Buitenlandsch ïSieuws. heeft verspreid; daardoor is dan ook de weg geopend voor andere steendrukkers, die genegen zijn dusdanige werken te ondernemen. In verband met dit alles heeft de heer Heyse ook gewezen op het schoonmaken van bevlekte en verweerde plaat- en boekwerkendie gerestaureerd kunnen worden hetgeen met vrucht verricht wordt door den heer Ch. van Lier te 's-Hage. Te 's-Gravenhagewaar geen openbare school van dien aard bestaat, zal een bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs worden opgericht, tot een schoolgeld van niet meer dan f 6 0 's jaars. Naar men verneemt heeft de heer S. A. Polak bij uitersten wil f 2000 vermaakt aan het Ned. Israëlietisch arm bestuur te Amsterdam, f 300 aan de hoofdsynagoge en 200 aan ieder Ned. Israëlietisch weeshuis. De paus heeft een gouden medaille geschonken aau den baron Paul de Bieberstein te Roermondlid van het Nederlandsch comité voor de pauselijke leening van 1864, voor den ijver door hem in die betrekking aan den dag gelegd. De Hollandsche werkliedendie te Parijs gekomen zijn om de afdeeling Nederland in het tentoonstellingsge bouw in orde te brengen, hebben ook den arbeid gestaakt. omdat het leven te Parijs te duur is. De Nederlandsche commissie is verplicht geweest, om een honderdtal der on- willigsten naar het station van den Noorder spoorweg te la ten transporteeren. De berichten van den Boven-Rijn betreffende den wa terstand zijn van dien aarddat voor Nederland het ge vaar voor overstroomingen niet kan achterblijven, daar de Rijn te Mannheim 2 voet is gewassen en de magazijnen al daar zijn ontruimd, die sedert 17 jaren niet door het wa ter werden bedreigd. Volgens berichten uit Keulen van Zaterdag was het water echter vallende en wachtte men te Mannheim, te Mainz en te Coblenz ook eene verbetering van den waterstand. Te Arnhem was Zaterdag het water 16 duim gewassen. Te Zalt-Bommel zijn weder de dijkwachten betrokken. -Woensdag nacht is de gierbrug te Nijmegen door den hevigen storm van den ketting geslagen en tot aan het fort Kraaienhof doorgedrevenzoodat de overvaart nu met losse vaartuigen geschiedt. In de gevangenis te Leeuwarden is thans naar men verneemt ontdekt de moordenaar van een 2ljarig meisje ten huize van haar oom Jan Stolk te Dinteloord in de maand Februari 1865 waarvan verdacht was zekere Krijn van Baaien, die daarvan niet kon worden schuldig verklaard, maar tot 5 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld wegens gepleegde valschheid in geschriften. De vermoedelijke moor denaar, die zijn schuld heeft bekend, is naar men bericht Pieter de Boef, die zich met Van Baaien in dezelfde gevange nis bevindt en na eene ondergane gevangenisstraf van circa 9 jaren laatstelijk tot 6 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Maasland Ds. li. Gann Dun te Renkum en Heelsumte Hervelt Ds. T. H. Nahuys te Hengelo; te Ooster- en Wester-Blokker Ds. D. P. M. Graswinkel te Zalkte Woudenberg de can- didaat D. G. Escher; te St.-Jansga Ds. M. Niemeijer te Prin seland en Dinteloord; te 's-Grevelduin-Capelle Ds. H. W. A. Verhoeff te ScheveniDgen. Bedankt door Ds. J. J. Eigeman te Loosduinen voor het beroep naar Maasland; door Ds. W. J. Immink te Cothen voor dat naar Eibergen door Ds. J. van der Meulen te Los dorp voor dat naar Lollum. Den 21sten Augustus 1867 zullen al de satellieten of manen van de planeet Jupiter door het lichaam der pla neet worden verduisterd. Sedert twee honderd jaren is dat verschijnsel nog slechts eenmaal voorgekomen. In eene dezer dagen gehouden vergadering van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is, naar aanleiding van een voorstel voor de alge meen e vergadering, strekkende tot vermindering van het quotum door meerdere overeenstemming te brengen tusschen begrooting en rekening, met algemeene stemmen besloten tot het benoemen eener commissie, om te onderzoeken op welke wijze het Departement zich van de Maatschappij kan afscheiden; de overweging, dat het Departement niet lan ger zulk eene aanzienlijke som aan de algemeene kas mag afstaanterwijl het aan zijne inrichtingen niet de noodige uitbreiding en aan zijne schuldeischers niet de noodige af lossing kan gevennoopte de vergadering tot het inslaan van dezen weg, die, naar hare meening, was te verkiezen boven het resultaat, dat van eene aanneming van het voor stel door de algemeene vergadering was te verwachten. Bij de op het Raadhuis plaats gehad hebbende aan besteding is het vijfjarig onderhoud der werken langs het Delftsche jaagpad aangenomen door P. Kaptein den Boumees- ter, timmerman, wonende onder Leiderdorp, voor de som van 793 's jaars; voorts de levering ten behoeve der ge meentewerken over 1867 a. van houtwaren, door D. D. Noordman het eikenhout voor f 1547.88s; door M. J. Vree burg het greenen-, vuren- en dennenhout voor f 1676.84 door J. Muldersz het dennenhout voor f 2 5 4.25 en door E. Spijker de teer per last voor f 142.75 voorts b. van het ijzerwerk door J. C. Bernard voor f 17 5.56 c. van het wagenmakerswerk door J. Bovenlander voor f 122 en (l. van verfwaren door L. G. Smeenk voor f 194.20. Door den gouv.-generaal van Neerl. Indië is o. a. be noemd tot Isten commies bij het departement van binnen- landsch bestuur de 2de commies bij de directie der cultures A. A. Hoos. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zater dag des namiddags te 6 uren 42°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 ureu 41°. Zondag morgen te 5 ureu 3 8°, te 8 uren 3 8°, 's middags te 12 uren 44°, 's uamiddags te 4 uren 42°, se 6 uren 42°, te 8 uren 40°, te 10 uren 39°. Maandag morgen te 5 uren 35°, te 8 uren 36°, 's middags te 12 uren 45°, te 4 uren 43. Uit Denemarken zijn de voorwerpenvoor de we reldtentoonstelling bestemd, bereids te Havre aangekomen. Men verzekert, dat de opening der tentoonstelling onder anderen zal worden bygewoond door den prins van Wallis den hertog van Edinburgden hertog van Cambridge en lord Stanley. Naast de diamanten der kroon zullen in het nijverheids-paleis worden geëxposeerd de diamanten van den hertog van Brunswijk en die van andere vermaarde personen. Te Parys is de opvoering van het drama Galileï door Ponsard na lang aarzelen vergund. De censuur wilde ook daaruit wegnemen de volgende woorden van Galileïdie hij tot de groot-inquisiteur sprak, waarvan in onzen tijd vaak eene niet altijd juiste toepassing gemaakt wordt: Nul ne peut d'hérésie accuser le compas Ni décréter qu'un corps tournant ne tourne pas, L'oeil est juge, en un mot, de l'univers visible; Si le dogme immuable est fixé par., le bible, La science répugne a l'immobilité, Et, mourant dans les fers, vit par la liberté. II lui faut le grand air, l'espace et l'aventure; Marcher, toujours marcher, ainsi veut la nature; Croyez-moi, respectez les aspirations; Elles ont trop d'élans et trop d'expansions Pour souffrir qu'un geölier les tienne prisonnières; Laissez leur le champ libreou malheur aux barrières! In de omstreken van Charleroi hebben ongeregeldhe den plaats gehad uit hoofde de chefs van een aantal groote ijzerwerken zich verplicht zagen hunne fabrieken te sluiten of het loon te verminderen. Tot dit laatste besloten zijnde begaven zich de werklieden eener fabriek op weg om de vuren uit te dooven van een tal van hoogovens. De mili taire macht werd ontbodenom de gewelddadigheden te keer te gaan en daaruit ontstond eene botsingdie de troe pen noodzaakte om van hunne wapenen gebruik te maken. De plechtighedenwelke op 5 Februari zullen wor den in acht genomen bij de opening van het parlement door koningin Victoria zijn vastgesteld. Zij zijn dezelfde als bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk zijn met dit onderscheid nogtans, dat H. M. een modern rijtuig met roomkleurige paarden (in plaats van de vroeger gebruikte logge staatsie koets) zal bezigen ook is nog niet vastgesteld of de koningin de troonrede zal uitspreken dan wel of die in haar bijzijn door den hof kanselier zal worden voorgelezen. Uit Londen wordt gemeld dat het Gouvernement eene Reformbill zal indienen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2