Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Goënga, Gauw en Offingawier de candidaat M. Wijt, en te Giesen en Rijswijk Ds. H. Rombach te Oosterwijk. Buitenlandsch Nieuws. Ter gelegenheid van 's Konings v^ftigsten verjaardag zal aanstaanden Dinsdag de Minister van Buitenlandsehe Za ken een grt»t gala diné aan het korps diplomatique geven. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag heeft de Minister van Binnenlandsehe Zaken namens de regeering gevraagdd§d de Kamer spoedig het wetsontwerp op de schutterijen zou onderzoeken teft'tfinde de wet op den ge- wenschten ttjd in-^erkiag te brengen, üe heer baron Van WassenS»r Gatutyak heeft daarvan een voorstel gemaaktdat door de heeren Rochussen em Storm van 's-Gravensande werd ondersteund, door de heerec Dullert en Geertsema bestre den, maar door de Kamer met 37 tegen 13 stemmen aan genomen. De Utrechtsche Scherpschuttersvereeniging zal eerst daags zich in uniform vertoonen en e^Sie militaire wandeling méeR. De tenue bestaat uit jas en pantalon van grijs laken met groen afgezet. De snede der jas is eenigszins gelijk aan die der infanterie-officierenmet staanden kraag. De tirail leurs der 1ste klasse hebben groene strepen op de mouwen pantalon gei^k die der zouavenwijde broek, wit linnen slobkousen en schoenen. Ben pet van grijs laken met groen geboord eD fluweelen rand, Wltmrop het Wapen der academie in zilver. Een verlakten koppel met patroontasch. Als eeie bijzonderheid kan vermeld wordendat in den tsjju van den Weleerw. heer Ds. L. S. Meijer, te Uit- hutstermeedenoost. ged., reeds peulen en doperwten in mooie rijen boven den grond slaan. Zij zijn in het laatst van Novwnber gezaaiden waren vóór de gevallen sneeuw nog niet ziclatbaar. Bij het wegdooien zag men ze boven den grond; een bewijs, dat onder de sneeuw de groeikracht blyft aanhouden en als 't ware bevorderd wordt. Dthsdag 11. zou een werkman te Dordrecht een ket ting uit eene smederij aan boord brengen van een schip dat in de Nieuwe Haven laghij had dien ketting voor het ge mak om zijne schouders geslingerd. Op den gang van het schip verloor hij zijn evenwieht en viel in het water, en door de zwaarte zonk hij dadelqk in de diepte. Spoedige hulp baatte niet; men vond een lijk. Donderdag 11. heeft te Steenderen een treffend onge luk pkaats gehad. Terwijl de landbouwer J. W. den met hagel geladen en van dopje voorzienen loop van zijn geweer uit de lade wilde nemen, viel de loop op den grond, waar door het schot afging en hij de geheele lading in het been kreeg. Door bijkoming van het koude vuur was de onge lukkige reeds Zaterdag een lijk. De overledene laat eene vrduw met drie nog zeer jeugdige kinderen na. Schipper Kareis die in deze stormachtige dagen met eene l^ing van Hoorn uitvoer, waarbij zich onder andere eenige zeldzaamheden en oude stukken uit den Spaanschen oorlog voor de Parqsche tentoonstelling bevonden, had het •ïgeluk voor de haven van Edam te stooten en te zinken. De opvarenden zijn gered en met groote kosten voor den armen schipper is het schip gelicht. Men hoopt dat die voor werpen niet zooveel geleden zullen hebben, of zij zullen nog 'naar Parijs gezonden kunnen worden. In de ^tting van den gemeenteraad alhier van he den Donderdag £ijn in behandeling genomen de concept verordeningen betreffende de heffing van e#n hoofdelijken omsfciag of eigene directe belasting. Bij de algemeene be schouwingen ontwikkelde de heer Scheltema drie bezwaren 1°. Bètreffend» den grondslag waartoe genomen was de hoofdsom van den aanslag in 's Rijks belastingwaardoor als maatstaf voor het inkomen werden genomen ook de deu ren vensters en haardsteden ten gevolge waarvan de groot ste onbillijkheden wordell' bestendigd en door het stellen van een factor vermeerderd; - in strijd met art. 243 der gemeentewet, die verbood eene bedekte heffing van gemeente- opcenten waarmede, deze-omslag gelijk stond, en met art. 247, die eene andere belasting wil dan bloot eene vermeer dering der opcenten langs een anderen weg; 2°. betreffende vrijstelling van allen die op kamers wonen3°. ten aanzien van het bedragdat verminderd moest worden met eene oordeelkundige en voorgeschreven raming van de winst der gasfabriek, ten bedrage van 10,000. - De HH. Cock en J3uys vereenigden zich met die bezwaren doch zouden vóór de verordening stemmen, omdat zij alleen voor 1867 die nen zou. De heer Cock merkte op dat nu de meerver- mogenden door den opklimmenden factor boven anderen zouden worden belast. De heer Buys had zeer gewich tige bezwaren die hij samenvatte en ontwikkelde, als 1°. eene juridischewegens strijd met art. 247 der gemeen tewet, en 2°. een economisch bezwaar, uithoofde de om slag op een en denzelfden grondslag werd geheven der personeele belasting: 1°. als rijksbelasting, 2°. als gemeen- te-opcenten, 3°. als hoofdelijke omslag in tegenstelling van de accijnzen, die het voordeel opleveren, dat de verschil lende nadeelen en voordeden worden gecompenseerd, 't Was één personeel al personeel- eene belasting op de vertering. De HH. Yan der Hoeven, Hartevelt, Tieleman en De Eremery deelden ook hunne bezwaren medeterwijl de wethouder De Fremery er op wees, van hoeveel het belang was onder de be staande omstandigheden en na de verkregen ervaring, dat men het eens was of wierd ten aanzien van de beginselen waarop zulk eene plaatselyke directe belasting moet rusten. De wethouder Stoffels verdedigde het ontwerp, alleen uit het oogpuntdat men wenschte den bestaanden hoofdelijken omslag nog voor één jaar te bestendigen en daartoe te nemen, volgens de aanwij zing van den Minister van Binnenlandsehe Zakeneen fac tor. Art. 1 werd daarop aangenomen met 15 tegen 7 stem men; Art. 2 met 17 tegen 5 stemmen; Art. 3 met 18 tegen 4 stemmenterwijl aan HH. burgemeester en wethou ders werd opgedragen het ontwerpen van eene afzonderlijke verordeningom eene belasting te heffen vqp allendie op kamers wonen. Art. 4 werd vervolgens aangenomen met 19 tegen 3 en de geheele verordening met 17 tegen 5 stem men. (De HH. Scheltema, Goudsmit, Ten Sande, Wtte- waall en Hartevelt). Vervolgens werd de verordening op de invordering der belasting met enkele wijzigingen aangenomen en aan de Loge la Vertu toegestaan het gebruik van een lokaal achter de Stadsgehoorzaal, voor den tijd van 20 jarenvoor een huur van ƒ50 'sjaars. Met vergunning dat lokaal voor hun ge bruik in te richtenwaarvan de kosten geraamd worden op 1300; onder voorwaarde, dat het gemeentebestuur de huur steeds, zes maanden te voren opzeggendekan doen eindigen tegen vergoeding als dit geschiedt van 5 0 pCt. binnen de eerste tien jaren, en van 25 pCt. als dit later plaats heeftzoodanig échterdat nimmer meer vergoeding zal gegeven worden dan aan huur genoten is. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 49°, des avonds te 8 uren 5 0°, te 10 uren 5 2°. Donderdag morgen te 5 uren 45°, te 8 uren 47°, 's middags te 12 uren 50°, 's namiddags te 4 uren 49°. De waterstand te Keulen was Woensdag 12'/2 Rijnl. duim lager. De Belgische regeering heeft met de veehouders te Hasselt eene overeenkomst gesloten, dat de 412 runderen, die op stallen staanwelke zich in de onmiddellijke nabij heid van het brandpunt der besmetting bevinden, onmid dellijk zullen worden afgemaakt, maar dat de veehouders, behoudens de noodige voorzorgen van desinfectiede vrije beschikking over het vleesch verkrijgen en bovendien de halve waarde van het vee tot vergoeding van het verlies. Daarentegen verbinden zij zich geen nieuw vee in hunne stal len te brengen zonder vergunning van het gemeentebestuur. Bij de verkiezing voor een lid der kamer van afge vaardigden die Dinsdag 11. te Brussel plaats had, zijn van de 14000 stemgerechtigden slechts 2162 opgekomen. De Berlijnsche conferentiën zijn den 9den dezer ge ëindigd met de goedkeuring en onderteekening van het ont werp der Noord-Duitsche Bondsconstitutie. Dezer dagen heeft in de kolenmijn le Bon Buveur, te Jemappe, een allernoodlottigst onheil plaats gehad. Toen reeds 180 mijnwerkers, na het staken der werkzaamheden, naar boven geheschen waren, heeft op 5 0 el van den mond van den put eene instorting plaats gehadten gevolge waar van twintig mannen en ééne vrouwdie zich nog op den bodem der 400 el diepe mijn bevonden, bedolven zijn ge worden, Alle tot dusverre tot hunne redding in het werk

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2