Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. spraak kan doen maken op den christennaam. Ziedaar, wat wij verstaan onder een christendom, dat boven geloofsver deeldheid staat en zonder hetwelk de maatschappij een toe stand van wanorde zou vertoonen. Zulk een christendom brengt het kind uit het ouderlijk huis mede naar de schoolwaar het gelegenheid vindt zich te ontwikkelen tot alle christelijke en maatschappelijke deug den waarvan het zaad moet worden gestrooid in het kin derlijk gemoed door de ouderlijke zorg, die daarvoor ver antwoordelijk is. En als de ouderwijzer dat zaad opkweekt en de ouderlijke zorg daarop blijft toezien en daaraan mede- arbeidt, is art. 23 der onderwijswet een uitstekend middel om het onkruid te weeren. Zulk een middel is even onontbeerlijk voor de bijzondere school, in een tijd van toenemende geloofsverdeeldheid; mits daarvan een verstandig en trouw gebruik gemaakt en niet uit het oog verloren wordt, dat de taak der opvoe ding, zoowel als de vorming van het kinderlijk gemoed tot mensch en Christenaltijd en in de eerste plaats blijft tot verantwoording der ouders. Een stelselmatige opvoeding baart vaak teleurstelling bij de verscheidenheid der karakters en het verschil van levenstoestanden. Opvoeding, waarvan on derwas slechts een deel uitmaakt, is eene zaak van studie, waarvan de vruchten alleen rijpen in eene gezonde atmosfeer. Nu is altijd de vraag, of de openbare school een chris tendom bevordert, dat dien naam niet dragen mag? Daar van kan en moet ieder ouder zich overtuigen die zijn kind daar heen zendt. Daarop is onmogelijk een antwoord te ge ven die iedereen bevredigt; daarop geve elk ouder zich zelf het antwoorddaarvan moet blijken uit het gebruikdat van art. 23 gebruik maakt. Geen enkele gegronde klacht kwam der Redactie ter oore. Z. M. heeft P. A. de Rochefort benoemd tot burge meester der gemeente Ezinge. Z. M. heeft bepaald: 1°. dat er veertig duizend geweren N°. 1 getrokkentot achterlading zullen wor den gewijzigd naar het stelsel Snider" en de daartoe noodige maatregelenalsmede die tot het vervaardigen van de tot die wapenen behoorende patronen, onverwijld zullen worden genomen2°. dat de gewijzigde geweren naar ge lang zij in gereedheid komenbij het leger in gebruik zul len worden gegeven. De 1ste luit. H. B. de Blij van het éde reg. infant, is in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het instructie bataljon te Kampen. Te 's Hage is gedrukt en algemeen verkrijgbaar ge steld het officieel verslag van het onderzoek in de afdee- lingen van den gemeenteraad gehouden, van het algemeen plan tot uitvoering van buitengewone werken en de beant woording van dit verslag door de gecombineerde vergadering van Burgem. en Wethouders met de Commissie van Fabri cage. Betreffende het plan tot verbetering van het geheele rioolstelsel en het dempen van al de binnengrachten werd eenstemmig de meening geuitdat de werking van het tegen woordige rioolstelsel geheel onvoldoende is, doch men achtte het noodzakelijk om - alvorens een ander stelsel in over weging te nemen - door deskundigen een onderzoek te doen instellen omtrent die werking en omtrent de vraag, of de onvoldoende werking uitsluitend aan het stelsel moet wor den toegeschreven dan wel of de oorzaak daarvan niet ge legen is in eene onvolledige toepassing. Wordt het bestaande stelsel afgekeurddan wenschte menmet 't oog op de openbare gezondheid, door afdoende maatregelen, zoodra mo gelijk een ander stelsel tot stand te brengen, nadat ook daaromtrent het oordeel van bevoegde deskundigen zal zijn vernomen. In eene afdeeling werd er bovendien door eenige leden met aandrang op gewezen dat de overweging omtrent het rioolstelsel zich in den meest uitgebreiden zin moest uitstrek ken tot alles, wat met den thans zoo gebrekkig geregelden algemeenen gezondheidstoestand der gemeente in verband slaat. - De denkbeelden die de stads-architect (aan wiens erkende bekwaamheid en zeldzamen ijver men overigens alle hulde bracht) omtrent het rioolstelsel is toegedaan zoowel als de zeer vele en drukke werkzaamheden van dien ambte naar, - gaven grond te betwijfelen of deze wel de aange wezen persoon kan genoemd worden aan wien het onderzoek ten deze moet worden opgedragen. - Ook werd het denk beeld geopperd ombij de uitvoering van een nieuw stel sel, een speciaal in dat vak bekwaam persoon uitsluitend daarmede te belasten. Het aangegeven plan tot het dempen van bijna al de binnengrachten werd in afwachting van nadere voorstellen betreffende de verbetering van het rioolstelsel - slechts in twee afdeelingen besproken. In eene afdeeling meende men dat het dempen van nog meer grachteo den bestaanden toe stand zou verergeren. Het denkbeeld werd geopperd tot ver betering van den toestand der grachten door eene uitwate ring te Scheveningen. Ook omtrent het dempen wenschte men algemeen in die afdeeling het gevoelen van deskundigen in te winnen. Daarop werd het volgende geantwoord: Meer volledige, beter uitgewerkte en toegelichte plannen kon de vergadering niet geven alvorens de denkbeelden zeiven in beginsel door den Raad waren aangenomen. Zij meent dat de Raad de voorgestelde plannen in beginsel moet beoordeelen en dat daarna eerst uitgewerkte plannen en begrootingeu zullen kun nen worden opgemaakt en de middelen in bijzonderheden zullen kunnen worden voorgesteld ter bestrijding der kosten. Volgens waarneming aan het observatorium te Utrecht was de sterkste windstoot Woensdag te 7 uren 155 Ned. pond drukking op de vierk. el. Diezelfde stoot was te Vlissingen te 6 uren 13 0 pond, zoodat de wind in een uur den afstand van Vlissingen tot Utrecht aflegde. Ten gevolge van den geweldigen storm uit het Z. W. is te Breda de Overlaat buiten hare oevers getreden; zoo ver het oog reikt staat alles blankde landlieden zitten tot over hunne ooren in het water en worden gedwongen voor uitwateringgelden te betalenwaar zij geen nut van hebben. De Krochtendijk in den Terheidenschenhoek is bijna doorge broken; de landlieden hebben die gelukkig met stroo en takkenbossen zeiven gestopt en behouden. Zaterdag avond 11. is in de nabijheid van Franeker onder het dorp Schalsum eene boerenhuizing, bewoond door drie gezinnen, totaal afgebrand. Van huisraad en gereed schappen is weinig kunnen gered worden. In de zitting van den Gemeenteraad alhier van he den Donderdag zijn de nieuw benoemde leden Prof. J. T. Buys en Prof. A. Rutgers beëedigd en geïnstalleerd; - voorts is benoemd tot lid der Commissie voor de huishoudelijke ver ordeningen het raadslid Mr. C. Cocktot Curator voor het gymnasium uit den GemeenteraadMr. C. Cocken tot onderwijzeressen in de handwerken aan de openbare lagere scholen voor on- en minvermogenden Mejufvrouwen D. Engel- brechtA. M. Felix, W. J. Verhoeven en A. Visser. De Gemeenteraad heeft zich wijders vereenigd met het voorstel der Commissie van Financiënom de overwinst der stedelijke gasfabriek over 1866 te brengen op de begroo ting vau dat jaar en die van 1867 evenzeer op de begroo ting van 1 8 67, ten gevolge van welke regeling de hoofde lijke omslag voor 1867 zal verminderen met f 11.000. - Overigens is de benoeming van een lid in de Com missie van toezicht over de scholen van middelbaar onderwijs en de beraadslaging over eene plaatselijke directe belasting voor 186 7 verdaagd. Naar w(j vernemenis door een aantal Leidsche da mes de gezamenlijke dochters der Hoogleerareneene keurig bewerkte banier vervaardigd, om aan de Studentenvereeni- ging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, als een blyk van belangstelling, te worden aangeboden. De plechtige uit reiking dezer banier zal morgen, Vrijdag, na den afloop der redevoering van den Rector Magnificusplaats hebben in de Senaat-Kamer der Academie, in tegenwoordigheid van HH. Curatoren en Hoogleerarenen van de Eereleden der Ver- eeniging. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Donderdag morgen te 5 uren 39°, te 8 uren 40°, 's middags te 12 uren 43°, 's namiddags te 4 uren 41°. Men verneemt dat de commissie, belast met het on-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2