Veepest. N». 2146. Zaterdag 9 Februari. A°. 1 MGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meerl5Cts.Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 ra.; 10 u. 1 m.; 12 fn. 41 m.; 3 ju. 37 m.; 6 u. 6 ra.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 43 m.; 11 n. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt)^naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 ra. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 8 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags.Oost-ïndisobe Landpost. Over Southampton, l en 17 over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 80 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 nten. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11 -1 nren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie open dazelyks vau 10-1 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der ln- en Uitgaande Reahten en Aooijnzen dagelijks van 9 luren en van 3—6 uren; van's-Rijks Direote Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 24 uren. Anderhalf jaar geleden brak in de nabijheid van Schie dam eene ziekte uit onder het rundveedie spoedig zich verspreidde en het karakter van runderpest openbaarde. Eene commissie, door de regeering in de maand Augustus 1865 benoemd, bracht slechts enkele dagen na hare benoe ming (30 Aug.) een rapport uit, dat eerst onlangs is open baar gemaakt. In dat rapport werd voorgesteld //onteigening en afmaking van alle ziek of verdacht vee binnen de besmette streek, zonder onderscheid van toestand of bestemmingdat wil zeggen, dooding van ieder koppel vee, zoo ziek als ge zond waarbij zich, al ware het ook slechts één ziektegeval voor deed. Dooding toch van enkel het zieke vee acht de commissie een uiterst onvoldoenden en zeer gevaarlijken maat regel, omdat bij ieder nieuw ziektegeval ook nieuwe ont wikkeling van smetstof plaats heeft en het naar hare meening het doel van al de te nemen maatregelen zijn moethet voor de laatste maal geboren worden dier smetstof zoo nabij mogelijk te stellen. De commissie veroorlooft zich bij dit punt nog de opmerking, dat er, om tot snelle en geleidelijke onteigening te geraken, Diets zoo zeer kan worden aangera den als het geven van gemakkelijkheid in de betaling en het uitloven van goede prijzen voor het onteigende vee, waarom de commissie zich de vrijheid veroorlooft Uwer Exc. voor te stellenniet enkel het gezonde maar ook het reeds door ziekte aangetaste vee tegen den volleu prijsdien het in gezonden toestand hebben zoude, te onteigenenen daar enboven aan ieder veehouder, die de eerste aangifte van ziek vee komt doen, eene premie toe te kennen, evenals zulks bepaald wordt in de artt. 8, 9, 10 der wet van 26 December 1799. Naar het oordeel der commissie behoeft er waarlijk geen vrees te ontstaan dat de veehouder door de zen maatregel te veel zou worden bevoordeelddaar hij dan wel is waar zijn kapitaal niet verliest, maar van zijn in komen verstoken en alzoo zonder bestaanmiddel is, en zich genoodzaakt zal zien van zijn kapitaal te teren. Evenmin is er grond voor de vrees, dat er op de onteigening zal wor den gespeculeerdwaar toch zou de veehouder zich bij be hoorlijke afzetting van de besmette streek van nieuw vee voorzien? En zulks te minder, wanneer Uwe Exc. nevens dezeook aan de vorige door de commissie voorgestelde maatregelen hare goedkeuring hecht. Niets komt der com missie in dezen zoo heilzaam voor als het doen samengaan van des veehouders belang met zijne wettelijke verplichtin gen. Hoogst gevaarlijk tooh is in een toestand als waarin onze veestapel thans verkeert het verheimelijken van ziekte gevallen. Hiertegen te waken door streDg politie-toezicht acht de commissie zich verplicht in alles aan te bevelenmaar meer nog dan van dit toezicht verwacht zij goede gevolgen van het verbinden van des veehouders' plicht met zijn be lang. Behalve afmaking van de zieke en verdachte dieren acht de commissie ook volstrekt vereischt de reiniging, be- rooking, en zoo noodig onteigening, afbreking en vernie tiging van alle stallen, hekken, bruggen, enz., welke men kan achten besmet te zijn." Maar die maatregel stond in zeer nauw verband met een anderen die ook door de commissie werd voorgesteld//Het afzetten van een dubbel militair kordon van de besmette streken waartoe ingevolge bij de commissie ingekomen rap porten moeten worden gerekend de Zuid-Hollandsche arrondis sementen 's-Gravenhage, Rotterdam, Brielle en Dordrecht, met gestreng verbod van in-, uit- en doorvoer langs dit kordon van vee en alles wat van versch geslacht vee af komstig is of geacht kan worden daarmede in onmiddellijk verband te hebben gestaan. Zonder de zeer gestrenge toe passing van dezen maatregel acht de commissie het volstrekt onmogelijk, deze ziekte binnen den helaas in de laatste da gen reeds al te groot geworden kringwaar zij thans heerscht, te beperken, en zal er daarenboven door gedurig nieuwen aanvoer naar de besmette streek telkeDs nieuw voed sel aan de ziekte gegeven worden." Niettegenstaande dien raad van deskundigen is de regee ring haar eigen weg gegaanmet dat gevolgdat van den aanvang der ziekte tot 2 6 Januari 186 7 zijn aangetast alleen in de provincie Zuid-Holland 85125 runderenwaar van zijn afgemaakt 14767 en gestorven 37460 terwijl 2 902 1 zijn hersteld. Aan welke oorzaken het toe te schrijven is, dat de maatregelen tot dusverre niet tot het gewenschte doel hebben geleid? die vraag is door den Koning ter beantwoor ding voorgesteld aan eene andere commissie, die, den 2den Januari van dit jaar benoemd, den lSden daaraanvolgende baar rapport indiende. De oorzaken zijn aangewezen en strek-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1