Woensdag 16 Januari. N°. 2125. Verliooging* van schoolgelden. DSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mer8 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/O.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regels/"0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CtE. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; L2 u 41 m.; 8 u. 37 m 6 u. 6 ra.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoeuiabriek en op de A'ieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 ra.; 'suamidd. te. A u. 85 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 a. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. - Oo»t-Indisobe Laaduuii, Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. - West»Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 oren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's mtot 10 u. 30 m.'s av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op on bepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te ll men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijd.g en Zaterdag te 11 uren. - F resident der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 nren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie 3 open da gelijks van 10- 4 uren.- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-f2 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-i men Kantoor der In- en Uitgaande Heohten eu Avoijazeu dagelijks van 91 uren m van —5 uren; vaa's-Xijks Direota Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag ëu Donderdag van 92 uren. via Zege!Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 —'4 uren. II. Die getrouw en onpartijdig de gedrukte verslagen van gemeenteraadszittingen leest vindt zich menigmaal gedron gen tot de opmerking, dat niet zelden een gewichtig plaat selijk belang uit persoonlijke sympathieën of antipathieën wordt gemaakt tot een partijzaak. Een voorbeeldige uitzondering maakt daarop steeds wat in den gemeenteraad van Botter dam wordt behandeld. Bij de beraadslagingen over de be grooting voor 1867 werd voorgesteld om het minerval van het gymnasium te verhoogen van ƒ100 tot 200 en het school geld voor de hoogere burgerschool evenzeer te verhoogen. Burgemeester en Wethouders zagen geen bezwaar in het mi nerval te verhoogen maar wenschten om met juistheid te kunnen oordeelen, nu de hoogere burgerschool nauwlijks een jaar heeft bestaan, de verhooging van dat schoolgeld uitte stellen. Met eene groote meerderheid van stemmen is door den gemeenteraad besloten om aan Burgemeester en Wet houders op te dragen daartoe de noodige voorstellen te doen. Wat nu te Rotterdam met zulk een prijzenswaardige kalmte wordt ontvangen, besproken en besloten, werd binnen Lei den tot een partijzaak voor de verkiezingen gemaakt en daar aan nemen deel de Academische Senaat, de Hoogleeraren van de Rijksinstellingen voor Indische taal-, land- en vol kenkunde, de districtsschoolopziener, kiesvereeDigingen en een deel der kiezers, dat daartoe was opgeruid, niettegen staande blijkt, dat de staathuishoudkundigen van onzen tijd verhooging van schoolgelden verdedigenwanneer de kosten van het openbaar onderwijs ook voor hendie vermogend zijn, grootendeels door directe belastingen moeten worden gevonden. Prof. De Bruyn Kops, die op wetenschappelijk en staat kundig gebied wel binnen Leiden autoriteitsgeloof geniet, zegt het volgende: //Op vele plaatselijke budgets ziet men eene niet onbelangrijke som uitgetrokken voor de stedelijke Gymnasia en Latijnsche scholen. De kosten dier inrichtin gen worden dus niet goedgemaakt door de bijdragen der leerlingen en het ontbrekende wordt door al de ingezetenen gedragen. Zoodanig een toestand is bezwaarlijk met gezonde be ginselen overeen te brengen. Zij welke die inrichtingen be zoeken behooren tot de gegoede klassen er is geene reden om van hen niet de volle waarde te vorderen van hetgeen hun in ruiling wordt gegeven. Zij ontvangen het onderwijs en de koopprijs daarvan is het bedrag van de kosten der inrichting. Die moeten geheel gedragen worden door hen die liet onderwijs genieten er is hier niet dezelfde reden als bij het onderwijs van behoeftigenwaar bet algemeen belang als politie-maatregel vordert, dat men onderwijs geve aan hendie het niet kunnen betalen." Bij herhaling hebben wij getoond warme voorstanders te zijn van het openbaar onderwijs en bij elke voegzame gele genheid, ook thans weder, komen wij er voor uit, dat de openbare school ons veel meer waarborgen geeft dan het bij zonder onderwijs voor een goed en deugdelijk maatschappe lijk onderwijs, omdat wij de taak der opvoeding en de zorg voor godsdienstig onderwijs niet uit de handen der ouders of voogden willen ontfutseld zien. Wat de kosten van het openbaar onderwijs betreft, voor on- en minvermogenden moet de Staat zorgenmaar voor meer uitgebreid lager-, middelbaar- en hooger onderwijs mo gen de gemeente-instellingen niet worden onderhouden ten koste der belastingschuldigen kan er geen privilegie worden verleend aan ouders, die zulk onderwijs voor hunne kinde ren verlangen. De vraag laten wij voor het oogenblik in het midden, maar zullen die later opzettelijk behandelen of de toestand binnen Leiden van dien aard is, dat een verhoo ging van minerval en schoolgelden en zoo ja, tot welk be drag raadzaam of noodzakelijk is? Voorstanders van het opeubaar onderwijs als wij zijn dul den wij echter in geenen deele, dat het bijzonder onderwijs mid dellijk of onmiddellijk openbaar of bedekt wordt belemmerd, of tegengewerkt. De grondwetsherziening van 1 848 heeft ook vooral gestrekt tot verdediging en handhaving der vrij heid van het onderwijs, die vroeger werd verkort door eene willekeurige weigering der vergunning om bijzondere scholen te stichten. Maar als in 1 867 binnen Leiden zij, die zich bij voorkeur de constitutioneelen noemen op eene enkele po ging om bestaande of onderstelde privilegiën in zake de openbare school te verbiedenzich vervaard maken en tot oneerlijke middelen de toevlucht nemen, tot bereiking van eerzuchtige bedoelingen, dan zijn wij te fier op den naam van liberaal, om te dulden, dat die vermeende grieven niet

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1