Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. dat denkbeeld, omdat het eene belasting i9die uitsluitend op de nijverhied drukt. Heeft de schatkist de som noodig die men uit de patentwet trekt, men voorzie dan daarin op eene andere wijze, mits een advocaat, een rentenier en land bouwer, mits ieder daarin bijdrage. De patentwet is eene inkomsten-belasting, want men neemt de inkomsten van de belastingschuldigen tot grondslag. Wil men nu geene in komsten-belasting in ons land, waarom moeten de indus- triëelen die dan toch betalen Is het beginsel goedwaarom het dan uitsluitend toegepast op hendie één tak van volks bestaan vertegenwoordigen De heer Hoven. Ik voorzie ook dat elke herziening ge brekkig zal zijn; men zal eenige bezwaren voor enkele vak ken opruimen, maar het beginsel is slecht, en de wet kan, hoe langer zij blijft, slechts te slechter worden. De heer Perk. Ik moet hierbij voegendat de wetgeving op het recht van patent ontaard is. Vroeger bestonden de gilden en men moest zich aan al de belemmeringen, die zij opleverden, onderwerpen, wilde men toegelaten worden. Toen de gilden zijn afgeschaft, heeft men eene soort van patent recht in het leven geroepen. Men kocht zekere mate van bescherming van de regeering om zijn beroep te mogen uit oefenen, en wilde dat recht veel liever voor eenige guldens koopen dan zich aan de belemmeringen van het gildewezen te onderwerpen; zoo was het in het begin van deze eeuw nog. De patentwet behoort dus in een vroeger tijdperk te huis. Zij is later van karakter ontaard en men heeft de be lasting productief gemaaktdoor ze als incometax te heffen alleen voor de nijverheid. De wet zegt toch met zoovele woorden, dat iedereen 2 procent van zijne inkomsten zal betalen. De heer Hartogh. Dat is zoo, want de drie directeuren van de maatschappij waarvan ik medebestuurder benge nieten elk f 4000 en elk betaalt f 80 's jaars aan patent recht en is er een extra-dividend, waarvan wij ons aandeel krijgen, dan volgt ook een extra-aanslag. De heer Perk. Ook moet men twee percent aan de schat kist betalen van dividendendie deelhebbers, in naamloozc. vennootschappen uitgedeeld krijgen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Oudenbosch den heer J. C. C. Middelaer; tot subst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zierikzee Mr. J. G. H. B. Ketjen, griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel, en in diens plaats Mr. H. W. de Bas, adv. en cand.-not. te 's-Gravenhage. Z. M. heeft den adjunct-administrateur C. A. E. Masman met den löden dezer maand op zijn verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen. De Nederlandsche regeering heeft den heer Faider, oud-minister van justitie in België en advocaat-generaal bij het hof van cassatie te Brusselaangewezen als haren ver tegenwoordiger in den nationalen jury te Parijs, belast met de toekenning van den prijs van 100,000 frs. voor den grootsten weldoener van den werkenden 9tand. Ook zal de heer Faider voor België als zoodanig optreden. In het weekblad //De Wekstem" vindt men een be toog, waarin een toestemmend antwoord gegeven wordt op de vraagof de constitutioneele regeeringsvorm met de Heilige Schrift overeenkomstig is? In een particulieren brief uit Hattem schrijft men aan de Prov. en Gron. Ct., dat de jonge Mestingh een knap opgeschoten jongmensch wa9, met een verheven karakter en met groote talenten. Toen hij 13 jaren oud was, rekende hij zoo goed, als menig hoofdonderwijzer, zooals zijne leer meesters getuigden; hij berekende reeds op dien jeugdigen leeftijd, door de driehoeksmeting, met verwonderlijke nauw keurigheid, den afstand tusschen de torens van Zwolle en Hattem en maakte daarvan eene nauwkeurige schets, welke zijn meester als goud bewaart; hij was in de geschiedenis, zoowel algemeene als vaderlandscheeen wandelend woor denboek; de moeilijkste wiskundige vraagstukken loste hij met het grootste gemak op - en dat alles op 13jarigen leeftqd. Te Breda was hij altijd primus, N°. 2 ver achter zich latende. In een der Hollandsche steden is met Januari 1867 een der ambtenaren van den burgerlijken stand van de da- gelijksche waarneming van den dienst ontlast geworden. Bij benadering had de man in 17 jaren, in die betrekking een millioen een honderd zesenvijftig duizend (1,15 6,000) malen zijnen naam geteekend en ruim vijfendertig duizend (3 5,000) huwelijken gesloten. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft vastgesteld eene door den Burgemeester ontworpen en voorgedragen veror dening, regelende de inrichting der politie aldaar. Daarbij wordt bepaald door welk personeel de gemeente-politie on der den burgemeester wordt uitgeoefendeen maximum voor het aantal agenten van de 1ste, 2de, 3de en 4de klasse. Bij de begrooting doet de burgemeester jaarlijks eene opgave van het getal politiedienaren en klerken, voor het volgend jaar benoodigd. Havenbediendenbrug- en sluiswachters kun nen tot buitengewone agenten worden aangesteld. De bezol diging der agenten is f 475 van de 1ste klasseƒ425 van de 2de en f 400 van de 3de klasse; die van de 4de klasse genieten geene vaste bezoldiging maar bij tijdelijke indienst treding die van de 8de klasse. De gemeente Rotterdam is in 4 politie-kwartieren verdeeld. Vrijdag ochtend is te Nieuwediep, ten gevolge der duisternis (men dooft daar de gaslantaarnen reeds nitwan neer het nog stikdonker is), een ijverig en bemind ingeze tene in zee gevallen en verdronkende ongelukkige laat vrouw en kinderen na. In de gemeente Bergschenhoek is eensklaps verdwenen de brigadier van het aldaar gestationneerde detachement hulp marechaussees, met zich nemende de gelden voor voedings kosten der manschappen en paarden. Men zegt, dat hij als geleider van rundvleesch gratis overtocht op de Engelsche boot heeft weten te verkrijgen. Met den lsten Maart 1867 treedt in werking het Synodaal Reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten. Vóór den lsten Juni daaraanvolgende onderwerpt de kerkeraad aan het oor deel der stemgerechtigde leden de vraag of zy het recht lot benoeming van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van predikanten zeiven wenschen uit te oefenendan wel den algemeenen kerkeraad bepaaldelijk machtigen om daarmede op den bestaanden voet voort te gaan. De meerderheid der behoorlijk uitgebrachte stemmen beslist. Bij den kerkeraad der Hervormde gemeente te Utrecht is eene kennisgeving ingekomen van Ds. Barger, dat hy zich door voortdurende ongesteldheid genoodzaakt ziet het eme ritaat aan te vragen met 1 April dezes jaars. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Zwammer- dam Ds. W. Mijsberg te Benthuizen; te Slijk-Ewijk en Oos terhout Ds. N. Osti te Hattem; te Lollum Ds. J. vau der Meulen te Losdorp- toezegging van beroep gedaan door den kerkeraad te Opperdoes aan den cand. J. Folpmers. Aangenomen door Ds. L. Tinholt te Haarlemmermeer het beroep Daar Koudum. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Blija Ds. W. Postmus te Veendam; - bedankt door Ds. P. Wagemaker te Vlaardingen voor het beroep naar Vlissingen; door Ds. J. H. Wiersma te Amers foort voor de beroepingen naar Gouda en naar Oldehove; alsmede door Ds. K. Kleinendorst te Putten voor het beroep naar Heerde. Door den gouv.-gen. van Neerlandsch-Indië is benoemd tot inspecteur van het boschwezen R. Stuffkenen op ver zoek eervol uit den militairen dieost ontslagen de lste luit. der infanterie J. van der Weyde. De Thermometer van Fahrenheit ieekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 34°, des avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 32°. Zaterdag morgen te 5 uren 32°, te 8 uren 31°, 's middags te 12 uren 31°, 's namiddags te 4 uren 30°. Zondag nacht 11. is de stoomboot Falcon, op hare reis van Glasgow naar Londonderryin een storm gezon ken ten gevolge waarvan vele passagiers (het eene bericht zegt 16, het andere 40) het leven hebben verloren; alleen weet men dat de kapiteintweede stuurman en een stoker zich met eene boot hebben weten te redden,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2