Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. hoofdonderwijzers C. J. Vermeulen, C. A. Heintz, J. D. van Wijk, H. van der Koog, J. F. Wanna en J. S. Seuter. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg: 18 60 1131 op de openbare en 2712 op de bijz. scholen. 18 6 5 2 2 3 9 n 2063 In 18 60 ontvingen kosteloos ondenv. 442 jongens, 3 87 meisjes. 186 5 bedroeg dat aantal .491 489 die van de openbare school gebruik maakten. Sedert 18 60 is het aantal leerlingen op de zoogenaamde centenschool van 152 jongens en 100 meisjes geklommen tot 33 3 jongens en 27 5 meisjes, zoodat daarvoor in 186 6 een tweede school is geopend. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den heer Mr. J. D. van Ketwich Verschuur, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris bij den geneeskundigen raad van Overijsel en Drenthe, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen dienstenen in zijne plaats be noemd den heer Dr. J. A. van Ketwich Verschuur, te De venter. Dinsdag a. s., den 29sten dezer, zal in het hotel de Oude Doelen te 's-Hage, de eerste reunion dansante van de vereeniging Casino worden gehouden. De gemeenteraad van Middelharnisgelezen hebbende eene missive van 24 October jl., van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft besloten dat de kermis aldaar zal worden afgeschaft. By het bestuur der Rotterdamsche Diergaarde was door een aantal aandeelhouders en leden een adres ingezon den houdende verzoek om eene vergadering te beleggen ter behandeling van de vraag, of genoemd bestuur door de benoeming van den heer Van Bemmelen tot directeur, ter vervanging van den heer Martinmet voorbijgang van den heer Scheffer, die zich mede onder de sollicitanten bevond, wel billijk en in het belang der instelling had gehandeld. Aan dat verzoek gehoor gevende had het bestuur eene buitengewone vergadering uitgeschreven, die Woensdagavond plaats had. Na de opening door den voorzitter, den heer Van der Hoop, werden door hem de volgende inlichtingen gegeven .- 30 sollicitanten hebben naar de betrekking van directeur ge staan daaronder Dr. Breem uit Hamburg, een geleerde uit Halle, de heeren Scheffer uit Rotterdam, Van Bemme len uit Leiden, een Hagenaar enz. - Het bestuur telt 24 leden, waarvan er 23 gestemd hebben, met het gevolg dat de heer Van Bemmelen 12 de heer Scheffer 11 stemmen op zich vereenigde, zoodat de eerste bij meerderheid van stemmen wettig benoemd werd. - Voorts hebben de heeren Hoffmann en Dunlop hun ontslag gevraagd als secretaris en thesaurier en zijn in hunne plaats gekozen de heeren Baars en Bunge. De discussiën over het eigenlijke doel der bijeenkomst namen een aanvang. Ten slotte werd door den heer Pincoffs eene motie voor gesteldluidendeDe Vergadering, constateerende dat het bestuur der Rotterdamsche Diergaarde bij de benoeming van den heer Van Bemmelen de grenzen zijner bevoegdheid niet is te buiten gegaan, gaat over tot de sluiting der debatten." De motie werd onder de aandeelhouders in omloop ge bracht en met 65 tegen 2 stemmen aangenomen, terwijl 4 zich buiten stemming hielden. Bij het nieuw ingediend wetsontwerp tot regeling der schutterijen is eene bepaling opgenomen dat uit's Rijks kas voor de kosten der schutterij aan de gemeente zal worden vergoed f 5 voor ieder dienstdoend schutter, behalve de kos ten van wapenen ledergoed en munitiealsmede de toelage aan de kommandanten. Volgens art. 3 van het wetsontwerp bedraagt de sterkte der schutterijen in tijd van vrede 3 man en in tij den van gevaar en oorlog 6 man van elke 100 manlijke inwoners in elke gemeente. Bij de wet van 1827 is de sterkte bepaald op 2 man van iedere 100 zielen. Voor Lei den zou dus de sterkte van 770 man verminderen op 546. Naar men verneemt, zal ook te Almelo in navolging van andere plaatsen eene vereeniging opgericht worden tot vrijwillige oefening in den wapenhandel. Door het bestuur van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is van 21 tot en met 24 Januari aanstaande de inschrijving opengesteld op eene geldleening groot één millioen in 100000 obligation a f 10, aflosbaar in 65 jaren met hooge premiën en een minimum van f 15 opklimmende tot f 25; twee trekkingen elk jaar, waarvan de eerste zal plaats hebben 1°. April 1 867. De prijs der uitgifte is f 6.50. Woensdagavond vervulde Dr. J. C. Zaalberg Pz. te 's-Hage eene spreekbeurt in de vergadering der aldaar gevestigde ver eeniging //Licht, Liefde, Leven." Spreker had tot onder werp gekozen den vooruitgang in de denkwijze op het ge bied vau den Godsdienst. Juist 100 jaar geleden heerschte er toch in Duitschland een strijd tusschen de supra-naturalisten en rationalisten, de eersten alles overdrijvende, de anderen alles verwerpende. Geen van beiden echter kon de over winning behalen. Toen echter traden er twee mannen op: Lessing en Herder, beiden te scherpzinnig om alles te ge- looven zonder onderzoeken ook beiden te vroom en te veel poëet om het koude proza van het rationalisme te kun nen aannemen. Zijtoen als ongeloovigen uitgekretenwa ren de grondleggers van het ware liberalisme, dat later, en wel op Nieuwjaarsdag van het eerste jaar dezer eeuw, door Schleyermacher voor 't eerst van den kansel werd gepredikt. Dat liberalisme, de hedendaagsche moderne leeronderzoekt alles, maar het stelt op den voorgrond dat de godsdienst zijn oorsprong vindt in het menschelijk hartzoodat ééne goede gedachte, ééne goede opwelling, gesproten uit 's men- schen hart, meer godsdienst bevatten kan dan vele rede neeringen. De sneeuwjacht en stormwind die Woensdag woedden hebben de dienst van de posterijendiligences en spoor treinen in verwarring gebracht, 's Middags te halfeen was er volgens weerkundige waarnemingen te Utrecht een windstoot van 80 Ned. ponden drukking op de vierkante el. Uit het Oostnoordoosten woedde te Brouwershavente Brielle en te Hellevoetsluis een hevige sneeuwstorm. De bin nenlandsche stoombooten zijn niet gevaren. De spoortrein van Zwolle kon bij Amersfoort door de sneeuw de reis niet voortzetten. Alle treinen kwamen te laat aan de laatste treinen liepen niet. Van ongelukken is nog niets vernomen. Naar men zegt, zijn Donderdag te Amsterdam door den hevigen storm een knaapje en een jonge vrouw in het water geworpen en verdronken. Van 20 Januari tot 6 November 1 866 is in de ge meente Noordwelle (Zeeland), die circa 500 zielen telt, geen sterfgeval voorgekomen. Gedurende het geheele jaar 1866 zijn aldaar slechts 4 personen overleden. - Woensdag ochtend ongeveer te 7 uren barstte te Zie- rikzee een hevige brand uit in het gebouw van de wGroote Sociëteit," op de Oude Haven. De bewoners hebben zich gelukkig kunnen redden. Het voorste gedeelte is geheel uit gebrand doch, dank zij den ijver en het goed beleid der brandweer, is men er, niettegenstaande een harden sneeuw storm in mogen slagen om de concertzaal achter de socië teit en de nevensstaande huizen vrij te houden. De boerenzoon op Statendam onder Geertruidenberg die door een ongelukkig toeval bij het schieten van vogels zijn broeder in het hoofd trof en deswege gearresteerd werd, is weder op vrije voeten gesteld. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 30°, des avonds te 8 uren 28°, te 10 uren 2 8°. Vrijdag morgen te 5 uren 2 7°, te 8 uren 28°, 's middags te 12 uren 35°,'s namiddags te 4 uren 27°. Het door den koning van Italië aan zijne staatslieden aangeboden drievoudig geschenk heeft nog al stof tot lachen gegeven. Aan den baron Ricasoli een paard van groote waarde; aan den heer Minghetti een hond; aan den heer Ratazzi eene pendule waarop een hert prijkt. Naar aanlei ding daarvan worden vele meer of min pikante zinspelingen gemaakt. Uit Londen wordt geschreven dat koningin Victoria zich met het voorjaar naar Duitschland begeven en alsdan tevens een paar dagen te Parijs vertoeven zal. Na lange vergeefsche nasporingen is de Parijsche po litie er eindelijk in geslaagd eene dievenbende van twee-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2