N°. 2134. Zaterdag 26 Januari. A0. - -js> Binnenlandsch Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vao genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Graveahage, Delft, Schiedam en Rotterdam; te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 in.; 12 _u 41 un.; 3 u. 37 m 6 n. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u.r de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leldendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Pottbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te lO u.50 m.; 's uamidd. te 3 u. 35 m,; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoor-.veg-Telegraaf dagelijks vaD 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijdea. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. -Bureau der Plaatselijke Secretarie ia opsn dadelijks van 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken cp het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uien, Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren ea vaa 3—3 ureu; van 's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, tVoeasdag en Donderdag van 2 ureu. raa Sagel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadasttr, van 94 uren. Z. M. heeft aan Mr. E. N. Rahusen op verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van secretaris van het collegie voor de zeevisscherijen en in zijne plaats voor het loopeud jaar en de jaren 1868 en 1869 als zoodanig be noemd Mr. J. T. Buys. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Gorkum Mr. D. J. Mom Viech thans rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank en adv. te Haarlem; tot kantonr. te Ginneken en Bavel Mr. A. H. de Bruyn thans griffier bij het kantongerecht aldaar tot griffier bij het kantongerecht te Ginneken en Bavel Jhr. Mr. G. Six adv. te Breda. De officier van gezondheid 2de kl. H. A. Zegers is van het 3de reg. dragonders te Amsterdam overgeplaatst bij het 6de reg. infanterie te Ylissingen. Het //Dagblad van Zuid-Holland" gaat den finantiëelen staat van ons land over 1866 na, en komt daarbij tot de conclusie, dat wel is waar de opbrengst der middelen in 1866 ƒ4,226,604 meer was dan in 1 865 maar dat alle middelen die bewijs van vertier en welvaart gevenachter uitgingen werkelijk of relatief, terwijl wijn en successie, als gevolgen der cholera f 427,879 en ƒ145,729 meer le verden, de suiker 1,449,347 hooger opbrengst gaf, welke winst daarentegen in 't batig slot verlies zal brengenen eindelijk de sterke dranken ƒ3,063,250 meer deden ont vangen. In 't geheel werd 12,277,265 door de jenever- driükers opgebracht; de jeneveropbrengst is tot een vijfde van ons geheele belastingstelsel opgevoerdhooger dan in Rusland; ons finantiewezen drijft alzoo wel op de kurk der jeneverflesch. In het //Volksblad" leest men Wanneer men de ge schiedenis van onze ministeriën nagaat, ook in verband met vele zaken die afdoening vorderen, zal men ontwaren, dat de politieke kleur der ministeriën niet zooveel invloed heeft gehad op de aanneming der wettenmaar dat de voortdu rende afwisseling der ministeriën ten hoogste nadeelig heeft gewerkt op de afdoening der zaken. Politieke partijzucht, voortdurende veranderingen hebben eenigen schijn van vooruitgang; inderdaad zijn zij ten hoog ste nadeelig voor wezenlijken vooruitgang. Ware en oprechte zucht tot vooruitgang vordert, dat men met onpartijdigheid en vrijmoedigheid de regeering helpt, dat de inventaris van af te doene zaken elk jaar minder worde. Men verneemt dat, namens de vergadering van Zuid- Hollandsche directeuren en leeraren van hoogere burgerscho lendoor de directeuren van de hoogere burgerscholen in ons vaderland eene circulaire is uitgereikt aan alle leeraren dier scholen waarin zij worden opgeroepen om den wensch te helpen verwezenlijken eenparig uitgedrukt op de verga dering den 24sten Dec. 11. te Rotterdam gehouden, om eene algemeene vereeniging tot stand te brengen van direc teuren en leeraren aan openbare hoogere burgerscholen en burgerdag- en avondscholen in on3 vaderland. Aan eene commissie, bestaande uit de heeren J. P. A. Francois te RotterdamDr. D. de Loos te Leiden en Dr. J. C. van Deventer te Dordrecht, is opgedragen een regiement voor zoodanige vereeniging te ontwerpenhetwelk dan op eene algemeene vergadering, Zaterdag den 20sten April e. k. te Utrecht te houden in beraadslaging zou komen. Het Tijdschrift getiteld: //Godgeleerde bijdragen," heeft met 1°. Januari 1 86 7 eene nieuwe redactie en een nieuwen uitgever gekregen. Ds. C. Sepp heeft de redactie overgedra gen aan een ander, die zich niet bekend maakt; - najaren achtereen met ijver en onpartijdigheid die moeilijke taak te hebben vervuld lag hij met een ernstig woord haar neder. De firma De Breuk en Smits alhier heeft zich met de uit gave belast, en in bet eerste nummer is een opmerkelijk stukgeteekend E. L., dat eenigermate stof geeft tot gis sen wie van het nieuwe tijdschrift redacteur of medewerker is. 't Betreft een oordeel over Prof. Hoekstra's werkje over de benaming Menschenzoon. //In den ring waartoe hij be hoort is het gelezen en besproken en - zonderling genoeg - vond het bij niemand goedkeuring. Ouderen van dagen klaag den over den hoogen toon, - velen ergerden zich er aan, dat een man als Neander bespot was geworden; allen kwa men daarin overeen, dat men zoo exegetiseerendevan de Schrift alles maken kan wat men maar wil. In enkele tijd schriften is het beoordeeld geworden en door die beoordee lingen is het willekeurige, dat in de moderne theologie den heerschenden toou voert, nog duidelijker in het licht getre den. - Prof. Hoekstra's werkje is een product van zulke willekeur. De wetenschap, die op zulk een manier te werk

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1