Buiteniandsch Nieuws. geschied. De toestand is voor de meeste bewoners van hel graafschap zeer treurig. Zulfen gelykt op een eiland te mid den eener onstuimige zee. Uit Hoogkeppel wordt als eene bijzonderheid mede gedeeld dat Donderdag aldaar van een kersenboom eene rijpe kers is geplukt. Door mevrouw de Wed. A. J. Berkhout, den 4den October 1866 te Utrecht overleden, is gelegateerd f 800 aan de Hervormde Diaconie en f 600 aan het Hervormde Weezenfonds te Zaandijk. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Wijdenes en Oosterleek de candidaat J. G. Hagente Aalsum Ds. E. Warmolts te Dorkwerd. Bedankt door Ds. A. S. Joustra te Wezepe voor de be roepingen naar Burum en naar Eist bij Amerongen - door Ds. H. W. A. Verhoeff te Scheveningen voor het beroep naar Oud-Alblas; en door Ds. W. Callenbach te Gaastmeer voor dat naar Niekerk, Oldekerk en Faan. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Nijkerk Ds. P. J. van der Maas te Zegwaard te Kockengen Ds. K. Kleinendorst te Putten te Gouda Ds. J. Middel te Yelp; te Grand Rapids in Noord-Amerika Ds. R. Duiker te Niezijl, en te Drenthe in Noord-Amerika Ds. M. Boon te Ureterp. Bedankt door Ds. P. Wagemaker te Vlaardingen voor de herhaalde beroeping Daar Vlissingen. Na eene korte ongesteldheid overleed Vrijdag avond hier ter stede de heer J. G. Usener, militie-commissaris in het 3de militie-district van Zuid-Holland, gepensioneerd luit.-kolonel der artillerie. De Stads-Gehoorzaal op de Breedestraat kon het aan tal veehouders en grondbezitters niet bevattendie gehoor gegeven hadden aan de oproeping van Jhr. Van den Berch van Heemstede, om te overleggen wat hun belang vordert bij de maatregelen die genomen kunnen worden tot stuiting der veeziekte. Het ontwerp van een adres aan Z. M. den Koning werd voorgelezen dat de strekking hadom Z. M. te verzoeken geene maatregelen te nemen die door de staats commissie in haar rapport van 18 Januari 11. worden voor gedragen, hetzij van de meerderheid of van de minderheid maar om meerdere vrijheid te vergunnengeen last tot af making te geven kleine kordons zoo noodig af te sluiten het gebruik van geslacht vleesch niet te verhinderen of te weren en overigens de ziekte haar loop te laten, gelijk bij het heerschen der longziekte. Niemand had daarop be denking; allen juichten den inhoud van het adres toe en verklaarden zich tot de teekening bereid. Donderdag avond trad andermaal de heer Ten Kate voor een talrijk en uitgelezen publiek in de Zaal Noordeinde op, ter vervulling der derde van de aangekondigde lite raire voordrachten. Had hij de vorige maal zijne hoorders bij de behandeling van het eerste deel van Goethes Faust aan zijne lippen weten te boeienditmaal gelukte het hem niet mindernu uit den rijken schat zijner literaire kennis, een ander dichter ten gehoore bracht, die, hoewel bij velen onbekendtoch na deze kennismaking een zeer gunstigen indruk zal hebben achtergelaten. - Het was den Zweedschen dichter Esaia Tegnèr dieen na het gehoorde met recht, onder de zangers van zijn vaderland eene eerste plaats bekleedt. Na ah inleiding in eenige regelen van Eric Schaberg de kracht, reinheid en frischheid der Noordsche poëzie en letterkunde te hebben doen uitkomenen vervol gens te hebben aangetoond waarom voor velen de Noordsche literatuur tot hiertoe een gesloten boek is geblevenwaar toe in de eerste plaats de mindere bekendheid der taal het hare heeft bijgedragen - trad de spreker in eene uitvoerige biographische beschouwing van den genoemden dichter, en deed daarbij menige belangrijke karaktertrek of levensom standigheid treffend uitkomen. - By de herinnering hoeveel Tegnèr aan zijne moeder te danken had verzuimde spreker niet den hoogst gewichtigen invloed dien de vrouw op de vor ming van het kind kan uitoefenen te releveereneen invloed die, blijkens vele gedachten in de dichtwerken van Tegnèr doorstralende, immer bij hem in dankbaar aandenken is ge bleven. Het overige van sprekers rede was gewijd aan de mededeeling van eenige der schoonste gedachten van Teg nèr, die, vooral ook door de welsprekende toelichtingen van den redenaar, blijkbaar op alleD een diepen indruk maakten. Niet het minst was dit het geval met de mededeeling van 'fegnèrs beroemde Nachtmaalskiuderenwaarmede de spreker zijne voordracht besloot. - 't Zal zeker menigeen gespeten hebben dat hij van dit schoone stuk slechts enkele fragmenten mededeelde. Wie echter meer van de dichtwerken van Tegnèr wenscht te wetenverwijzen wij naar die van den heer Ten Katewaarin er verscheidene heerlijk vertaald voorkomen; terwijl de «Nachtmaalskinderen," in 1864 af zonderlijk als brochure onder den titel«eene eerste Avond maalsvieringeen Pinkstergeschenk" door den dichter werd uitgegeven en alom tegen den matigen prijs van 30 cents verkrijgbaar is. Wy vernamen dezer dagen met zekerheid dat de Ver- eeniging voor Bloembolien-cultuur te Oegstgeest voor de be woners onzer stad weder een eigenaardig voorjaarsgenot be reidt. - Zij is voornemens om in het begin van Maart in de Zaal van Zomerzorg weder eene tentoonstelling van bloeiende bolgewassen te houden waarvan men zichmet reden, veel goeds belooft. Immers voldeed die van 't vo rige jaartoen men zich er niet op had voorbereid om voor dat doel de groote zaal aldaar te gebruikenin alle op zichten hoeveel te meer zal zulks 't geval wezen nu men zich daartoe met lust en ijver inricht, waartoe den goeden uitslag, ten vorigen jare verkregen, de leden nu zeker niet weinig aanmoedigt. 0 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Zaterdag morgen te 6 uren 44°, te 8 uren 44°, 's middags te 12 uren 47°, 's namiddags te 4 uren 44°. Volgens een telegram uit Keulen van Vrijdag morgen is het water aldaar weder 20 Rij al. duim gewassen. In een brief van een Duitsch geneesheer, die van de epizoötiën steeds eene ijverige studie zegt te hebben gemaakt, worden de beide volgende eenvoudige en gemakkelijk toe te passen middelen als een krachtig preservatief tegen de runderpest aanbevolen. Het eerste is de zwavel (Flores sul- furis). Acht dagen lang 's morgens en 's avonds geeft men de koeien, onder het voeder gemengd telkens een eetlepel vol bloem van zwaveltevens moeten zij tweemaal per week des avonds over de geheele huid ingewreven worden met een zalf, bestaande uit 1 deel bloem van zwavel, x/2 deel groene zeep en 2 deelen reuzel. De zalf blijft 's nachts op de huid, waarop zij met kracht moet ingewreven worden, en wordt den volgenden morgen met warm water en zeep afgewasschen. Als een tweede voorbehoedmiddel geeft de geneesheer aan het wry ven met koud water, 14 dagen lang eiken morgen, evenals bij de menschen met natte doeken en stortbaden. Mej. Jeanne de Vries, dochter van de bekende zan geres mevr. De Vries v. Os, is te Parijs voor het Theatre Lyrique geëngageerdhare talenten worden algemeen ge roemd. Onder de nieuwe verbeteringen die men bij het Fran- sche leger wilde invoeren, behoorde ook, ah gevolg van het gebruik der Chassepot-gewerende vervanging van de tegenwoordige door eene dubbele patroontaschzooals by de Pruisische troepen in gebruik is. Het is aan de regeering echter raadzamer voorgekomenvooraf eene proef met eene verbeterde patroontasch te nemen, die 100 patronen kan bevatten en waarvan dientengevolge één aan ieder der manschappen van het bataljon jagers der garde, die reeds met het Dieuwe geweer zijn gewapendis uitgereikt. In de fabriekstad Elbeuf bij Rouaan is een brand uitgebarsten waardoor verschillende fabrieken zijn in de asch gelegd en eene schade van ruim anderhalf millioen franks is veroorzaakt. Een omtrek van 70 vierkante mijlenvroeger met fraaie fabriekgebouwen bezet, vertoont thans niet an ders dan een uitgestrekten puinhoop. Dat staten en steden zich in schulden steken schijnt eene eigenaardigheid van onzen tijd. Nergens wordt die eigen aardigheid op grooter schaal toegepast dan in Frankrijk en te Parijs. De Parijzenaars worden letterlijk geruïneerd door de eer ingezeten te ztjn van de keizerlijke residentiewant om de stad tot eene waardige en vooral tot eene voor den keizer veilige residentie te makenworden alle straten zoo-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2