N°. 2128. Zaterdag 19 Januari. A0.1|B67. Verliooging van schoolgelden. '/Jgq|0' LEIDSCH DA6BLA» Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 ra.; 10 u. 1 m.; 12 ;u 41 m.; 3 u. 37 m.; 0 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dageu5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 ra.; 's naraidd. te 3 u. 35 rn.; 's avonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 36 m. *s namiddags. Oost-IuJisohe Landpost, Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Iodisobe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUa-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av,Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrjjdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 nren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie open dadelijks van 10-1 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 3—5 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadasttr, van 94 uren. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75, iedere regel meer 12( Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. IV. Wij verschillen met de berekening van den districtsschool opziener reeds in het totaalcijfer der kosten van openbaar lager onderwijs. Hij stelt dat op ƒ41610, - wij hebben daarvoor ƒ40040. - Hij raamt het bedrag van de kosten voor on- en minvermogenden op 25060 en trekt daar van af 1400 voor schoolcentenwij kunnen dat cyfer niet bereikenwant wy kunnen voor bezoldiging van het per soneel, aandeel in het gemis van vrije woning, schoolbe- hoeften, vuur en licht, onderhoud van gebouwen niet hoo- ger komen dan 22000 maar trekken daarvan af 1600 voor schoolcenten. Dan schiet er toch nog een som van 20000 over, die de gemeentekas betaalt voor ouders, meer- vermogenden die niet buiten staat zijn om schoolgeld te be talen want zij deden dat vóór het openbaar onderwys op den tegenwoordigen voet werd ingericht. De Waalsche dia conieschool de scholen van de hoofdonderwijzers Van der Togt, Venker, Van der Koog en Van Leeuwen werden groo* tendeels ontvolkt, omdat het schoolgeld van 2 5 op 16 daalde. De districtsschoolopziener vindt het loffelijk, dat de gemeentekas tot bestrijding der kosten van die school jaar lijks -ƒ 10000 bijdraagt, om het te kort voor die scholen der 2de klasse te dekken. Wij gelooven dat er wel ouders van kinderen die van deze school gebruik makenzelfs kin deren van hoogleerarengevonden en aangewezen kunnen worden die het onderwijseen goed en deugdelijk meer uit gebreid lager onderwys, Fransch, teekenen en gymnastiek, buiten verhouding achten met het schoolgeld en wy zien er privilegiën inniet slechts tegenover hendie van bijzon dere scholen gebruik maken maar ook tegenover allendie in de directe belastingen hooger worden aangeslagenom het schoolgeld op 16 te kunnen houden. Of nu het voorstel van den heer S. de onbillijkheid geheel of gedeeltelijk doet ophouden, zullen wij nader onderzoeken. Als we nu van de jongens en meisjesscholen der 2de klasse onzen blik werpeu op die van de 1ste klasse volgen wij het tarief der schoolgelden dat van ƒ16 ons brengt tot 60 en zouden reeds daardoor geneigd zijn te vragen: //of het niet beter zou zijn lagere scholen te hebben van 10 25 en 40 waaraan zich dan de hoogere burgerschool a 60 en het gymnasium a 75 beter zouden aansluiten?" De scholen van meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse moesten door de schoolgelden worden onderhouden het te kort van 2945 dat door de Gemeentekas wordt aangevuld, kan evenwel weldra door een toenemend aantal leerlingen worden gedektook als men geen gehoor geeft aan de eischen van het schooltoezicht, om een nieuw school gebouw voor meisjes te stichtenomdat de gebreken van het schoollokaal op de Breedestraat nog niet zoo algemeen zyn erkend en de aanbouw van een geheel nieuwe school niet zoo dringend wordt vereischt. Tegenover het persoon lijk gevoelen van den districtsschoolopziener mag wel gel den het oordeel van de hoofdonderwijzeres en van de ouders der leerlingen, die by eene goede localiteit het meeste be lang hebben. De scholen der 1ste klasse lijden onder het lage schoolgeld van die der 2de klasse en daar wij het schoolgeld van 6 0 niet te hoog achten voor goed en de gelijk onderwijs in bijna al de vakken van meer uitgebreid lager onderwys, ligt de schuld, dat er niet meer leerlingen zyn, aan de schoolregelingdie voor ƒ16 aan jongens en meisjes hetzelfde geeft, wat in de laagste klassen der school voor 60 te verkrijgen is. Wij kennen het voorstel van den heer S. niet, maar als het strekt, om met meerkennis en oordeel het tarief der schoolgelden te wijzigen, dan getuigt het zeker weer voor de gegrondheid van het verwytdat van den aanvang af de plannen van schoolregeling op geen goed beginsel steunden. Wat men bedoelde met het open baar lager onderwysdat vroeger zich slechts bepaalde tot bedeelden en minvermogenden zonder meer, is duidelijk door slechts scholen te stichten van 16 en van 60 schoolgeld. En welken invloed die schoolregeling gehad heeft op het getal leerlingen die binnen Leiden openbaar of bijzonder on derwijs genieten blijkt uit de volgende officieele opgaven. Op 31 December 1865 waren er 1018 jongens en 1015 meisjes. Op 31 December 1860, 1406 jongens en 1306 meisjes, op de bijzondere scholen. In die vijf jaren zijn opgeheven de Waalsche wees- en diaconieschool met 200 leerlingen, de Ned. Herv. diaconie school met 305 leerlingen, de bijzondere scholen van de

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1