Binnenlaadsch Nieuws. gymnasium, lettende op de groote kosten, die de gemeente ten behoeve dezer inrichting maakt, op het uitstekend on derwijs aldaar genoten en op den stand, die er gebruik van maakt. De Raad besloot te onderzoeken of de bestaande ver ordening op het gymnasium ten opzichte van het minerval behoort gewijzigd te worden. Minder gelukkig was het Leidsche raadslid Scheltema met zijn voorstelom de school gelden van het gymnasiumde hoogere burgerschool en de openbare scholen van meer uitgebreid lager onderwijs zoo te berekenen, dat de gemeente voor 1/3 deel bijdraagt in de kosten terwijl het overige 2/3 deel komt ten laste van hen die dat onderwijs genieten. Onbegrijpelijk zeker was de aanmerking van het raadslid Goudsmit, dat die stelling, die toch staathuishoudkundig en wettelijk juist is, tot de meest ongerijmde gevolgen zou leiden het stelsel om den grootsten last op de ouders te doen drukken." Z. M. heeft verplaatst de navolgende adjunct-contro leurs van de directe belastingen en het kadaster, als t Jkr. F. S. van Panhuys, van Maastricht naar Leeuwarden, en J. G. Perk van Lith, van Leeuwarden naar Maastricht; voorts benoemd tot inspecteurs der registratie en domeinen van de lste kl. R. van de Kasteelethans inspecteur 3de kl.j van de 3de kl. J. H. Smits, thans outv. der registr. en dom. te Vollenhove. Men verneemt dat bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet op de schutterijen door de regeering is ingediend en eerstdaags gedrukt zal worden rondgedeeld. Dinsdag a. s. zal de gemeenteraad van 's-PIage verga deren en o. a. behandelen het voorstel van den burgemees ter tot reorganisatie van het personeel der politie. Men ver zekert dat dit voorstel zou strekken tot benoeming van een hoofdcommissaris en drie commissarissen, waarvan een te Scheveningen. Uit de opgaven in deStaats-Courant, betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland, over de week, be ginnende den 30sten December en eindigende den 4den Januari, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 2 5 86, aan de ziekte gestorven 705 afgemaakt 25, hersteld 324 aan het einde der week nog ziek 1532 runderen, terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aange tast 78,5 85, aan de ziekte gestorven 34,604, afgemaakt 1 4,707, hersteld 27,148 en nog ziek 2126 runderen. De hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling heeft den 5den dezer eene vergadering gehoudeu. Zij was hoofd zakelijk gewijd aan belangen van huishoudelijken aard. Om trent de te benoemen of benoemde leden der jury - voor NeJerlands aandeel aan dit talrijk lichaam - schijnt nog gcer.e zekerheid te bestaan. De heer Wolfson zou zijn aan gewezen voor de afdeeling marine-zaken de heer Ledeboer voor die der manufacturen; de heer Baumhauer voor de che mische producten; de heer Wittering voor die der schoone kunsten. Eindelijk zullen België en Nederland te zamen één vertegenwoordiger kiezen voor groep X en de toekenning van den keizerlijken prijs van fr. 100,000 aan die iristel ling, welke tot verbetering van den physieken en moreelen welstand der werkende klasse zal bevonden worden, naar een vast stelsel de beste uitkomsten te hebben verkregen. De bewerker van het door de tooneellisten van den Koninklijken Zuid-Hollandschen Schouwburg, onder directie van den heer Valois, opgevoerd tooneelspel //Klaasje Zeven ster" is de heer J. C. van Lier, stenograaf van de Staten- Generaal, die te Leiden een stenographische proeve van het verhandelde bij eene gemeenteraadszitting voor den uitgever van dit blad vier jaren geleden leverde die zeer geroemd werd. Ilij is als redacteur en medearbeider van verschillende dag bladen reeds lang zeer gunstig bekend, vooral op het ge bied der koloniale zaken. Volgens bijzondere berichten is Vrijdag 11. te Dun- genes gepasseerd het schip //Jupiter," kapt. Kiewit, van Amsterdam naar Samarang, waarop zich onzen stadgenoot de heer M. Bock bevindt. Aan boord was alles wel. Naar aanleiding van een paar berichtenvoor eenigen tijd in de Maas- en Roerbode opgenomenen behelzende dat met zekere Catharina Luther de laatste afstammelinge van Martin Luther zou zijn overleden, en zijn geslacht al- zoo zou zijn uitgestorven, doet de heer Victor Luther, 13 Chateau des Brouillardste Parijs, de volgende mede- deelingen: Wij zijn nog met vijf broeders, als: 1°. Hen- ricus Eugenius; 2°. Victor llenricus Gulielmus; 3°. Louis Charles Jacques; 4°. Frederic Gulielmus Alexandre, en 5°. Theodorus Cornelius allen wonende te Parijs, en twee zus ters, 1°. Maria Virginia Johanna, wonende te Amsterdam en 2°. Antoinetteechtgenoot van Louis Brugman wonende te Rotterdam, allen kinderen van wijlen Karei Wilhelm en zijne weduwe Maria Johanna Theodora Eibers, wonende te Helmond. Dat wijlen Karei Wilhelm, geboren te 's-Graven- hagezoon van Karei Wilhelm Martin, die te 's-Graven- hage is overleden en als hoofd-officier in dienst van Prins Willem V, een afstammeling van den grooten hervor mer was, is van algemeene bekendheid, en ben ik gaarne bereid, aan wie zulks verlangt door onze echte stamtafel te bewijzendaarenboven heeft er van onzen stam nog een voor weinige jaren in Demerary overleden Luther bestaan. In de Middelburgsche Courant leest men het volgende //Niets natuurlijker dan dat zeven steden elkander de eer betwist hebben van aan Homerus het levenslicht te hebben doen zien. De goede man, zegt de moderne critiek, heeft nooit bestaan. Na dit antecedent staat het vrij algemeen vast, dat verzen te hebben gemaakt juist nog geen bewys is, dat men geleefd heeft. En wie nog hardnekkig het ge loof aan Homerus vasthoudt, hem zal het volgende wel be- keeren. //De man, op wiens stichtelijke rijmen de//Nieuwe Goes- sche Courant" hare lezers voortdurend vergastte, de vrome P. van Os, heeft nooit bestaan. //Het radicaal-orthodoxe blad is de dupe geweest van een even stout aangelegde als welgelukte mystificatie. Het ont- ving de bekende proeven van geloofopoëzie uit de residentie, waar zij door eenige geestige letterkundigen werden ver vaardigd, die zorg droegen ze steeds door de geloovige hand van een of andere goede ziel te laten overschrijven ten einde er het ware cachet aan te geven. De goede ziel kreeg echter gewetensbezwaar en weigerde verder zyn hand te leenen. //Ten einde de thans noodzakelijk geworden verandering van handschrift te motiveerenschoot er niets anders over dan den heer P. van Os te laten sterven, hetgeen by ad vertentie in de //Haailemsche Courant" plechtiglyk geschiedde. Ieder herinnert zich daaruit het //in den eersten Adam ver doemd" enz. De latere verzen werden nu door 's mans zoon als //oeuvres posthumes" aan de //Nieuwe Goessche Courant" toegezonden. //De Rotlerdamsche Courant" wier critische neus lont begon te ruiken en eenigen twijfel opperde of de heer Van Os wel ooit bestaan had, kreeg onmiddellijk een roerenden brief van dienzelfden zoon gevolgd door zijn expresselijk voor deze gelegenheid gedrukt visitekaartje met zwaren rouwrand alles wel in staat om den opgekomen twijfel te bezweren. //De mystificatie bereikte nu laatstelijk haar toppunt met de opneming van het portret van den gestorven dichter (waarvoor niemand anders dan een societeitsknecht geposeerd heeft), waaronder de welmeenende raad om toch schijn van werkelijkheid te onderscheiden. //Een aardigheid moet niet lang duren en de auteurs zijn naar men verneemt, met het behaalde succes ruimschoots tevreden." Volgens het staatkundig en staathuishoudkundig jaar boekje bedraagt het schoolgeld aan d& vijf rijks hoogere burgerscholen van f 30 tot f 50; aan de door het Rijk ge subsidieerde gemeente-scholen f 60 (behalve te Goes, te Sneekte Harliugen en te Maastricht), te Dordrecht 54 en voor de twee hoogste klassen 172, te Enschedé f 70 en te Amsterdam ƒ180. Een arbeider onder Babberikzich bezig houdende met rooien van wortels en stompen in een boschstiet op een aarden pot, en vond bij onderzoek enkele gouden mun ten. Van welk tijdperk deze zijn zal wel spoedig aan het licht komenomdat ze aan een oudheidkundige te Leiden gezonden zijn. Ook worden er maatregelen genomen om de stukken van den pot te bewaren. Nopens het desinfecteeren aan de grenzen leest men in een bericht uit Elten dat aldaar herhaalde klachten by

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2