N°. 2142. Dinsdag 5 Februari. A". 186F® Binnenlandsch Nieuws. LEJDSCH DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers VijfCents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12 J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreoht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sehiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 ut.; 12 _u. 41 ut.; 3 u. 37 m 6 u. 6 ro.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 46 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 5 u,; van Amsterdam tteerebijt) naar Leiden dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek eu op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 85 m.; 'savonds te 7 n. 65 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 n. 35 m. 'snamiddags. Oo*t-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 35 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's ar. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m'g av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden- Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uren. ■ommissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vry dag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabrteage des Zaterdags van 11-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Seeretari - open da .-rinks van 10-uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 aren en van i —6 uren; van's-ftijks Directe Belas tingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van da H ypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. Bij beschikking van de Ministers van Binnenlaudsche Zaken en van Marine van 14 Januari jl., is eene commissie van toezicht benoemd over het, op voorbeeld van Frankrijk en Engeland, voor Nederland te bewerkeu en in te voeren boek van seinen op zeebestaande uit de heerenJ. W. Binkes, luit. ter zee 1ste kl., te Rotterdam; F. C. Jaski oud-scheepsgezagv., reeder te Amsterdamen D. C. Riet bergen oud-scheepsgezagv., directeur van het Zeemanshuis en leeraar aan de zeevaartkundige school te Rotterdam. De Minister van Koloniën heeft in zijn antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betrek kelijk het koloniaal batig slot van 1864 ook medegedeeld, dat over 186 6 ter aanvulling der Indische kas is besteed een bedrag van f 20,467,803.58s. Derhalve byna 6 millioen meer dan waarop bij de raming van het koloniaal batig slot over dat jaar is gerekend, derhalve een onbetwistbare reden om niet meer schuld te amortiseeren dan voor 19 millioen, terwijl de minister Betz daarvoor op 26 millioen heeft ge rekend. In het regeeringsantwoord op het verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting voor het Dept. van Bin- nenlandsche Zaken komt voor, dat aan de wetgevende macht eene overeenkomst met het gemeentebestuur van Leiden ter bekrachtiging zal worden aangeboden ten einde met den bouw van het Nosocomium aldaar te kunnen aanvangen. De uitgave voor de waarneming der Dieuwe sterrewacht te Lei den wordt door den Minister verdedigd op gronddat zij zijn in overeenstemming met de tegenwoordige hoogte en behoefte der wetenschap en zich aansluiten aan de inrich tingen in het buitenland; - terwijl zy tot de bevordering der sterrekunde krachtdadig moeten medewerken indien zij voor de sterrekundigen in 't algemeen worden toegankelijk gemaakt. De fttaats-Courant bevat het volgende overzicht van den stand der veeziekte gedurende de week van 13 19 Januari 1S6 7 in het arrondissement Leiden: De ziekte nam in de meest bezochte plaatsen der besmette streek ten noorden van Leiden vrij aanzifjnlijk af, en ver toonde zich te Sassenheim, Voorhout en Oegstgeest in het geheel uiet meer, De meeste gevallen treft men nog te Al- j kemade aanmaar ook hier zullenals in de omliggende gemeenten, de stallen spoedig doorgeziekt zyn. In de overige gemeenten ten noorden van den Rijn werd mede afname waargenomenhoezeer niet overal. Te Nieuw koop Bodegraven en Leimuiden veranderde de toestand niet. In de omstreken van Woerden zyn alle koppels doorge ziekt en heeft de ziekte nagenoeg opgehouden. De enkele aangegeven gevallen kwamen voor onder Hekendorp en Lan- geruigeweide. Te HazerswoudeBenthuizen en Voorschotenmede ten zuiden van den Rijn gelegen kwam geene veraudering van belang. Te Katwijk en Leidengedurende de laatste weken bevrijd werden op nieuw een paar stallen besmet. In het geheele arrondissement zyn van 30 Dec.- 5 Jan. aauget. 873 gest. 202, afgem. 4; 6—12 Jan. 849 221 0; 13-19 h 549, 192, 0. Donderdag 11. werd in de 's-Gravenhaagsche afdeeling der Vereeniging voor Fabrieks- en Handwerksnijverheid door den heer D. Heyse, graveur aan het topographisch bureau, een belangrijk en geschiedkundig overzicht voorgedragen van de uitvinding der lithographie door Senefelder. Hij stelde te dier gelegenheid eene zeer schoone verzameling van steendrukwerk ter bezichtiging van de aanwezige ledendat werk was af komstig van het topographisch bureau (kaarten), van de hee ren Lankhout, Smulders en Spanier, zyDde verschillende proevendie getuigden dat de lithographie hier te lande niet voor die van het buitenland behoeft onder te doen. De heer Heyse bracht zelfs reeds verschillende proeven bij van werk dat omstreeks 50 jaren geleden te Leiden in het etablisse ment van Jonkhr. Von Siebold was vervaardigd, en dat ook blijk gaf van den vooruitgang, welke toen reeds in de lithographie hier te lande bestond. Hij wees ook op de groote overwinning, welke door den heer Lankhout op het gebied der lithographie is behaald door het verbreken van den slagboom, welke voor onze steendrukkers bestond en die vroeger altijd belet heeft dat er hier te lande belangrijke plaatwerken ondernomen werden. Dat het genoemden heer gelukt is die zwarigheden te boven te komen, bewees //de les van Rembrand," welke in kleu rendruk vervaardigd en aangekocht is door de firma Goupil en Comp. te Parijs, die dat schoone plaatwerk wijd en zyd

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1