N°. 2124. Dinsdag 15 Januari. A0. 1 6>7. Verliooging* van schoolgelden. IISCII DAGB Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 (n de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer8 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/"0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. -Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sohiedam en Botterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u 41 in.; 8 u. 37 in.; 6 u. 6 m.; y n. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 >i. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige da^eu 5 a.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Poaibusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 ra. en te 10 u.50 ra.; 'a namidd. te 3 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Ooet-ïudisobe Land pust. Over Southampton, 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Iadisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 'a av. Spoorweg-ïeiegiraat' dagelijks vau 8 ti. 's m. tot 10 u. 30 m. 'a av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijde i- Burgemeester en W et houdersMaandag en Uonderdagfe 1 1 in en. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrgl-g en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren.-Bureau der Plaatselijke Secretari i open.da dyks vau l'l-turen.- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. -De Gemeente- Arehiies' is te spreker, op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smurgeus iü-i u>en. Kantoor dor in- on Uitgaande Ueuhten en Accijnzan iagelijks vau 9 luren su van 1 li aren; vaa's-Aijns Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag ea Donderdag van 92 uren. vaa Sagel, SAegisiratie dagelijks van 34 uren; van de Hypotheken en bet Isdst'tr, van 94 uren. i. Nadat by de beraadslagingen over de plaatselijke begroo ting voor 1867 de heer Scheitema in den Gemeenteraad in vluchtige trekken zijne meening over den toestand der plaat selijke geldmiddelen had openbaar gemaakt en meer bijzon der de kosten van het openbaar onderwijs had vergeleken met het bedrag der tegemoetkoming die daarvoor in school gelden genoten werd, heeft hij een voorstel aangekondigd dat de strekking hadom daarin door herziening van het ta rief der schoolgelden verbetering te verkrijgen. Zonder be kend te zijn met den inhoud van dat voorsteldat trou wens zelfs aan de leden van den gemeenteraad nog niet ter inzage was gegeven beantwoordde de Gemeentestem in hare nommers van 3 en 10 December 11. op eene onpartijdige wyze de vraagdie ook elders was gedaanvallen school gelden onder de toepassing van art. 254 der gemeentewet? Uit dat antwoord nemen wij als inleiding tot verdere ont wikkeling onzer beschouwingen het volgende over, dat het opgeworpen onderwijsgeschil reeds beslist op eene wijze, ge heel strookende met de staathuishoudkunde van onzen tijd naar de handboeken van onze hooggeleerde staathuishoud kundigen //De staathuishoudkundigen zijn van gevoelen, dat het algemeen belang als politiemaatregel vordert, dat men kos teloos onderwijs geve aan hen, die geen schoolgeld kun nen betalen evenzeer als zij liet redelijk vinden de arbeidende klasse niet in eene directe belasting te betrekken. Dat beginsel nu achten wij gehuldigdwanneer geen schoolgeld geheven wordt of des noods eene kleine tege moetkoming voor het gewoon lager onderwijs, dat krach tens art. 16 der wet van Aug. 1857 in elke gemeente van overheidswege wordt gegeven en de vakken omvat, vermeld onder a-i van art. 1. Waar behoefte aan uitbrei ding bestaat komt te pas, wat Mr. J. L. de Bruyn Kops zegt: //De waarborgen voor goed onderwijs zijn juist veel groolerwanneer men het laat bekostigen door iiem die het geniet; daar is de natuurlijke controle van den verbruiker, die wil dat men hem goede waar in ruiling geve. - Die zoude bestaan waar het stedelijk bestuur zijne bemoeiing van dat onderwijs aftrokof ten minste er geene bijdrage toe leverde. De vrije werking der concurrentie bestaat niet, waar een gedeelte der kosten door aile ingezetenen wordt gedragen. Want alsdan is er een sterke prikkel voor den consommateurom zich daar te blijven voorzien, door het geldelijk voordeel hen hierdoor versehaft, - alzoo is het eene beschermende premie voor die inrichting, ten koste van al de ingezetenen. Het is alsof het stedelijk bestuur zeide: kom bij onze inrichting u van onderwijs vooizien, wij betalen een gedeelte van den natuurlijken koopprijs." In overeenstemming met dat gevoelen is ook wat door de Regeeriug tot toelichting van art. 33 werd gezegd: //Alle ingezetenen eener gemeente hebben er belang bijdat de jeugd goed onderwijs ontvange, maar het belang van ben, die zelf kinderen hebben of aan wie de zorg voor kinde ren is opgedragen is grooler dan dat der overige ingezete nen. De billijkheid vordert alzoo, dat de ouders en voog den in de eerste plaats de kosten van het gemeente-onderwijs helpen dragen eerst daarna kan in aanmerking komen ook de overige ingezetenen aan te spreken. Bovendien is het openstellen der gelegenheid om lager onderwijs te ontvan gen een dienst door de gemeente bewezen, en de billijk heid vordert, dat zij, die voor hunne kinderen of pupillen van die gelegenheid gebruik maken voor den dienst betalen. Op den algemeenen regel, dat steeds schoolgeld moet wor den betaaldziju nogtaus twee uitzonderingen toe te laten. Vooreerst ten opzichte van hen die tot deze betaling niet bij machte zijn. Ten andere wanneer de kosten vau het gemeente onderwijs zonder schoolgeld bestreden kunnen wor den. Hoewel dit vermoedelijk zeldzaam voorkomen, is toch het geval denkbaar, dat eene gemeente vermogend is of wordt orazonder aan de ingezeteuen nieuwe lasten op te leggenal de kosten van het openbaar onderwijs te bestrij den hetzij die middelen afkomstig zijn van stichtingen le gaten giften of bijdragen voor het onderwijs, hetzij van een anderen oorsprong. Alsdan vervalt de aanleiding om schoolgeld te vorderen of te blijven vorderen en kan het onderwijs aan allen kosteloos worden verstrekt." Wordt derhalve hier en daar door raadsleden voorgesteld het schoolgeld te verhoogen dan strookt dit, naar wij mee- nengeheel met de heerscliende staathuishoudkundige be grippen van onzen tijd. Het Rotterdamsch raadslid Van Casteel wilde dit ten aanzien van het minerval aan het

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1