van allendie met spoorwegen in verband met de bijzon dere ligging van Amsterdam en zijnen handel en scheepvaart bekend zijn, eene splitsing van goederen-en personen-station te bevorderen te weten goederen-station aan de water- of IJ zijdepersonen-station aan de landzijde beide in onderling verband; tevens in verbinding met de bestaande en aan te leggen spoorwegen en spoorweg-stationsdoor middel eener ceintuurbaan. Ten gevolge van het menigvuldige drijfijs is de schip brug over den IJsel bij Westervoort weggenomen. Bij eene vrij sterke daling van den IJselstand te De venter, is Maandag avond ten gevolge van het-vele drijfijs dat zich reeds dien morgen vertoonde, de schipbrug weg genomen en heeft de overtocht per pont plaats. Op last der hooge regeering in Pruisen is door den burgemeester van Elten bekend gemaaktdat de groote weg van Babberik op Elten is afgeslotenen dat geen personen meer tot het binnenkomen in dat rijk worden toegelaten. Alleen de rijdende nachtpost van Emmerik op Arnhem vice versa, maakt hierop de eenige uitzondering. Wil men Prui sen indan wordt dit slechts langs den spoorweg vergund na behoorlijk gedesinfecteerd te zijn. Uit Deventer wordt gemeld, dat Woensdag avond, 16 Jan., in de Groote Kerk niemand anders is opgekomen om de godsdienstoefening bij te wonen, dan de predikant, de organist, de voorzanger en een diaken. De Kerkelijke Courant geeft gewichtige en beharti genswaardige wenken ten aanzien van de weldra in te voe ren nieuwe wijze van verkiezingen volgens art. 2 3 van het in 1 85 2 vastgesteld Algemeen Reglement op het bestuur der Nederlandsche Hervormde kerk. Zij vraagt: wat zullen de gevolgen zijn? en zij antwoordt daarop: //Daar zijn ge meenten waar groote ontevredenheid heerseht, waar de ker- keraad de toestand der gemeente miskent, waar hij voort durend zich zeiven vernieuwt in denzelfden geest, zonder met den geest der gemeente te rade te gaan waar die ker- keraad bij predikantsberoeping het recht der gemeente als met voeten treedt en daar zal het werk der verkiezing een werk der vergelding zijn. Daar zal de stem der ge meente beslissen, dat de kerkeraad haar in hare dierbaarste belangen heeft beleedigd en gesmaad en dus dient op te slaan om plaats te maken voor een anderen van wien om dat hij voortkomt uit den boezem der gemeente, betere din gen kunnen worden gewacht. In zulke gemeenten zal de rechtstreeksche verkiezing met blijdschap worden begroet en zij zal er een zegen zijn. - Wenschelijk is het, dat alle ge meenten zonder onderscheid zich aanstonds voor den nieuwen toestand verklaren. Er moet geen reden tot ontevredenheid worden gelaten. Die reden blijft, waar de meerderheid het oude wil behouden, die reden bestaat niet, waar men de wet in uitvoering brengt. Daarom neme elke gemeente het reglement aangelijk het daar ligt en doe uitspraak voor de rechtstreeksche verkiezing. Wie haar daarvan terug tracht te houden, bewijst haar een slechten dienst. Wenschelijk is het, dat de nieuwe orde van zaken welke de Nederlandsche Hervormde kerk tegen gaat, het kerkelyk leven een nieuwe kracht bijzette. Dat leven kwijnt. Het lijdt aan achteruit gang aan flauwhartigheidaan tering." Een oud-strijder van 1813, W. van der Linden die zich uit het gesticht Veenhuizen naar Kampen begeven en daar in een slaapstede zijn intrek genomen had, is Zondag middag jl. aan tafel plotseling overleden. Misbruik van ster ken drank acht men de aanleidende oorzaak van dit over lijden. Onlangs heeft te Ten Boer een diefstal plaats gehad die wegtns brutaliteit in de uilvoering zeer opmerkelijk is, te meer als men bedenkt, dat het feit door eene vrouw is uitgevoerd in overleg met hare moeder. Te Ten Post wo nen twee zusters, Jantje en Catharina Heller, die eene kleine nering drijven. Reeds gedurende eenige dagen had de vrouw van G. B., van Kroddeburenmet hare moeder vruchteloos getracht Catharina buitenshuis te lokken; eindelijk gelukte dit op een avond in de vorige week, en nadat zij zich hier van verzekerd haddengaat genoemde vrouw van G. B., geheel vermomd en onkenbaar gemaakt, naar de woning van de zusters, voorgevende iets te willen koopen. Zij ver zocht de alleen in huis zijnde zuster haar den kouseband te willen opbindendoch slaat haar, toen zij zich daartoe bukte, plotseling een boezelaar over het hoofd, bindt dien met een touw vast om haar hals, ten einde haar te smo ren en tracht haar het hoofd in een emmer met water te stoppen, dat echter mislukte, ten gevolge van het omval len van den emmer; door de hierop ontstane worsteling ge raakt eindelijk de aangevallene bewusteloos. Terwijl zij in dezen toestand bieef liggen, heeft haar aanrandster uit het kabinet ruim 120 gestolen en een aantal manufacturen uit den winkel. Ten gevolge van het onmiddellijk door de justitie ingesteld onderzoek, is het aan de Rijksveldwach ters Pieters en Yan Bruggen, van Ten Boer, en den bri gadier Yan Dieren, van Appingadam, gelukt de daderes van dezen diefstal op het spoor te komen het feit tot klaar heid te brengen en het grootste gedeelte der gestolen voor werpen bij bedoelde vrouw en hare moeder in beslag te nemen. Aan den Overtoom, onder Sloten is Maandag avond op den publieken weg de volgende diefstal gepleegd: De persoon Yan de H. uit Haarlemmermeer, die Dinsdag in het huwelijk zou treden, keerde met eene slede van Amster dam alwaar hij het noodige voor de bruiloft en een gou den geschenk voor zijne bruid had gekocht, naar huis terug, en had de onvoorzichtigheid de slede, waarin hij de ge kochte voorwerpen netjes had geborgen voor de deur on bewaakt te laten staan, terwijl hij in een herberg ging, met dat gevolg, dat hij terugkomende de slede ledig vondvoor raad en geschenken waren gestolen. De politie, welke ter stond onderzoek heeft gedaanschijnt den dader evenmin als de goederen te kunnen op het spoor komen. Een der laatste werken van den Leidschen hoog leeraar J. van der Hoevengetiteld//Philosophia Zoölo- gica," wordt thans door den Turinschen hoogleeraar Les- sona in het Italiaansch vertaald. De eerste helft van deze vertaling zag in het einde van het vorige jaar te Genua het licht. Het werk zal tot leiddraad der lessen in de natuur lijke geschiedenis aan de Turinsche hoogeschool dienen. In de heden- Donderdag gehouden -zitting van den gemeenteraad alhier is de heer H. Henkes als gemeente ontvanger beëedigd; bij den gelukwenschdien de Burge meester uitsprak, voegen wij den onzen, nu-wederom door den gemeenteraad langdurige trouwe en eerlijke diensten door die benoeming zijn erkend. Gedurende meer dan het vierde eener eeuw met het dagelijksch beheer der plaatselijke geld middelen bekend is de bijstand te waardeeren dien hij ver leende in de twintig eerste jaren van zijn dienst, bij de invoering van de nieuwe regels op het finantieel beheer, die we altijd te danken hebben aan de grondige kennis en het welwikkend oordeel van den vroegeren Wethouder Du Rieueervolle nagedachtenis, waardoor orde en zekerheid een vroegeren toestand van wanorde vervingen vóór dat de gemeentewet daarvoor waarborgen gaf. Als de meestgeschikte en de meest aanbevelingswaardige zien wij in de benoeming ook een eer voor den gemeenteraaddie niet naar geboorte of hoogen stand, maar naar verdienste en geschiktheid zyne keuze bepaalde. - De gemeenteraad benoemde voorts tot Regentesse van het Heilige Geest of Armen Wees- en Kin derhuis Mevr. Snellen van Vollenhoven,-en van het R. C. Weeshuis Mevr. Schmier geb. Schmier; - de benoeming van de leden der Commissie voor de bewaring van voorwerpen van oudheid- en kunstwaarde werd verdaagdgelijk ook die van leeraars in de wis- en natuurkunde bij de openbare school van meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes van de 1ste klasse; terwijl als leeraar voor de geschiedenis werd benoemd de heer 11. C. Rogge. Vervolgens is het verzoek van T. W. van Hartrop tot nadere inlichtingen aangehouden en de wijziging der veror dening betreffende de jaarwedden der hoofdonderwijzers aan genomennadat bedenkingen waren geopperd tegen het voort durend toekennen der verhoogde tegemoetkoming voor gemis van vrije woning, die met 10 tegen 9 stemmen in de ver ordening is opgenomen. Bij de heden Donderdag gehouden openbare verkoo- ping op het Raadhuis is de Rijnsburgsche poort tot afbraak verkocht voor 2590 aan J. P. Rietbergen en B. Vliegent- hart en de buiten Hoogewoerds poort, ook tot afbraak, voor 1380 aan H. Filippoterwijl het daarstellen van eene nieuwe insluiting langs het plantsoen bij de Hoogewoerds poort is aanbesteed, en het 1ste perceel door G, Splinter

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2