huis, onder bevel van hun wakkeren kommandant den ko lonel Smits in de zaal zich schaarden om daarna op het or kest in de vergaderzaal plaats te nemen. De voorzitter der afdeeling, Dr. Homoet, opende de ver gadering en gaf in korte trekken verslag van den toestand der afdeeling en van de vruchten harer werkzaamheid. Die uitkomsten zijn, bij menige teleurstelling en onverklaarbare onverschilligheid, bij velen toch verblijdend te noemenzoo dat de afdeeling met vernieuwden moed hare taak kan voort zetten. De heer baron Van Lijnden stelde zich ten doel den rech ten blik te openen op den toestand des volks in verband tot het drankgebruik. Hij bezigde daartoe geene bespiegelingen of betwijfelbare opmerkingen, hij deed het met cijfers, ge trokken uit de officieele opgaven der gemeente-besturen aan het ministerie van financiën over het verbruik gedurende het dienstjaar 1863/64. Daaruit bleek dat op de lijst der 1137 gemeenten Arnhem voorkomt als N°. 5 in de rangschik king van het drankverbruikzynde 17.72 Ned. kan per hoofd in dat jaar, terwijl de opgave der vaten en der ac cijnzen het bewijs levert dat in Arnhem, ongerekend het aanlengen en vervalschen der drankenin dat jaar werd verteerd de som van plus minus f 500,000. Spreker wees met nadruk op deze ontzettende verkwistingdie een zee van jammer en ellende met zich voert, en op de verspil ling van schatten van graan en garst, die tot voeding naar de bedoeling des Scheppers hadden behooren te strekken. Hij beantwoordde de vraagdoor wie deze som wordt op gebracht? door met grepen uit het leven, met benijdens waardig talent geschetst, te doen zien dat het voornamelijk de handwerksstand is, zij, die het minst kunnen missen, die deze zware belasting zich vrijwillig hebben opgelegd. Op grond van deze ervaring riep hij op om den strijd tegen den sterken drank aan te binden, er op wijzende hoe ieder der Arnhemmers thans staat aangeschreven voor zijn aandeel 17.72 Ned. kan sterken drank; hij herinnerde aan de maat regelen van voorzorg in talrijke gevallen genomenthans op nieuw bij de veeziekte, terwijl deze kanker der maatschap pelijke en zedelijke welvaart dag aan dag dieper invreet, en dat zelfs onder de bescherming der wet. Spreker eindigde met dankzegging voor de betoonde belangstelling, niet het minst door den kommandant van Bronbeek en zijne onder- hoorigen betoonden herinnerde daarbij aan den strijd van den baron Van der Cappellendie het opiumgebruik in de Preanger regentschappen had afgeschaft. De heer Mr. d'Engelbronner stelde voornamelijk in het licht het karakter van de Yereeniging tot afschaffing van sterken drankhij deed uitkomen dat deze rust op de zui vere grondslagen van de zedewet door den Schepper in iedere meuschenziel gelegd en als zoodanig door de wetenschap er kend. Met helderheid zijne denkbeelden daaromtrent ontwik kelend, deelde hij mede dat hij deze in volkomen overeen stemming heeft bevonden met de voordrachten door Prof. Wolowski te Parjjs voor de arbeidende klasse op verlangen van keizerin Eugénie gehouden en tevens met de adviezen op het gebied der staathuishoudkunde, overgelegd door de hoogleeraren Ackersdijk en De Bruyn Kops. Hij hield met welsprekendheid en klimmenden ernst aan ieder de verplich ting voor om als burger van den staat de volksramp te hel pen keeren en niet aan eenige afschaffers over te laten wat de roeping van een iegelijk behoort te zijn die het wel met zijn naasten meent, en die gedachtig is dat hij ter verant woording zal worden geroepen ook van hetgeen hij zal heb ben nagelaten Zaterdag 11. heeft het dijkleger van den Tielerwaard de wachtposten op de verschillende dorpen betrokken. Uit het algemeen overzicht van het Bataviaasch Han delsblad van 29 December ontleenen wij het volgende: //Twee belangrijke mededeelingen hebben wij heden voor onze lezers in Nederland. //De aankomst der regenmousson-stormen en de aankomst van den nieuwen Gouverneur-GeneraalMr. P. Mijer. //De regenmousson zet zich dit jaar met ongewone heftig heid in. //De heer Mr. A. Loudon gedurende de ziekte van den waarnemenden Gouverneur-Generaal, Mr. Prins, met het da- gelijksch beleid der zaken en dus ook belast met de over gave van het bestuurheeft het bestaande verschil van ge voelen omtrent de economische hervorming van Indië mogelijk ook in het oog gehadtoen hij den nieuwen Gouverneur- Generaal bij diens aankomst in het hotel te Rijswijk aansprak en - gelijk men ons mededeelt - na Z. Exc. met de be houden aankomst geluk gewenscht te hebbenin even goed gekozene als voor de gelegenheid meest passende bewoor dingen de meening uitte: dat er groote moed toe behoorde, om in den tegenwoordigen staat van zakenbij den strijd der partijen en de verschillende gevoelens over detot heil van Indië te nemen regeeringsmaatregelen, het bestuur over deze schoone bezittingen op zich te nemen. //Zijne Excellentie moet daarop geantwoord hebbendie zienswijze van den heer Loudon ten volle te beamenmaar overtuigd te zijn dat God, die hem den moed had ver leend de hooge door Z. M. hem opgedragen betrekking aan te nemenhem ook tevens den moed zou gevende voor het heil van Indië noodige maatregelen te nemenhet jjoede te bevorderen en het kwade te keer te gaanwaar hij het mocht vinden. //Onze laatste berichten over den gezondheidstoestand van den vice-president der Indische Regeering, Mr. A. Prins, luiden ietwat gunstiger. //Van eene nog al goed onderrichte zijde wordt ons me degedeeld dat het lid in den Raad van Indiëde heer O. van Rees, voornemens is zijne betrekking neder te leggen, zoo door de-Regeering volhard wordt in de schorsing der ordonnantiën van 5 Januari en 15 Februari 1866. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 43°, de9 avonds te 8 uren 41°, te 10 uren 38°. -- Dinsdag morgen te 5 uren 3 5°, te 8 uren 37°, 's middags te 12 uren 45°, 's namiddags te 4 uren 42°. Buitenlandsch Nieuws. De Rijn te Keulen is tien duim gevallen. Uit Brussel wordt gemeld dat Zaterdag 11. de werk lieden te Marchiennes au Pont, in Henegouwen, een molen en eene fabriek hebben verbrand. De troepen hebben vuur ge geven en daardoor naar men zegt vier werklieden gedood en eenige gekwetst. Op verlangen der_ werklieden zijn in eenige fabrieken de vuren gebluscht. De laatste berichten, dd. Zondag, 4 uren 's namid dags, uit Marchiennes, luiden.- //De orde is sinds gisteren avond niet meer gestoord ge worden. Nieuwe detachementen infanterie en cavalerie zijn heden morgen te Charleroi gearriveerd. De gouverneur van Henegouwen bevindt zich te Mar chiennes. De gendarmes en soldaten door de werklieden in grooten getale aangevallen, hebben blijken gegeven van het grootste geduld, voordat ze overgingen tot het gebruik maken van hunne wapenen. Verscheidene militairen werden gewondeen onderofficier zeer ernstig." De berichten uit Hasselt luiden evenmin zeer gerust stellend. Ten gevolge van de aldaar uitgebroken veeziekte heeft men zich verplicht gezien, om 800 stuks vee af te maken. Er zyn troepen ontboden uit het Kamp van Bever- loo, om het kordon te bewaken. Men vreest, dat de ge- heele veestapel, die op 5000 stuks vee wordt begroot, zal moeten worden afgemaakt. De smaak der Parijsche lekkerbekken is sedert eenigen tijd op berenvleesch gevallen. Sommige slachters ontbieden beren uit Duitschland, waarvan het vleesch tegen 5 fr. het halve kilo verkocht wordt. Zelfs naar vossenvleesch is tegen woordig, naar verzekerd wordt, bij de Parijsche vleesch- houwers vraag. In het district van Londen heeft zich een geval van veeziekte voorgedaan en wel in dezelfde stalwaar iD En geland het eerst de ziekte zich vertoond heeft. Men schrijft het feit hieraan toe, dat zich in de nabijheid der boerderij stallen bevonden waar buitenlandsch ingevoerd vee gewoon lijk geplaatst wordt. De noodige maatregelen zijn onmiddel lijk genomen. In- de vorige week hebben drie jonge jufvrouwen te Londen het examen als apotheker met glans afgelegd. Vrijdag 11. is te Canterbury eene meeting gehouden

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2