BEHANGSELPAPIER. Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. neer het water blijft wassen, men die dadelijk in gereed heid hebbe. De was blyft langzaam aanhouden. Te Arnhem is aan de Rijnkade een locomobile ge plaatst, om het lage gedeelte der stad van het overtollige beekwater te ontlasten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag de3 namiddags te B uren 42°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 ureD 42°. Dinsdagmorgen te 6 uren 44°, te 8 uren 45°, '8 middags te 12 uren 48°, 's namiddags te 4 uren 46°. In het laatste deel der Prachtuitgave van het Leven en de Werken van Vondel dat binnen kort ter perse gaat, wenschte ik een zoo mogelijk volledige Bibliografie te geven van de verschillende Editiën van Vondels werken en van hetgeen //over Vondel geschreven of uit zijn werken vertaald is." Vele bouwstoffen heb ik daarvoor reeds verza meld doch niet al wat van dien aard bestaat kan mij be kend zynik zal my dus byzonder verplicht rekenen aan al wie, onder 't adres van de Heeren Gebrs. Binger alhier, mij opgave wil doen van de titels, hoofdinhoud, getal blad zijden, platen, formaat en verdere byzonderhedenhet zy der min algemeen bekende uitgaven, het zij der vertalingen naar Vondel of werken en vertoogen over hem, die in zijn bezit zyn. j. van lennep. Amsterdam, January 1867. Sedert Zaterdag is het water te Keulen nog 4 voet 4'Zj duim Rynl. gewassen. Volgens een telegram van daar van Maandag morgen was de waterstand 25 voet 8 duim en bleef het water, dat Zondag 1 duim per uur wies, thans nog 1Ij duim per uur wassen. -— Men verneemt dat de Pruisische commissie voor de groote tentoonstelling te Parijs voornemens is het model van eene compleete dorpsschool derwaarts te zenden. Er zou reeds last gegeven zyn op dusdanige scholen door de leerlingen een en ander te doen vervaardigendat gelegenheid geven zou over die inrichtingen een oordeel te vellen. Deze voor werpen zouden bestaan in een schoonschrift, een dictee, een opstelen de schriftelijk beredeneerde oplossing van een arithmetisch vraagstuk. Gedurende den tijd der algemeene tentoonstelling zul len te Parijs groote internationale zeil- en roeiwedstryden plaats hebbenwaaraan de beroemdste vaartuigen van En geland DuitschlandBelgiëFrankryk enz. zullen deelne men. Daar nu de Seine te Billancourt niet breed genoeg is bevonden, is het bassin van Argenteuil gekozen voor de groote wedstrijden, terwijl te Billancourt, in de nabijheid van de tentoonstelling, nagenoeg om de twee weken kleinere wedstrijden zullen plaats hebben tusschen vaartuigen van al lerlei soort. Daarbij zal alsdan op de Seine de aangekon digde tentoonstelling plaats hebben van alles wat betrek king heeft op de scheepvaart, de vischvangst, enz. Aan het inwendige van het tentoonstellingsgebouw zijn op dit oogenblik twee duizend werklieden bezig. Volgens een bericht uit St.-Petersburg zou de Russi sche regeering eene herziening van het tarief bevolen hebben met het doel om de in- en uitvoerrechten te verminderen. TOOKEËLIÏIËUWS. Dinsdag 12 Februari. - Wie gisteren naar den schouw burg is gegaan met het vooruitzicht om eens hartelyk te lachenis niet teleurgesteld geworden. Het blijspel //Een arme duivel of de nieuwbakken Edelmanopgevoerd door het tooneelgezelschap van de heeren Bouwmeester en Comp., bezit geene andere verdiensten, dan dat het de lachspieren in beweging brengt. Het is eene aaneenschakeling van dwaas heden en bevat eene vry onbeduidende intrige. Bijzonder geestig kwam het ons niet voor, wat karakterteekening of dialoog betreft. De geestigheden waren ook hier weer het meest te vinden in de chansonnettendie het stuk illustreer den. Onze hedendaagsche blijspeldichters, minder fijn en degelyk dan Molièrewillen hun gebrek aan de ware vis comica en hunne matheid of onnatuurlijkheid van voorstel ling vergoeden met eenige tusschengevoegde couplettendie er soms bij te pas komen als anysbeschuitjes bij erwtensoep; maar het publiek heeft er toch pleizier in en //mein Lieb- chen was willst du noch mehr Onder de chansonnetten was het liedje van den knecht in het eerste tafereel zeker het aardigst en origineelst, maar ook het bloemenlied bevatte goede passages. Het spel van den heer Kapper in de rol van den ex-zeepzieder heeft geen zeer gunstigen indruk op ons gemaakt. Het was vry onnatuurlyk. De heer Kapper sprak zeer luidnam eene dwaze en pedante houding aan verminkte alle Fransche woorden en uitdrukkingen maar toch zagen wij in hem niet het beeld van den rijk gewor den burgermandie zich airs wil geven alsof hij tot de groote wereld behoorde. De rol zelve is ontegenzeggelijk ook hoogst onnatuurlijken Jeremias vaD Zwaluw is geen Mr. Poiriermaar toch had er met eenige studie meer van ge maakt kunnen worden. Overdrijving bederft bij zulke rollen alle effect, en verveelt den toeschouwer in plaats van hem vroolijk te stemmen. Mochten onze tooneelspelers dit tooh wat meer in het oog houdenhunne aanleg en gaven zou den dan oneindig meer gewaardeerd worden. - Van de overige vertooners muntten mevrouw Larondelle als Barbara, en de heer Bamberg als Bakvisch het meest uit; de andere hadden weinig gelegenheid om te worden opgemerkt. Het nastukje, *De remplaqant enz." dat wy vroeger za gen als: /(Het kind van den huize" was allervroolijkst en werd door allen zonder uitzondering uitmuntend gespeeld. Bijzondere vermelding maken wy echter gaarne nog van den heer Bouwmeester, die als Flageolle eene losheid en kracht ten toon spreidde, die ons doen verlangen hem eens in een belangrijker rol te zien optreden. OFFICIEEL NIEUWS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leyden noodigen bij deze de ingezetenen uit, voor de behoorlyke reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen in dit winter- saizoen de noodige zorg te dragenten einde daardoor mo gelijk gevaar van brand te voorkomen. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat, ten gevolge van de werkzaamheden aan de Hoogewoerds-poort, de toegang tot het plantsoen aan die zijde tijdelijk zal gesloten zijn. - Vergadering van den Gemeenteraad van Leydenop Donderdag den 14den February 1867 des namiddags te twee uren. Onderwerpen1°. Concept-verordeningen plaatselyke di recte belasting. 2°. Verzoek van de loge La Vertu, tot het onder daarby vermelde voorwaarden in huur erlangen van lokalen achter de stadsgehoorzaal. 3°. Bestek en voorwaarden omtrent de leverancie van een ballastpraam. Heden overleed alhier, tot innige droefheid van my, mijne kinderen en behuwdkinderenmijn geliefde echtgenoot HENDRIK DERCKSEN, in den ouderdom van ruim 67 jareD. A. J. A. VLAANDEREN, Wed. H. Dekcksen. Leyden 12 February 1867. 1 VERKOOP in 't groot en klein 50 pet. beneden fa brieksprijs, van eene groote partij diverse BEMASHSSEL- PAPIERENvan uitmuntende qualiteit, - de rollen van volle lengte. Febr. 1867. J. M. BANDOE. In het pakhuis aan de NIEUWSTRA ATvan 9 tot 4 uur gedurende deze maand. Op verlangen kunnen de monsters aan huis gezien wor den. - Eigenaars van huizen worden op dezen verkoop bij zonder attent gemaakt. Eenige Kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3