N°. 2144. Donderdag 7 Februari. A'. 1867. Het belang der Kyrerheld bij het Onderwijs. LEID86H DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regels/Tt.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 .u 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 n. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtend 4 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam Beerebiit) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's nainidd. te 8 u. 35 ir,.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-ludisohe Laadpost. Over Southampton l en 17over Marseille, 9, 16 enJSö van elke maand.West-Iodisobe den 14 en voorlaatsteu van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 8 u. 's tn. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te li aten Commune van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie mn Fabricage des Zaterdags van ll-lurenBureau der Plaatselijke Secretarie open dan lyks vau 10-1 uren.- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente- Jrthiiecl is te spreken op het Raadhais, eiken werkdag van 's morgens 12-1 uren Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnzec dagelijks van 9laren «n van 3—5 uren; vaa's-Rijks Direoto Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 99 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 4 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. I. Wanneer het voorstel van den heer Scheltema tot ver hooging der schoolgelden door ieder, die er kennis van droeg, zóó was beoordeeld en die beoordeeling zóó was in gekleed, en op zulk een tyd openbaar gemaakt als de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in haar adres aan den Gemeenteraad deedzou gewis veel meer nut gestichtveel kwaads voorkomen en vermeden zijn. Zulk eene grondige en kalme behandeling van een gewichtig onderwerp getuigt van onpartijdigheid, en toch vurige belangstelling, gelijk het geheel adres een adem van frischheid en welwillendheid ver spreidt. Zgn wij het dan met de voorstelling van feiten en met de daaruit gemaakte gevolgtrekkingen geheel eens? Vol strekt niet; maar het adres getuigt van kennis en van oor deel en is onvermengd met hetgeen naar partijgeest riekt. Wij herhalen op nieuw onze meening, dat wg tegen ver- hooging zijn van het minerval of van het schoolgeld aan de gemeente-instellingen van hooger en middelbaar onderwijs, ofschoon we zonder eenig voorbehoud beamen wat de heer S. tot grondslag van zijn voorstel heeft aangevoerd omdat het een beginsel betreft van staathuishoudkundigen aarddat gelgk alle beginsels met verstand en oordeel in verband met bestaande toestanden behoort te worden toegepast. Al wat in het adres der Kamer wordt aangevoerd, om de waardij van het lager en middelbaar onderwijs in het belang van onze Ngverheid te doen beseffenverdient behartiging en onder steuning van ieder, die daartoe geroepen wordt; maar wij vergeten niet, dat ook dat alles in onze jongelingsjaren ge waardeerd werd en bestondofschoon niet in die mate en op dien voet als in dezen tijd. Toen was bgv. de beoefe ning der wis- en natuurkundige wetenschappen afhankelgk van den lust of den aanleg van die er belang in stelden en geen vak van verplicht lager onderwgs; - en wat een door de wet opgelegd bijwonen van de academische lessen in de mathesis en logica tot de beoefening van die vakken in onze tijd bijdraagt, behoeven wg niet uiteen te zetten. De da- gelijksche ervaring leert, dat men zich op dit gebied wel vooretellingen van eene toekomst vormen kan, maar dat de verwezenlijking zeer twijfelachtig blijft. Wy beschouwen ook nlager onderwijs en lagere school buiten betrekking tot het persoueel dat er gebruik van maakt", omdat het de eerste, de onderste sport is, die men betreden moet, om tot hoogere kennis te geraken; maar toch ook zijn wij innig overtuigd dat vau het personeel van de lagere school slechts een klein deel geschikt en bestemd wordt voor de hoogere burger school. Zeer terecht zegt de Kamer in haar adres: *het spreekt van zelf, dat niet allen, die de lessen der gewone burger school en der ambachtsschool bijwonen ook die der hoogere burgerschool volgen zullen." En dat is het juist, wat met al te zeer in het oog gehouden werd by de stichting van hoogere burgerscholen, met die weelde die de Leidsche vooral onderscheidt. De wet op het middelbaar onderwijs legt de verplichting op tot het stichten van gemeente-burgerscholen; maar dat van hoogere burgerscholen is onverplicht voor de ge meenten verplichtend voor het Rijk. De vraag is nu //Waarom hebben Utrecht, Gouda, Middelburg enz. Rijks hoogere bur gerscholen en moest Leiden een voor eigene rekening stich ten tegen genot van een Rijks subsidie 'l Was er voor Lei den alleen of ook voor hare omstreken behoefte aan zulk eene school dat zou de naamlijst der leerlingen die daarvan gebruik maken, kunnen beslissen. En kan die school niet bestaan, zomler eene aanmerkelijke bijdrage uit de plaatselijke lasten, dan is er natuurlijk grond tot beklag. Al wat in het adres voorkomt, betreffende het schoolgeld, dat binnen en buitenslands voor het middelbaar onderwijs geheven wordt, heeft dan eerst waarde of beteekenis, als men de verzekering geven kan dat de gemeente, waar de burger- of realschool bestaat, weinig of niets tot haar onderhoud bijpast, zoodat de inrichting zich zelf onderhoudt. Wat de Duitsche scholen betreft, is het ons bekend, dat zelfs zeer nabij onze grenzen docenten de helft minder be zoldiging genieten dan in Nederland; dat de inrichting min der kostbaar is en dat de levenswijze en de overvloed van het onderwijzend personeel ook mogelijk maakt tot minder kosten dan bij ons docenten te bezitten. De vergelijkende siatistiek. heeft alleen dan waardeals zij de toestanden op dezelfde wijze en volledig voorstelt; en als er dan iu Nederland zoo veel buitenlanders gevonden worden, die in velschillende betrekkingen zijn geplaatst boven eigen landgenootendan durven wij stoutweg verklarendat wanneer men van de hoogere burgerscholen alleen daarin eene gewenschte veran dering verwacht, men zich zeer bedriegt. Als onze hoogere burgerscholieren lust krijgen om ook naar het buitenland te

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1