Binnenlandsch Nieuws. gaan en practiseh gevormd te wordenzullen wij ook bui- tenlanders binnen Nederland kunnen weg dringenzoo de Nederlandsche industrieelen slecht9 willen beseffendat zij even goed met landgenooten als met buitenlanders kunnen exploiteeren. Als het adres der Kamer van Koophandel de uitdrukking is van het individueel, van het zelfstandig oordeel van al hare ledenen niet maar een bloot bezwaarschrift tegen een aanhangig voorstel bij den Gemeenteraaddan trekken wy daaruit het bewijs, dat ook zonder wetenschappelijke oplei ding en zonder verkregen middelbaar onderwijs, heldere koppen binnen Leiden gevonden wordendie de kwalen der Nijverheid kennen en de middelen tot genezing evenzeer. Dit zoo zijnde, is er van hun invloed op arbeiders en ar beidershuisgezinnen voor de toekomst veel te wachten en te hopen. Voor hun belang toch treedt de Kamer op en zij zal dan er ook voorzeker prijs op stellendat onze Leidsche fabriekjongens ten minste goed lager onder wijs genieten- dat de fabriekarbeiders als echtgenooten en vaders, nadat zij ontwikkeld zijn voor hun taak beter worden toegerust en gevormd en dat men begint met het begin. Wij willen onze meening op dit punt thans vrijmoedig ontwikkelen. Z. M. heeft bij het wapen der infant, benoemd by het 4de reg., tot kap. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. J. J. Roelants, van het korps. Z. M. heeft bepaald dat het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Wognum, bestaande uit de ge meenten Wognum en Zwaag wordt opgeheven en gevoegd de gemeente Wognum bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Spanbroek c. a. onder voortdu rend beheer van den ontvanger W. Klaassende gemeente Zwaag by het ontvangkantoor der directe belastingen en ac cijnzen te Blokker c. a. onder voortdurend beheer van den ontvanger J. C. Bart. De audiëntie van den Minister van Marine zal op aanstaanden Vrijdag, den 8sten dezer, niet plaats hebben. Bij het regeeringsantwoord op de algemeene beschou wingen van de Tweede Kamer, betreffende de Staatsbegroo- ting voor 1867, verdedigt het ministerie zich ten aanzien der maatregelenbetrekking hebbende tot de ontbinding der Kamer en de opening der nieuwe Kamer, de Koninklyke proclamatie. Dat antwoord ademt een kalme en waardige geest, die tot eene onbevangen overweging stemt en de over tuiging vestigt van de grondwettigheid der regeeringsdaden die tot vertrouwen in het ministerie uitlokt. By de nieuwe organisatie van de cavaleriedie de Minister van Oorlog heeft ontworpenzullen de regimenten voortaan den naam van huzaren dragenterwijl de Minister ook het plau heeft beraamd, om een Invaliedenhuis op rui mer schaal ingericht dan dat te Leiden voor de oud-mili tairen van het leger hier te lande en de marine, in het leven te roepen. De heer Van Gendt, hoofd-ingenieur van den water staat in Noord-Holland, heeft tegen 1 Mei zijn pensioen aangevraagd. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage, zal Donderdag-avond worden ten tooneele gevoerd de opera Bouffe la Belle Helene. Uit Assen schrijft men: De sneeuw is water gewor den en vele Drenthers zitten met de klompen in 't nat. Keldersdie nooit water gezien hebbenzyn nu 1 a 2 voet geïnundeerd en op onze heidevelden ziet men zelfs stroo- mend water dat met allerlei kronkelingen de laagte zoekt. Bij zoo vele waterontlastende machines staan onze 4 kolos sale water opmalings-pompen elkander verlegen aan te kijken. De winterrogge is heerlijk groen van onder het sneeuw kleed te voorschijn gekomen en als het water ter bekwamer tijd verdwijnt, zal het weiland er in den aanstaanden zomer Diet minder om zijn. De waterstand op den IJsel voor Zutfen was was sende, niettegenstaande het water te Keulen, volgens tele grafische berichten, valt; Maandag morgen om 9 uren tee- kende de peilschaal 16 voet, en des namiddags om 2 uren 16 voet 1 duim. Te Wijk-bij-Duurstede zijndoordien het water in den nacht tot 1.60 onder noodpeil is gewassen, de schutting- balken gelegd. Meer in 't noorden is het met het vele water niet beter. Geheel Groningen klaagt over den overvloed van nat in jaren is het zoo niet geweest. Op sommige punten als te Noordbroek hebben bewoners hunne huizen moeten verlaten. In Noord-Brabant is het niet beterhet heiwater verhoogt den wassenden waterstandten einde dykbreuken te voorkomenmoet men in verschillende polders de sluizen openen. In Staats-Viaanderen wordt ook veel over het vele water geklaagd. Men wil daar dat de gemeente-besturen zich tot Z. M. den Koning zullen wenden om verbetering in den toestand te erlangen. Het getal der studenten aan het Athenaeum te De venter bedroeg in het vorig jaar 7, als: 4 voor de rechten, 1 voor de medicijnen1 voor de letteren en 1 ter voor bereiding in de godgeleerdheid. Aan de lessen van den vijf jarigen cursus werd door 29 leerlingen deelgenomen. Als eene bijzonderheid wordt gemelddat Jhr. T. M. Lijcklama a Nijenholt, van Beetsterzwaag (Friesland), den 5den Dec. 11. te Bagdad (Mesopotamië) is aangekomenom de ruïnen van Babyion te bezoeken. Na door den Kaukasus te zijn gereisdis hij over Tabris TeheranIspahan en Chiras geheel Perzië doorgetrokken tot aan den Perzischen zeeboezemvan waar hy over den Schat-el-Arab en Tiger in Bagdad is aangekomen. De Perzische taal vloeiend sprekende, is de heer Lycklama, slechts van inlandsche bedienden vergezeld en zonder militair geleidevan Teheran af geheel Perzië doorgetrokkenen heeft hij onderweg de ruïnen van Pasargodac en Persepolis bezocht. Hy schijnt het voornemen te hebben tegen het voorjaar naar Mossoul te reizen, om de ruïnen van Ninive te be zichtigen en verder een gedeelte van het door Europeanen bijna nog niet bereisde Kurdistan te bezoeken. Door den hevigen storm geraakten te 4 uren in den morgen van 31 Januari jl. eenige waggons by de goederen loods van den spoorweg Almelo-Salzbergen in beweging. Door den feilen wind voortgedrevenliepen zy tegen den voor het station in gereedheid staanden trein, die 10 mi nuten over zevenen moest vertrekken, en dreven dien voort, ten gevolge waarvan het hek op den straatweg naar Wierden verbrijzeld werd. Den stationschef gelukte hetna groote krachtsinspanning, nabij het tweede wachthuis den trein te achterhalen en te doen stilstaan. Men zag zich toen ge noodzaakt eene locomotief te doen aanrukkenom een en ander weder op de plaats zyner bestemming te brengen. In het gehucht Striepe leeft een bemiddeld landbou wer, Mensink genaamd, die den ouderdom van 103 jaren heeft bereikt, goed eet, drinkt en rookt en zich in het ge not van al zijne geestvermogens mag verheugen. Ds. C. P. van der Tooren te Katwyk aan Zee heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Opheusden aan genomen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Dins dag de9 namiddags te 6 uren 42°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 42°. Woensdagmorgen te 5 uren 45°, te 8 uren 45°, 's middags te 12 uren 48°, 's namiddags te 4 uren 44°. In het laatste deel der Prachtuitgave van het Leven en de Werken van Vondel dat binnen kort ter perse gaat, wenschte ik een zoo mogelijk volledige Bibliografie te geven van de verschillende Editiën van Vondels werken en van hetgeen //over Vondel geschreven of uit zijn werken vertaald is." Vele bouwstoffen heb ik daarvoor reeds verza meld doch niet al wat van dien aard bestaat kan mij be kend zynik zal mij dus byzonder verplicht rekenen aan al wie, onder 't adres van de Heeren Gebrs. Binger .alhier mij opgave wil doen van de titels, hoofdinhoud, getal blad zijden, platen, formaat en verdere byzonderheden, het zy der min algemeen bekende uitgavenhet zij der vertalingen naar Vondel of werken en vertoogen over hemdie in zijn bezit zijn. J. VAN LENNEP. Amsterdam, January 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2