Binnenlandsch Nieuws. Buiteniandsch Nieuws. weg; alle dingen zal onderzoeken en liet goede behou den maar ook niet zal aarzelen om het onvolmaakte te ver beteren. al wierd het ook als een werk der liberale rich ting voor volmaakt gehouden. Wij wenschen radicale middelen om de gebreken van het kiesstelseldat door onhandige maatregelen hier en daar werd bedorvente herstellen- om het verband tussehen het rijks- en het plaatselijk belastingstelsel in het oog te houdenzoodat het gebied der belastingheffing oordeelkun dig wordt verdeeld; - om 's Lands weerbaarheid in een beteren staat te brengen- om de gemeenten een zelfstan dig gebied te gunnen, waarop zij, wat zij behoeven, recht streeks kunnen heffen en de uitkeering van het 4/5 der rijks personeele belasting te vervangen door eene eigen hef fing; - om de scheiding van Kerk en Staat in den vol- strektsten zin te maken tot eene waarheid en om het netelig en voor de vorige ministeriën moeilijk op te lossen vraag stuk betreffende de koloniale aangelegenheden te brengen tot bevrediging der uiteenloopende eischen. Daartoe is vooral noodig vertrouwen en onpartijdigheid. Of men het gelooven wil of nietde liberalen zijn door hun eigen toedoen in een kwaden reuk gekomeD, en die wat meer van de maatschappij kent dan hetgeen lig op de stu deerkamer leert, wordt gedwongen tot de belijdenis, dat de voorstanders van de vrijzinnige beginselen niet allen en altgd de ware vrienden zijn. En daarom is het zeer mogelijkdat de stem van het geweten ook wel sommigen plaagt als eene nachtmerrie of wel vrees aanjaagt voor een ondierdat schijnt rond te spooken. Z. M. heeft aan den Minister van Staat Jhr. W. G. van de Pollop zijn daartoe kenbaar gemaakt verlangen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commissaris des Konings bg de Nederlandsche Handel-Maatschappg onder dankbetuiging voor de veeljarige gewichtige en trouwe diensten door hem in die betrekking bewezenen verder als zoodanig benoemd den heer G. L. Baud, honorair Staatsraad en oud-minister van Koloniën. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid- Holland heeft bij besluit van 23 Januari 11. bepaald, dat de loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal geschieden voor Leiden op Maandag en Dinsdag 11 en 12 Februari aanstaande, 's morgens te 9 uren; - voor Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiderdorp op Zaterdag 9 Februari, 's morgens te 10 en 11 uren en te halfeen. Naar men verneemt is van het vroeger opgevat voor nemen om de Tweede Kamer in de eerste dagen van Fe bruari bijeen te roepen afgezienvermits tot op dit oogen- blik de antwoorden der Itegeering op de afdeelingsverslagen der Staatsbegrooting er nog niet zijn. De Staats-Courant bevat het volgende overzicht van den stand der veeziekte gedurende de week van 612 Januari 1867 in het arrondissement Leiden: Te Lisse en Koudekerk heerschte de ziekte in mindere mate dan in de voorafgegane week. Te Alkemade en Noord- wijkerhout daarentegen heviger. Te Oegstgeest heeft de ziekte uitgewoedde meeste stallen zijn doorgeziekt. In de overige meer oostwaarts van den Rijn gelegen ge meenten klom het getal der aangetaste runderen boven dat der vorige weken. Zoo kwam te Leimuiden en Nieuwveen, waar de veehouders geruimen tijd verschoond waren geble ven weder menig geval voor; te Leimuiden o. a. 5 2. Te Oudshoorn klom het getal der aangetasten tot 63. In de omstreken van Woerden zgn bijna alle koppels door geziekt en wekelijks komen minder gevallen voor. In de overige besmette plaatsen bezuiden den Rijn kwam weinig verandering. In deze streek is de sterfteverhouding sedert lang lager dan ergens elders. In het geheele arrondissement zijn van 23-29 Dec. 1866 aanget. 760 gest. 281, afgem. 12; 30- 5 Jan. 1867 873, 202, 4 6—12 849, 221, 0. Te Zutfen was van wege de Nederl. hoofd-commissie voor de wereldtentoonstelling het verzoek ontvangenom eenige voorwerpen van oudheidkunde uit het Zutfensche ar chief naar Parijs op te zenden. De archivaris, hierover ge raadpleegd zijnde, heeft gemeend de inwilliging van dat verzoek te moeten afraden en het stedelgk bestuur heeft dientengevolge hierop afwijzend beschikt. In den Koninklijken Frauschen Schouwburg te 's-Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera La belle Hélène. Te Amsterdam heeft de raad aan de overzijde van het IJ ruimte voor petroleum pakhuizen aangewezen, welke door eene maatschappij zouden gebouwd worden. De maat schappij schijnt echter tot nog toe haar aandeelen niet ge plaatst te kunnen krijgen. Onder de voorwerpendie door Rotterdamsche in- dustrieelen naar de Parijsche tentoonstelling zullen verzon den wordenbehoort ook eene keurige collectie van ver schillende soorten van bedvederenbereid in de stoomfabriek van J. C. Klütgenalsmede monsters van eiderdonsgezui verde wittehalfwitte en grijze donsganze-, eende-, kippe en vogelveerenuit verschillende deelen van Europa af komstig. Maandag morgen omstreeks halfelf werd te Rotterdam een buitengewoon zware donderslag waargenomenvergezeld van een fel weerlicht en gevolgd door eene kortedoch he vige regenbui. Zonderling schijnt het, dat het onweder zich bij dien enkelen donderslag bepaalde. Zondag zijn uit 's-Hertogenbosch 50 man dragonders, onder bevel van den ritmeester Gevers, naar Sprang ver trokken waar den vorigen dag de boeren geweigerd had den hun vee af te geven om het te doen afmaken ten ge volge van de veeziekte, die op twee verschillende stallen was uitgebroken. De marechaussees uit Waalwijk hadden vruchteloos getracht de orde te handhaven. In een gevecht met de boeren zijn verscheidene van hen gewond. Zaterdag 11. is te Zevenhuizen de bouwmanswoning van zekere Karreman aldaar afgebrandeen gedeelte der meubelen, de paarden en het rundvee is gered; voor het overige is alles verbrand. - Beroepen bij de Hervormde gemeente te Heemse Ds. A. Piper, predikant te Waarder en Langeruigeweide. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Oosterland door Ds. M. J. Wentinkpredikant te Loon- op-Zand. Maandag avond werd in de Zaal in het Noordeinde de jaarlijksche vergadering gehouden van de Yereeniging ter bevordering van Christelijke belangendie door den voor zitter van het bestuur, den heer A. de Mare, met eene op de omstandigheden van het vorige jaar in verband tot het doel der Vereeniging toepasselijke rede werd geopend. Uit het door den secretaris voorgelezen verslag bleek de toe nemende bloei der Vereeniging, zoodat uit de inkomsten, na aftrek der onvermijdelijke uitgaven, zes aandeelen der aangegane geldleening konden worden afgelost. De aftre dende leden van het bestuur, de HH. W. Verkouw en M. S. Reyst, werden met algemeene stemmen herkozen, en de broederlijke geest, die in de vergadering heerschte, getuigde van de eendrachtige samenwerking, die een mach tigen invloed verzekert. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 47°, deB avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 45°. Dinsdag morgen te 5 uren 39°, te 8 uren 42°, 's middags te 12 uren 48°, 's namiddags te 4 uren 46°. In eene bijeenkomst, gehouden door het collegie van gewone hoogleeraren der Albertinische hoogeschool te Ko ningsbergenis met 22 tegen 8 stemmen besloten het sta tuut der universiteit te wijzigen en de bepaling daaruit te doen vervallendat niet-Evangelischgezinden van het on derwijs aan de academie zijn uitgesloten. Het collegie heeft zich dus voor algemeene vrijheid van onderwijs verklaard. Voor de rechtbank te Darmstadt heeft voor eenigen tijd een zonderling pleidooi plaats gehad. Een te Pfungstadt woonachtig Israëliet had Dr. L., rabbgn te Darmstadtbe schuldigd dat hij in de restauratie van Espen te Frankfort een varkensribbetje had gegeten, eene beschuldiging, die L. noopte den Israëliet wegens eerroof aan te klagen. In de eerste instantie werd de kwaadspreker, wegens zijne las-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2