N°. 2149. Woensdag 13 Februari. A0.1^^^-- Het belang der Hfjjverheld fojj het Onderwijs. II. LE1D8CH IH(iKLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regel»/0.76. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cti. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sohiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 £u. 41 m.; S u. 37 m.; 6 u. 6 m.; Va. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligpiaata Haven) naar Amsterdam, Maandag oohtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt)*uaar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. - Oost-lndisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. 'a av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdng en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissi» van Fabrteage des Zaterdags van 11-1 uren. 'Bureau der Plaatselijke Secretarie open dadelijks van 10-i uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-1 uren, Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 9laren eu van 3—3 uren; van's-Rijks Direote Belas tingen, Maandag Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; wan do Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. Wjj waardeeren ten hoogste de pogingendie aangewend zijn en wordenom den arbeid van kinderen in de fabrie ken aan eene wettelijke regeling te onderwerpen. Wie ook het eerst en het meest geijverd heeft, of in wiens brein of hart het denkbeeld opkwamom de algemeene belangstel ling op den bestaanden toestand te vestigen, wij prijzen elk middel dat daartoe is aangewendal was som3 de voorstel ling der feiten niet van overdrijving vry te pleiten en het tal van vraagpuntendie het onderzoek naar den bestaan- den toestand moeten gemakkelijk maken aan het verkrijgen van een spoedig en bevredigend antwoord niet zeer bevor derlijk. Maar al bezitten we, wat nog in een ver verschiet schijnt te liggen, eene volledige statistiek, de uitkomst van het veelomvattend werk eener staatscommissie- zullen we verder zijn dan thans, dan voor vele jaren, toen de opmer king werd gemaakt, dat werktuiglijke arbeid de behoefte aan handen in fabrieken meer en meer verdrong en de toe komst voor een aanzienlijk deel van Leidens bevolking, die van den arbeid in fabrieken leeft, alies behalve gunstig zich voordeed? Beginnen met het begin- dat denkbeeld had toch hier en daar post gevat, 30, 40 jaren geleden, - want in de geschiedboeken der Leidsche afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is menig blijk te vinden van een diep inzicht in de behoeften aan grondig onderwezene en krachtig ontwikkelde fabriekarbeiders en ter wijl men 40 jaren geleden begon met aan volwassenen de behoefte aan onderwijs tot eene wetenschappelijke vorming voor de Nijverheid in te prentenmaakte men van de be staande middelen om ook het aankomend geslacht in de min dere standen tot dat onderwijs op te voereneen verstandig gebruik. Menig fabrikant, wiens naam nog onder de Leid sche Industrieelen gevonden wordt, ondersteunde die midde len, en als het Genootschap M. S. G. toen gelijk nu in het genot wa3 geweest eener jaarlijksche toelage van f 3000 uit de stedelijke kas, terwijl het slechts op f 150 als bijdrage van de Maatschappij van Nijverheid kon rekenen, dat on derwijs was zeker grondiger, de vrucht overvloediger geweest. En toch al had men vroeger kunnen wijzen op het trotsch gebouw dat aan de Pieterskerkgracht is verrezen en op de gemeente-instelling, die over zoo rijke hulpmiddelen voor het onderwijs, dat kracht en leven moet geven aan de nijverheid, kan beschikken zou daarmede bevredigd zijn de eisch die het talryk personeel der fabriekarbeiders-huisgezinnen kan doen en moest doen hoorenals het de bewustheid had van eigenbelang en zelfbehoud Maar omdat het die mistomdat de toestand van het huisgezin in intellectueel en moreel opzicht voorziening behoeft en de opvoeding met al wat er toe behoort vaak en over het algemeen zooveel te wenschen overlaat, wenschten wij steeds dat men begon met het begin. Wij weten dat er onder de leden der Kamer van Koop handel en onder de Leidsche industrieelen zijn, die ook daartoe de hand reiken en voor hunne onderhoorigen in intellectueel en moreel opzicht ijverige zorgen en menige opoffering ten koste leggen. Maar als de Kamer van Koop handel optreedt in het belang der nijverheid tegen verhoo ging der schoolgelden voor de hoogere standen die uit hunne eigen oogen kunnen zien en voor de bestemming hunner kin deren geen hulp behoeven in te roependan is het ons een plicht om te wijzen op een talrijk personeeldat verwaarloosd kan heetenomdat het aan zich zelf wordt overgelatenter wijl het leiding behoeft. Onlangs wezen wy opzettelijk op een te Botterdam gehouden openbare bijeenkomst van eene vereeniging, die voor havelooze kinderen zorg draagt; en wat de hoofdonderwijzer mededeelde ten aanzien der phy- siologie van het Rotterdamsche straatjongens-personeel, moest de vraag op de lippen brengen: wat is de ervaring die men te Leiden opdoet? Het aantal fabriekjongèns en meisjes van 12- tot 20-jarigen leeftijd is aanzienlijk; wat is de mate van hunne intellectueele en moreele ontwikke ling en wat is hunne toekomst? Uit de jaarlijksche verslagen van den toestand der gemeente zagen wij, dat in 1851 de vier openbare lagere scholen telden 1633 jongens en 1363 meisjes en in 1866 de drie voor on- en minvermogenden 824 jongens en 777 meisjes; maar dat daarentegen de be waarscholen waar de kinderen tot op zesjarigen leeftijd mogen verblijven, in 1851 telden 230 jongens en 193 meisjes, in 1865 daarentegen 1061 jongens en 1144 meisjes. En nu vragen wijals het jeugdig geslachtdat voor fabriekarbeid grootendeels bestemd is, op zesjarigen leeftijd reeds het schoolgaan staakt, wat is er dan voor de hoo gere ontwikkeling van het aanmerkelijk deel der Leidsche

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1