrieelen nu in waarheid meenendat de bestaande inrich ting van het openbaar onderwijs voldoet aan de billijke eischen die men stellen kan om voor de toekomst het heil der Leidsche fabrieksnijverheid te kunnen hopen Bij ons bestaat die overtuiging niet. In een tijddie van dag tot dag ons meer en meer de overtuiging schonk dat de werk tuiglijke arbeid de gelegenheid tot handenarbeid in fabrie ken verdringt en de vrees doet ontstaan dat, wat ook de staathuishoudkundige wetenschappen mogen leeren de vraag zal verminderen en het aanbod overvloediger worden ach ten wij voor huisgezinnen van fabriekarbeiders de vooruit zichten dan eerst helderals de gelegenheid tot meer intel lectueele ontwikkeling en de verbetering van den zedelijken toestand meer overvloediger en gunstiger wordt. Wij lazen heden eene opmerkelijk motto voor eene staat kundige beschouwing, 't Waren eenige zinsneden uit de ge denkschriften van een beroemd Fransch dagbladschrijverdie ook voor Leiden en in onze dagen vooral zeer behartigings- waardig zijn ude mensch leeft niet enkel bij brooddit is waar; maar hij leeft ook niet enkel van de lessen der ge leerden. Men twistte over godgeleerde vragenterwijl het volk van ellende verging. - Dat moet ons tot leering zijn. Men moet daarop lettende vrijzinnigheid zal vertrouwen verliezenals zij niet is dan een oorzaak van verwarring en van noodlottige handelingen. Het oogenblik zal komen waarop het volk zich zal afvragenwat voordeel gaf ons de heerschappij van staatkundige beginselen waarop gij u ver heft?" Steeds konden wij het eens worden met practische man nen maar meestal verschillen wij met geleerden over de toepassing van beginselen die ook wij beamen. De dagen die wij beleven leveren overvloedige stof op tot ernstige be schouwingen als men let op den toestand der arbeiders-klassen binnen- en buitenslands. Wij herhalen het: uitgaven op de plaatselijke en rijksbe grotingen voor het onderwijs zijn altijd nuttig en het is voor Leiden eene belangrijke aanwinst, dat vele kosten voor de burgerlijke armenzorg zijn vervangen door die voor het onderwijs. Maar nu bestaat er bij ons twijfel, of de aan zienlijke som voor het openbaar onderwijs bestemd, die, na aftrek van een betrekkelijk gering deel dat uit de opbrengst

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1