X°„ 2136. Dinsdag 29 Januari. A". 1 ?ÏG7.S Binnenlandsch Nieuws. Weder een nieuwe hoofdelijke omslag! Thans is gedrukt en aan de raadsleden rondgedeeld eene plaatselijke directe belasting, die, gelijk de hoofdelyke om slag die in de laatste jaren binnen Leiden geheven werd, tot grondslag heeft de hoofdsom van de aanslagen der per- soneele belasting, waarbij ter berekening, wat de dienst- en werkloonen betreft, die van de 1ste en 2de klasseen, wat de paarden betreft, alleen die der 1 ste klasse in aanmerking ko men. In plaats van den eenigen factor van 20 is thans een opklimmende factor genomen van 20 tot 50 in 27 klassen. Van die belastbare som wordt 4 pCt. geheven om te ver kregen eene opbrengst van f 120000. Dit plan is ge schoeid op den leest van de Utrechtsche directe belasting, met dit verschil, dat te Utrecht een opklimmende factor is aangenomen van 20 tot 33 in 14 klassen, waarvan gehe ven wordt 13/10 pCt. om te verkrijgen eene opbrengst van ruim f 75000. Derhalve zou volgens dat plan van de aangeslagenen in de rijks-personeele belasting worden geheven, behalve de 50 gemeente-opcentennaarmate van het bedrag van de hoofd som der rijks-aanslagen, onder andere vormen nog eens 80, 100 tot 200 gemeente-opcenten, behoudens eene verminde ring voor elk kind, dat de aangeslagene boven de 4 en be neden den ouderdom van 18 jaren ten zijnen laste heeft. Keurt men de personeele belasting goed als een billijk en gelijkmatig drukkende belasting dan is tegen dat plan niets te zeggen. Maar is men van gevoelengelyk wij dat zijn dat door dat plan velen die op kamers of bovenhuizen wo nen een privilegie genieten uithoofde zij niet in den hoofde- lijken omslagbij art. 243 der gemeentewet bedoeldwor den begrependie een aanslag wil naar ieders inkomen dan deugen de grondslagen niet; - te minder, omdat de per soneele belasting eene belasting is op de verteering en om dat vólgens het 2de lid van art. 243 oud der gemeente wet een maximum voor de heffing van gemeente-opcenten op gronden van algemeen belang werd aangenomen. Wanneer gelijk bekend en onbetwistbaar isde bestaande hoofdelijke omslag zeer onbillijk en ongelyk drukt, zoodat uit eene vergelijking van de verschillende aanslagen dadelijk in het oog loopt, dat die omslag buiten verhouding staat tot het vermoedelijk inkomendan moet de opklimmende factor nog de ongunstige verhouding zeer verergeren en dan is men gekomen van kwaad tot ergertenzij men op het oog had de hoogere standen dubbel te treffen en onder de hooge standen heerscht juist de grootste ongelijkheid in aan slag door de ondoeltreffende schatting der waarde van het mobilair. Wij onthouden ons van verder iu bijzonderheden te tre den omdat wij thans kalm en bedaard zullen afwachten of de Leidsche burgers, die zoo vervaard gemaakt zyn tegen verhooging van schoolgeldook eenig bewijs van belang stelling zullen geven van adhaesie aan dat plan; of onze staathuishoudkundigen dat plan evenzeer in het openbaar zullen bespreken als het voorstel van den heer Scheltema en of men door dat plan ieders vermoedelijk of werkelijk inkomen treft of belast. Wij vernemen dat het plan slechts dienen moet, om zich voor 1867 te redden nit het laby rint, waarin men geraakt is, maar dan zouden we toch in bedenking geven om, vóór men een omslag van f 120000 heft, toch zich te houden aan de bestaande wettelijke voor schriften waarmede strookt het voorstel van den heer Schel tema, en de bedoeling der commissie van financiën, om over 1867 nog te berekenen het voordeel der gasfabriek, waardoor de volle 4/5 der personeele belasting wordt ge noten, en het cijfer van den hoofdelyken omslag met 1/4 kan worden verminderd. Het slot van het hoofdartikel in het voorgaande nornmer moet' aldus gelezen worden «Maar als de belastingen ongelijkmatig drukken en men de ?«£<?rvermogenden zwaarder moet belasten om de opge dreven uitgaven te kunnen bestrijdendan weert men uit de gemeente, wegens den druk der belastingen, - die altijd grooter gemaakt wordt dan hij is, - hen, die er zich zou den willen vestigenzoodra er slechts één isdie om deze reden naar elders verhuist." Uit 's-Hage wordt bericht, dat Z. M. aan den baron Sloet van den Beele verlof heeft gegeven om het officieel costuum van gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië te blijven dragen. LEIDSCH D l (ill LID. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 tn de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 ,u 41 m.; 3 u. 37 ut.; 6 n. 6 m.; 9 n. 5 ra.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 li. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige lagen5 n.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Posibuslidhtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 8 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iodisobe Landpoit. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisobe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telagraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av, Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad'op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder t. Maandagen Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van ll-l uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie j open dadelijks vaa 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect is te sprekeD op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-1 men. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; ran's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag ou Donderdag van uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kad&sUr, van 94 uren. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regel^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreeht 35 Cts.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1