Reactie. N°. 2187. Woensdag 80 Januari. A0.1857. iV-vj ■■je DSCH DAGBLA Deze Couraut verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Ad.vertentiën1-6 regels ƒ0.76, Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelreoht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 ju. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 n. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Poslbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 36 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke-maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. 8poorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijde - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren, Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commiuie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretari- 's open dagelijks vau 10- i uren.- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-1 nren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 3luren en van 86 uren; -vau's-RijUs Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Bij deu Nederlaudachen Spectator van 26 Januari is gevoegd eene plaat, voorstellende een beest, op wiens staart de woor den: REACTIE voorkomen en waarvan het bijschrift luidt: //Een ondier, dat, opgestooten door koude en vrees, in Hol land schijnt rond te spooken." Wij hebben van dat ondier nog niets bespeurd, maar be- hooren ook niet tot de vreesachtigendie op het minste geritsel zich beangstigen. Toch zou het waar kunnen zijn; maar wij gelooven het niet, want het is ons ondenkbaar, dat men op staatkundig gebied kan meenendat poging tot reactie kans heeft tot slagen. In April 1853, toen een nieuw ministerie optrad met een programma, dat eene critiek be helsde van de kortelings ingevoerde organieke staatswetten uitvloeisel van de grondwetsherziening van 1848 -ja toen was er grond voor de vrees, dat men zou willen terug- keeren tot een toestand van vóór 1848. Al de ministeriën die sedert aan het Bewind kwamen hebben in meerdere of mindere mate de heerschende liberale of grondwettige rich ting gevolgd; en het tegenwoordig Bewind? Zou dat een reactionaire tint hebben Als we letten op de geopenbaarde beginselen ten aanzien der zaak van het lager onderwijsis reeds de houding bij de eerste aanleiding zoo veelbeteekenend en duidelijk ge weest, dat er voor herziening van onderwijswet en grond wet zeker geene vrees voor reactie kan bestaan. - Als men acht geeft op de wetsontwerpen, die ingediend zijn, is er immers beweerd, dat ze, nog van het vorig ministerie af komstig grootendeels als een werk van dat Bewind te be schouwen zijndat slechts door het tegenwoordige wordt afgedaan. Als men, zelfs met eene scherpe critiek, ziet be- oordeelen welke maatregelen als zelfstandig van dat Bewind zijn aan te merkendan ontdekt men schijn of schaduw van eenig verwijt omtrent reactionaire bedoelingen. Benoemingen, ja, deze zouden aanleiding kunnen geven tot eene vrees van partijdigheid jegens personendie een vroeger Bewind waren toegedaan als men eene scherpe lijn wil makendie aan de eene zijde conservatief en aan de andere zijde liberaal gebied van elkander scheidt; - maar wie is in staat zulk eene onderscheiding zelfs te makendie wat meer is dan een partijnaam of leuze Wy hebben nog niets ontdekt van een zwart boek, of het moest zijnwat geruch ten aan den invloed van een hooggeplaatst persoon toeschre ven Hoe is het mogelyk dat men vrees koestert voor reactie, of het moet zijn dat een ontrust geweten daaromtrent visioenen maakt Als er pogingen zijn om reactie te bevorderen, dan ligt de schuld aan de richting, die van 1848 tot 1866 aan het roer van zaken was en die voorgespiegelde beloften heeft onvervuld, billijke wenschen of verwachtingen onbevredigd gelaten. Het is zooniet altijd is vereenvoudigden daardoor be zuinigd - niet al de wetten die beloofd waren zijn inge diend - niet altijd hebben de ingevoerde nieuwe staats wetten het voorgestelde doel uitgewerkt. Maar toch de pro vinciale-, de gemeente-, de kieswet, - de wettelijke regeling van het recht van vereeniging en van het lager- en mid delbaar onderwijs, de geneeskundige wetgeving en wat niet al worden door het tegenwoordig ministerie als eene erfenis van de vroegeren met zorg, met getrouwheid uitgevoerd. Scheiding van Kerk en Staat komt meer en meer tot haar recht, hoe gebrekkig en onvoldoende zij ook jaren achtereen is toege past; maar ook dit Bewind heeft daaraan geen schuld. Of zou het ook kunnen zijn dat men hier of daar meer vrijheid begeerde voor het bijzonder onderwijs, dat men voor reactie zou vreezen Welk eene dwaasheidwant de grondwetsherziening heeft in zake van onderwijs nooit ge huldigd het Staatsalvermogen of het monopolie van den Staat in zake van het openbaar onderwijs. Op den liberalen weg ligt wel opheffing der theologische faculteiten by de Staats zorg voor hooger onderwijs; eerbiediging van het recht der godsdienstige gezindhedenhandhaving der vrijheid van ge weten en van het ouderlijk gezag. En wat nu 's Rijks geldmiddelen en het belastingstelsel betreft, wie erkent niet, dat ook op dit gebied geen schijn of schaduw van zucht tot reactie bestaat, al ziet men de zaken niet zoo gunstig voorgesteld of al legt men de optische bril ter zijde. Neenwij vreezen voor geene reactiemaar verwachten integendeel van een veerkrachtig Bewind dat het zal letten op den geest der Natie en op de belangen des Vaderlands dat het met vasten tred zal voortgaan op den ingeslagen

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1