N°. 2131. Woensdag 23 Januari. Duinwaterleiding. Over den toestand van liet Leidsche drinkwater valt niet te twisten. Op de meeting, die door de belangstelling van liet bestuur der Leidsche afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid eene uitmun tende gelegenheid gaf, om die gewichtige zaak te bespre ken, is uitgemaakt, dat de stadspompen geen goed drink water geven en dat het water in de huizen der ingezetenen over het algemeen niet voldoet aan de vereischtenom als DUttig voor de gezondheid te kunnen dienen. Er is be hoefte, dringende behoefte aan beter, helder en zuiver drinkwater en hoe dat te verkrijgen is, daartoe wordt ons thans den weg geopend door eene vereeniging, die zich ten doel stelt het duinwater op te vangen in de duinen tusschen Scheveningen en Katwijkom het te leiden naar Leiden en aldaar voor de ingezetenen beschikbaar te stellen. Wij achten die zaak voor Leiden van algemeen belang, omdat voor de openbare gezondheid dat drinkwater eene eerste behoefte is. 't Zij verre van ons te beweren datals aan die behoefte is voldaangeen ziektegeen cholera meer heer- schen zal; - maar zooveel is zeker, dat slecht drinkwater, evenals onrijpe vruchtenziek vleeschof alle bedorven eetwaren voor de gezondheid hoogst nadeelig moet worden gehouden. Op ieder mensch rust de taak, daarop toe te zien- op de regeering daarvoor te waken en te zorgen. Wie de zorg voor zijn eigen lichaam verwaarloost, tast zijn leven aan en doet een groot kwaad en zondigt tegen Hem die alleen het leven schenkt en het leven ontneemt. Zulk eene drinkwaterleiding kost veel geld maar is ook eene opoffering waard voor die er behoefte aan heeft. Dat de gemeenteraad zorgt voor de stadspompen is te verwachten; maar de kosten zouden te hoog loopenindien ook niet alle ingezetenen van die waterleiding gebruik maakten. Hoe al- gemeener de deelneming is, des te goedkooper zal het duin water verkrijgbaar zijn en wij begrijpen dat niemand bui ten drinkwater kan, maar daarom ook iedereen dat koopen kan en moet. Er wordt jaarlijks door klein en groot, mis schien wel onder de mindere standen het meesteen zeer aanzienlijke som besteed voor jenever en andere gedistil leerde wateren. Die som kan worden geraamd op 3 en 4 tonnen gouds. Welnudat ieder dan bedenkewaaraan dat geld nuttiger besteed wordtaan goed drinkwater of aan jenever? Wij houden het er voor, dat de stoffelijke en zedelijke toestand van Leiden oneindig veel winnen zouals het geld tot nu toe voor jenever besteedgeheel of voor een groot deel strekte om eene duinwaterleiding binnen Lei den te verkrijgen en te bezittten. Wij zullen niet behoeven te zeggendat door die water leiding het altijd lastig en kostbaar onderhoud der huispom pen wordt bespaard en het gerief, dat de Amsterdammers reeds lang ondervinden ook daarbij een sterken prikkel be vat, om zich het duinwater aan te schaffen. Wij stellen ons voor, dat de uitnoodiging tot deelneming, in de rondge deelde circulaires vervat, velen welkom zal wezen. Eene al- gemeene deelneming geeft hoop op goed en goedkoop drink water. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot gouverneur der Ned. bezit tingen ter Kuste van Guinea den met den titulairen rang van intendant der 1 ate klasse gepensioneerden intendant der 2de klasse van de militaire administratie in Ned. Indië G. P. W. Boers; tot kantonrechter te Culenborg Mr. C. M. W. Schnellthans kantonrechter te Cortgene- den majoor C. P. Weymar Schultz, van het 7de reg. inf., op zijne aan vrage, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op 1300 'sjaars. - Z. M. de Koningdie beschermheer is van de scherp- schutters-vereeniging te 's-Gravenhage en de oprichting van dergelijke vereenigingen zooveel mogelyk wenscht te bevor deren heeft zich, naar men verneemteen costuum als zooda nig aangeschaft, waaruit men meent te mogen afleiden.dat Z. M. voornemens is later eene inspectie over de leden dier vereeniging te houdenof nu en dan de oefeningen bij te wonen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den 2 8 December 11. aan Gedeputeerde Staten der provinciën eene missive toegezonden houdende inzending van het vereischt getal exemplaren van een nieuw model voor het uitvoerig en beredeneerd jaarlijksch verslag van den toestand der ge- meeutebedoeld bij art. 182 der gemeentewet, met ver- DSCfl Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regelsy0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdams te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 £u. 41 m.; 3 u, 37 m 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n, Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Poatbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'a morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 ra.; 's namidd. te 8 u. 35 m.; '8avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. - Oost-Indische Lundpoit. Over Southampton l en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraafi Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uren. Commissie oan Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 nren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10-1 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren, - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der la- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 3 6 uren; van 's-Rijks Direote Belas tingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9-2 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1