Binnenlandsch Nieuws. worden onderzocht en des noods weggenomendan stellen wy te veel vertrouwen in de zegepraal onzer beginselen om van oneerlijke wapenen gebruik te maken en hulptroepen te werven door het opwekken van een dwazen volkswaan van één dag! Maar er is nog meer. Voorstanders van het openbaar onderwijs zullen wij daarvoor strijden maar daarom nog in geenen deele onvoorwaardelijk en blindelings een schoolregeling goedkeurendie op een in verhouding tot de bestaande behoeften al te weelderig'en voet is ingericht. Of is niet meermalen leergeld gegeven, dat deugdelijke theorieën op een?, onoordeelkundige wyze worden in praktijk gebracht Wij hebben in onzen tijd veel meer aandrang gekregen tot eene felle bestrijding van een valsch liberalisme dan er vroeger bestond tegen conservatisme en reactie. Wij eerbie digen talent en eerlijkheid, maar verzetten ons tegen des potisme en partijgeest. De ware liberaal waakt bovenal te gen de knellende banden van eigen hartstocht of partijdrift en zoekt zijn vijand meer in zijne nabijheid dan verder af. Met onverbiddelijke gestrengheid zetten wij ons tot het onderzoek van het voorstel tot verhooging der schoolgelden zoodra ons daarvan de kennisneming is vergund. Uit ons oordeel zal blijken of we staan op zuiver liberaal staatkun dig en staathuishoudkundig gebied of we over het beheer der plaatselijke geldmiddelen gezonde begrippen koesteren of we algemeen boven partijbelang stellenof wij het ver wijt verdieuen van conservatief en reactionair. Z. M. heeft bewilliging verleend op het ontwerp der akte, houdende vergrooting van het maatschappelijk kapitaal der naamlooze vennootschap «Leidsche Brandassurantie-maat- sohappijgevestigd te Leiden, met f 100,000. Z. M. heeft goedgevondenmet intrekking van Zr. Ms. besluit van den 2den dezer, tot burgem. der gem. Da len te benoemen C. W. J. Bouwmeester. Z. M. heeft aan C. Mulder, emeritus hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Gro ningen, verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van f 27 50 's jaars. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van R. A. Ver- ploegh Chassé, burgem. van Vreeswijk, tot secretaris dier gemeente. Z. M. heeft herbenoemd tot kantonrechters te Nijkerk Mr. G. Hoef hamer; te Wijchen Mr. J. J. H. M. Weve; te Goes Mr. B. Verselewel van der Bilt; te Amsterdam (1ste kan ton) Mr. E. Boas; tot plaatsverv. kantonr.: te Delft Mr. M. A. Wijnaendts; te Hillegersberg G. A. van den Berg; te Amsterdam (3de kanton) Mr. J. Jager; te Zwolle Mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis; te Ommen W'. F. van der Muelente Almelo G. Peppels; te Sittard J. H. Ar- noldts; te Horst P. S. Everts; te Gennep C. Elders; lot griffiers bij het kantongerecht te Schiedam Mr. W. M. Fries wijk; te Rhenen D. Saudbrink. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemdbij het lste reg., tót kapt. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit.-adj. J. C. P. A. Lanzing, van het 6de reg.; bij het 3de reg., tot maj. den kapt. van de lste kl. L. C. G. Vijgh, van het lste reg.; by het 5de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit Jhr. A. W. Bouwier, van het korps; bij het 6de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. L. H. Hui- gers, van het korps; bij het 8ste reg. tot kapt. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. K. K. den Exter van den Brinkvan het reg. gren. en jagers. Z. M. heeft bij het personeel der milit. adm. benoemd (naar ouderdom van rang)tot kapt. in zijne tegenwoordige betrekking den lsten luit.-dir. van het garn.-hosp. te 's-Gra- venhage M, A. Visser, en tot lsten luit.-adm. van kleeding en wapening bij het 2de reg. infant, den 2den luit.-adm. van kleeding en wapening J. van Aalst, van het korps. Z. M. heeft aan den laatstelijk met verlof hier te lande aanwezigen zendeling-leeraar bij de inlandsche Christen-ge meenten te Depok en ToegoeJ. R. P. F. Gonggrijp, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienstmet toekenning van -pensioen. Z. M. heeft aan den laatstelijk met verlof in Europa aan wezigen O.-I. ambtenaar J F. Stollgewezen algemeen pak huismeester, tevens post-commies te Bandjermasinop zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer J. G. van Thielcommies bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, zulks voor SOjarige dienstvervulling aan dat Departement; en tot ontv. der dir. bel. en acc. te Breukelen c. a. den heer F. F. C. Stein- rnelz, thans ontv. dier middelen te Aarle Rixtel. Bij Zr. Ms. besluit zijn de kantoren Vlachtwedde en Wedde vereenigd op den voet van één kantoor, met aan wijzing der gemeente Wedde, als hoofdplaats, en is benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Wedde c. a. de heer W. M. Goldbach, thans ontv. der in- en uitg. rechten en acc.te Mander. In aanzienlijke kringen te 's-Hage loopt het gerucht, dat bij de regeering een telegram van Batavia is ontvan gen behelzende dat de waarnemend gouverneur-generaal Prins zoo ernstig ongesteld is, dat hij het bestuur zou heb ben overgegeven aan den Raad van Indiëden heer Loudon. Uit Amsterdam wordt het overlijden gemeld van mej. Suzanna Sablairolleseene onzer meest bekwame tooneelkun- stenaressen. Zij was de derde van vier zusters, die allen zich aan de dramatische kunst hadden gewijd en van welke thans nog slechts twee in leven zijn. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd gaf de nu ontslapen kunstenares blijken van een bij zonder gelukkigen aanleg voor. het tooneel, en in de schoon ste dagen van het Zuid-Hollandsch tooneelgezelschap onder directie van Peters behoorde zij als soubrette tot de siera den van dat personeel. Later was zij achtervolgens verbon den aan den Rotterdamschen schouwburgden Salon des Variétés van Boas en Judels en den Stads-Schouwburg te Amsterdam. Zij overleed Zondag avond aan eene plotselinge hevige ongesteldheid, die slechts weinige uren duurde, in den ouderdom van 3 8 jaren. Haar dood is voor de kunst een zwaar verlies. Dinsdag jl. had bij den Brukster watermolenonder den Westerwijtwerd een droevig ongeluk plaats. Terwyl de timmerlieden onder het malen bezig waren eenige herstel lingen te doen en de schroef van hare dekking hadden ont bloot, viel de molenaar C. Bolhuis, oud 3 5 jaar, dooreen noodlottig toeval er in. Hoewel de molen aanstonds stil ge houden werd had de ongelukkige man reeds zooveel won den en kneuzingen bekomendat hij den volgenden morgen aan de gevolgen overleed, eene behoeftige weduwe en drie kinderen nalatende. Onder Geertruidenbergop Statendam, heeft het vol gende ongeluk plaats gehad. Zekere Pieter Castelijns, op het erf zijns vaders vogels willende schieten, ging dooreen toe val het geweer te vroeg af en trof het schot den broeder van genoemden P. C. in het hoofd. De getroffene is ter stond ouder geneeskundige behandeling gesteld en nog in leven. Zijn broeder is in hechtenis genomen hoewel er vol strekt aan geen kwaadwilligheid te denken valt. Maandag avond heeft het Leidsche publiek belang stelling betoond in het lot van een voormalig stadgenoot, die door omstandigheden rust van een 5 0jarigen tooneel- dienst. De welwillendheid van het tooneelgezelschap onder directie van de heeren Boas en Judels vond ondersteuning, ten voordeele van den heer E. van der Grijp, in wiens be lang eene buitengewone voorstelling in den Leidschen Schouw burg werd gegeven die door een talrijk bezoek werd ver eerd. Over de uitvoering was men voldaan en men zal het nog meer zijn als men weetdat een der acteurs vóór den aanvang der voorstelling door een val zich zoo hevig heeft bezeerddat hij Leiden nog niet heeft kunnen verlaten maar door de ijverige bemoeiingen van den heer Desertine nog hier wordt verpleegd en behandeld, omdat zijn toe stand nog geen vervoer naar de hoofdstad gedoogt. En toch heeft de heer Sluyter als Raadsheer Butler zijne rol vervuld op eene wijze die aan het publiek niet kon doen bemerken in welk een toestand hy verkeerde. Als man en vader be toonde hij veerkracht genoeg te bezitten om het lichaams lijden te beheerschenopdat de uitvoering onverhinderd plaats zou hebben, maar die opoffering heeft zijn toestand verergerd. Des te meer wordt zij gewaardeerd, omdat hij geen gehoor meende te kunnen geven aan den raad van den man die tot zijn hulp belangeloos was toegesneld maar plicht boven alles stelde. Eere dus wien eere toekomt

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2