Buitenlandsch Nieuws. zoek dat model aan de gemeentebesturen te doen toekomen ten einde hen in de gelegenheid te stellen het verslag over 186 6 daarnaar in te richten. Uit een door het Departement van Financiën open baar gemaakt overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de twaalf maanden dezes jaars, blijkt, dat die middelen hebben bedragen /'68,683,257.01s, tegen /'64,45 6,653.41s in hetzelfde tijdvak van 1865. De Staats-Courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week beginnende den 6den en eindigende den 12den Januari. Daaruit blijkt, voor zoo veel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 2 541 runderen; 703 zyn gestorven, 16 af gemaakt en 244 hersteld, terwijl er 157 8 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 81,126 runderen aangetast, waarvan er 3 6,04 9 stierven, 14,736 werden afgemaakt, 28,069 herstelden en 2272 nog ziek zijn. Vrijdag is te Leeuwarden op den leeftijd van 33 ja ren overleden de heer A. Drielsma, med. doctor en cand. in de philosophie, secretaris en plaatsvervangend lid in den geneeskundigen raad voor de provinciën Friesland en Gro ningen. Zijn dood mag een waar verlies voor de wetenschap worden genoemd, waarvan hij een vlijtig en gelukkig be oefenaar wasgetuigen de vele werken over geneeskunde chemie, hygiëne enz., die van hem het licht hebben gezien. Reeds als student werd hij voor een antwoord op eene prijs vraag met goud bekroond. Onderscheidene geleerde genoot schappen hadden zijne verdiensten erkend door hem onder hunne leden op te nemen. Naar wij vernemen zal door het Rotterdamsche too- neelgezelschap onder directie van den heer De Vries op Maandag den 4den Februari aanstaande, in den Leidschen Schouwburg worden ten tooneele gevoerd het tooneelstuk irKlaasje Zevenster." De rivier de Maas voor Delfshaven (zqnde de zoo genaamde Oost- en Westkous) is in den afgeloopen nacht geheel toegevrorenwaardoor alle scheepvaart gestremd'is. Er heeft zich drijfijs in de rivier voor Arnhem ver toond; de schipbrug is weggenomen. Het water is sedert een paar dagen aanmerkelijk gevallen. Ten gevolge van het vele drijfijsdat zich in de rivier de Waal heeft vertoond, is men genoodzaakt geweest, ge durende Zondag nacht de schipbrug voor Nijmegen weg te nemen. Het is zoo goed als zeker, dat 1 Februari de gou verneur der academie te Breda aftreedt en vervangen zal worden door kolonel Schönstedt, terwijl majoor Gerlach kommandant wordt. Ook moet de commissie in den Haag het eens zijn over het grondidee der nieuwe regeling aansluiting aan het middelbaar onderwijs met driejarigen cursus. Te Heteren is de veeziekte uitgebroken op den stal van den heer De Haas, een door water omgeven erf en waar hoegenaamd geene aanraking met besmet vee of be smette voorwerpen heeft plaats gehad. Op een stal, in de Slijkstraat te Zevenaar, toebe- hoorende aan den baron Van Nispen van Sevenaer, is de veetyphus uitgebroken, en zijn dientengevolge 23 runderen afgemaakt en begraven. Donderdag ochtend heeft men te Smilde een huis, dat Woensdag door den hevigen storm letterlijk geheel on der de sneeuw was geraakt, weder opgedolven. Het huis gezin heeft den nacht in den grootsten angst doorgebracht. Sedert 1845 is in deze environs zoo veel sneeuw niet geval len als in deze week. Wij vernemen dat door HH. Commissarissen der Leidsche Maatschappij voor Toonkunstin de maand Fe bruari een concert in den Leidschen Schouwburg zal wor den gegeven. Met genoegen vernemen wijdat bij de directie der Haagsche opera het plan bestaat, om, waarschijnlijk den 15den Februari a. s., bij wijze van proef, alhier eene voorstelling te geven. Eenige jaren geleden gaf zij hier ook enkele voor stellingen, maar daar de geldelijke baten niet aan de ver wachting beantwoordden, soms zelfs de onvermijdelijke uit gaven Diet bestreden zag de directie zioh genoodzaakt haar plan op te geven. Nu biedt zich andermaal de gelegenheid aan, tegen eenen betrekkelijk geriDgen prijs, eenige genot volle avonden te smaken- zal men haar nu weder onge bruikt laten voorbijgaan Wij hopen neen maar meenen ook tot verontschuldiging van het Leidsch publiek te mogen bij brengen dat het niet altijd zijne schuld was, als de schouw burgzaal slecht bezet was. De directie tochminder bekend met hetgeen hier plaats vond koos ongelukkiger wijze maar al te dikwijls juist die avonden waarop een groot gedeelte van het beschaafd pu bliek 't zij b(j eene letterkundige voordracht't zij op een concert tegenwoordig moest zijnzich in twee zalen te ge lijkertijd goed te doen vertegenwoordigenmag toch van een min talrijk publiek niet geëischt worden De directie schijnt zich nu aan denzelfden steen te zullen stooten. Op Vrijdag, 15 Febr., zal Dr. Réville zijne laatste séance lit téraire houden en de opera-voorstelling loopt groot gevaar door deze voordracht een aanzienlijk gedeelte van het pu bliek te zullen missen. Gaarne zagen wij dus, dat de di rectie der operaop deze omstandigheid opmerkzaam ge maakt, hare voorstelling op een anderen onbezetten avond bepaalde. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 22°, des avonds te 8 uren 22°, te 10 uren 22°. Dinsdag morgen te 5 uren 2 2°, te 8 uren 22°, 's middags te 12 uren 2 5°, 's namiddags te 4 uren 21°. Te Coburg vereenigden zich onlangs Dr. Eberhard Fr. ForkelRudolf Genée, Dr. Meijer, E. PragerRoth- bart, G. Schauer, F. SchlegelVon SchwendlerF. Staude Dr. Tempeltey en Dr, Trompheller tot een comité, om gel den in te zamelen voor een monument, dat men wenschte op te richten ter eere van den dichter Fr. Rückert. De sneeuw op den spoorweg tusschen Londen en Do ver is in zooverre weggeruimd, dat de treinen weder kun nen rijdenhoewel iet» later aankomende dan gewoonlijk. Bij de poging der bjj Dover gestationneerde redding boot, om de equipage van een nabij die plaats gestrande Fransche driemaster in veiligheid te brengen is die boot omgeslagen en zijn vijf personen in de golven omgekomen. Promotie aan de Leidsche Hoogeschool. 22 Januari. - Tot Doctor in de beide Rechten, de heer A. J. E. Jolles, geb. te Amsterdam, met een academisch proefschriftgetiteld Bijdrage tot de kennis van de ont wikkeling van de zee-assurantie in de Vereenigde Ne derlanden. OFFICIEEL KIElWt». Vergadering van den Gemeenteraad van Leydenop Donderdag den 24sten Januarij 1867 's namiddags te twee uren. Onderwerpen1°. Beëediging van den benoemden ge meente-ontvanger H. Henkes. 2°. Benoeming van leden der Commissie voor de bewaring van voorwerpenvan waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst. 3°. Benoeming van eene Vde Regentesse van het Heilige Geest of Armen Wees-en Kinderhuis. 4°. Benoeming van eene Vde Regentesse van het R. C. Wees- en Oudelie- denhuis. 5°. Benoeming van leeraars aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse, voor meis jes, by de 1ste afdeeling, als: a. leeraars voor de wis- en natuurkunde; b. een leeraar voor de geschiedenis. 6°. Ver zoek van den heer B. F. Krantz, om ontslag als lid van de Commissie van toezigt op de scholen van middelbaar on derwijs. 7°. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw in komende leden. 8°. Verzoek van T. W. van Hartrop, tot het in eigendom bekomen van gemeentegrond. 9°. Wijziging der verordening bepalende de jaarwedden van de hoofdon derwijzers enz., van 30 Junij 1866 (Gemeenteblad N°. 16),

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2