An. 11 N°. 2120. Donderdag 10 Januari. In de vergadering der Vereeniging van en voor Neder- landsche industriëelenden 6den December 11. te 's-Gra- venhage gehouden, is het bespreken van de bezwaren tegen de patentwet voortgezet. Hoogstbelangrijk was vooral de uit voerige mededeeling van de heer Perkdie wij uit dien hoofde in haar geheel overnemen. //Ik heb drie groote grieven tegen de patentwet. De eer ste is, dat zij eene inkomsten-belasting is, uitsluitend druk kende op de nijverheid; de tweede, dat de wet zeer vexatoir is in de toepassingen de derdedat geen hooger beroep bestaat van de beslissingen van Gedeputeerde Staten of eigen lijk van de plaatselijke collegiën van zetters. Ik heb daar van ruimschoots ondervinding opgedaan. Het is bekenddat ik in het jaar 1850 de brandwaarborgmaatschappij Archi medes heb opgericht. Volgens de patentwet moet men zijne aangifte als directeur doen in de negende klasse. Beheerders van maatschappijen, reederijenenz. moeten de verdiensten van het vorige jaar opgeven en diensvolgens wordt men aangeslagen. Maar als men eene maatschappy oprichtheeft men geene verdiensten van een vorig jaar en moest men volgens de letter van de wet, niets betalen. Ik moest mijne aangifte doen naar eene globale rekening van vermoedelijke verdiensten. Het collegie van zetters te Delft achtte de aan gifte te laag; ik woonde destijds daar. De kantonrechter, een der leden van het collegiehad de beleefdheid tot mij te komenen my daarover te spreken. Ik antwoorddedat het kapitaal bepaald was op 2 millioenmaar dat mijne berekening van eene belooning van fvoor een begin terwijl ik cents per mille genoot, toch wel aannemelijk was, en dat ik dit vervolgens jaar tot jaar hoopte te ver- hoogen. De zaak was geregeld, en van jaar tot jaar deed ik eene hoogere opgave. Dit ging goed tot in 1855. Toen was de heer als mede-directeur opgetredenen ik meende dat wij recht hadden voor ieder een afzonderlijk patent, volgens eene belooning van 'sjaars, te doen afgevenin plaats van een gezamenlijke belooning van f omdat dit iets voordeeliger is. Ik hoorde niets van onzen aanslag, maar kreeg tot mijne verwondering een biljet te huis, waaruit bleek dat ik naar een inkomen van f,.,. als myne belooningwas aangeslagendus het dubbele van hetgeen ik gedeclareerd had, Ik dacht, dat de destijds op getreden nieuwe controleur, de heer Grobbée, thans hoofd ambtenaar bij het departement van Financiënde belasting productief wilde maken; maar ik vernam dat de controleur met mijne aangifte genoegen had willen nemendoch dat het collegie van zetters den aanslag had verhoogd. Ik had het voorrecht niet meer bij den president van dat collegie den heer burgemeester van Delft, in gunst te staan. Onze verhouding was niet meer vriendschappelijk, sedert ik in een dagblad met kracht de afschaffing van de gemeente-accijnzen had voorgestaan in strijd met zijne opinie. Het collegie van zetters had op een I03 gezegde aangenomen dat de di recteuren van de Archimedes ieder wel f'sjaars ver dienden en dus zeer tevreden mochten zijnals ik alleen voor dat bedrag werd aangeslagen. Ik reclameerde bij Ge deputeerde Staten. Ik moet hierbij voegen, dat ik in 1855 door verschillende omstandigheden een minder gunstig jaar had gehad en intusschen dezelfde som als ten vorigen jare had op gegeven. In kleine plaatsen als te Delftlet men toch op zulke zaken en men zou anders allicht gezegd hebbende maat schappij gaat achteruit. Men had mij bovendien te kennen ge geven dat de aanslag in het patent niet gesplitst kon worden en dat mijn compagnon eenvoudig een afschrift zou ontvangen. Gedep. Staten gaven op myne reclame het lakonieke antwoord dat. ik volgens klasse zooveel nummer zooveel //wel en terecht was aangeslagen. Kort daarop ontmoette ik een lid van het collegie van Gedeputeerde Statenspeciaal belast met de be handeling van patent-quaestiëuen beklaagde mij over die afwijzing. Hij wist er zich niets vau te herinneren en zeide mydat Gedeputeerde Staten zulk een tal reclames over den aanslag in het patent ontvingen dat hij die niet allen kon lezen en dus afging op de adviezen van de collegiën van zetters. Zoo werkt dat hooger beroep. Hij raadde mij aan op nieuw te reclameeren en "er een zegeltje aan te wa genwant dan zou de zaak onderzocht worden. Ik schreef, dat ik erkende //wel" te zijn aangeslagen, maar niet //te recht," en verzocht Gedeputeerde Staten den controleur te gelasten zich door inzage van mijne boeken van de juist heid van mijne aangifte te overtuigen die bepaald te ruim was, als men het vorig jaar 1854 tot basis nam. lie heer controleur en een lid van den Gemeenteraad voldeden aan dat verzoek en zij erkenden dat mijne aangifte te ruim was LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers VJjf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels fO:76 Iedere regel meer 12|. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. §p ooftreinen van Leiden naar 's-Gravenhasre, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 ra.; 9 o. 5 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, vlaandag ochtend 1 u., de overige ua^eu 5 n.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusiiohtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 's morg. te 7 u. 50 ra. en te 10 u.50 n.; 'auamidd. te 3 t- 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. <ju 3 u. 35 m.'suamiddags. Oost-Iadisohe Laadpoit. Ovor Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.Weit-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLt-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 nren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ratot 10 u. 30 m.'s av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden- Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdagfa 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van II -1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretary/ i opeu da -.iijics vau 10- uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12-i men. Kantoor der in- en Uitgaande Heobten eo Accijnzen dagelijks Van 9 —1 aren au vaa i - tien; van's-Rtjks Directe Belas tingen, Maandag, DiusJag, Woauadai^ eu .joude.lag van 92 uren, vaa Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de iiypotheken en bet Kadaster, van 24 uren. Grieven tegen de wet op het patentrecht. I.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1